Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

ELEMENTY DOMU SZKIELETOWEGO

Przykład wykańczania płyt karton-gips, który prezentujemy w tym artykule, jest w naszych realizacjach rzadki, aczkolwiek prezentujemy go, ponieważ jest opcją wykończenia domu szkieletowego, którą oferujemy. Jeśli zastanawiasz się nad zleceniem naszej firmie wykonawstwa Twojej inwestycji, warto abyś wiedział o takiej możliwości.

Nasz film prezentuje sposób zabezpieczania płyt OSB przed czynnikami zewnętrznymi i zasady ich montażu na ścianach nośnych oraz połaciach dachowych domu szkieletowego. Przy okazji prezentujemy również, ważne z punktu widzenia trwałości poszycia, dylatacje wentylacyjne takich płyt w skosach poddasza użytkowego. Ich rolą jest zabezpieczenie warstwy OSB przed skutkami długotrwałego oddziaływania wilgoci.

Kluczowe elementy dla bezpieczeństwa przeciwwilgociowego i termiki przegród, tj. ścian i posadzek domu szkieletowego, wykonujemy począwszy od etapu budowy fundamentu. Mowa o kilku rodzajach izolacji, jakie możesz obejrzeć w naszym filmie. Prezentujemy w nim sposób przygotowania każdej z nich.

Jest to jedno ze zjawisk fizycznych, które – jeśli się nie uwzględni odpowiedniej hydroizolacji – potrafi wyrządzić duże szkody w przegrodach pionowych i na ich styku z posadzką. Należy mieć na uwadze takie zagrożenie bez względu na technologię budowy. W najnowszym filmie prezentujemy nasze rozwiązania materiałowe, które przeciwdziałają oddziaływaniu tego zjawiska na dolne partie drewnianego szkieletu w domach Top Bud®.

Obok grzejników konwektorowych montowanych na ścianach, jest to jedna z najpopularniejszych metod wytwarzania ciepła w domach naszych Klientów. Oczywiście mowa o ogrzewaniu elektrycznym, ponieważ oba te rozwiązania zasilane są z domowej sieci 230V. Przeczytaj i obejrzyj film o tym, jakie parametry muszą mieć kable i sama instalacja grzewcza w podłodze, by zapewniały optymalny komfort cieplny mieszkańcom.

Znowu wracamy do Otwocka, gdzie budujemy jednocześnie trzy domy szkieletowe Top Bud®. Tym razem skupiliśmy się na budynku parterowym 150 m2 w Świdrze, w którym trwają obecnie prace końcowe. Ich częścią jest również montaż wełny mineralnej na elewacjach. Obejrzyj na filmie, dlaczego termoizolację robimy z tego materiału, a nie ze styropianu ryflowanego, a także, w jaki sposób wykonujemy montaż takiej wełny.

W najnowszym materiale wideo omawiamy dla Was kwestie materiałowe i techniczne, które wynikają z naszego doświadczenia w montażu instalacji wody użytkowej i odprowadzania ścieków w domach o konstrukcji szkieletowej-drewnianej. Film zrealizowaliśmy w czasie trzech wizyt na placu budowy domu parterowego w takiej technologii, który wznosimy aktualnie w Otwocku-Świdrze.

W najnowszym materiale wideo zabieramy Cię do Otwocka na budowę domu szkieletowego w zabudowie parterowej o powierzchni prawie 150 m2. Opowiemy Ci, dlaczego między płytami OSB stosujemy klamry i dylatacje, a także, w oparciu o nasze doświadczenie, omówimy dla Ciebie ryzyko zawilgocenia ściany przy zastosowaniu takiej płyty i uwalniania przez nią formaldehydu.

Dla ułatwienia zrozumienia zasad wykonawstwa wewnętrznej izolacji termicznej z wełny mineralnej przygotowaliśmy film. Pokazujemy w nim to, gdzie i jak układamy tenże materiał do ocieplania ścian i stropów w przypadku domów szkieletowych naszej firmy.

Zapraszamy Cię do obejrzenia kolejnego, trzeciego już filmu z placu budowy domu szkieletowego w zabudowie parterowej o powierzchni 150 m2, który aktualnie wznosimy w Otwocku-Świdrze. Tym razem omówimy dla Ciebie prawidłowy sposób wykonania zastrzałów w ścianach i nadproży w otworach okiennych. Opowiemy też, jakie jest ich znaczenie dla wytrzymałości konstrukcji domu.

Przygotowaliśmy dla Ciebie kolejny materiał wideo, w którym rozwijamy kwestię standardowej izolacji przeciwwilgociowej podwaliny pod ścianą szkieletową konstrukcji domu naszej firmy. W pierwszej części naszej serii materiałów wideo omówiliśmy, jakie zagrożenie niesie ze sobą nasiąkanie kapilarne z fundamentu, a tym razem obejrzysz, jak przeciwdziałamy temu zjawisku.

Mogłoby się wydawać, że jest to rozwiązanie nietypowe. W polskich warunkach być może tak jest. Natomiast tam, gdzie domy szkieletowe budowane są powszechnie, wcale nie należy do rzadkości. Właśnie taką wylewkę możesz obejrzeć w naszym najnowszym materiale wideo z budowy domu szkieletowego Top Bud® w Jabłonnie.

Domy naszej firmy w standardzie posiadają zawsze dwie warstwy izolacji termicznej o różnych grubościach, czyli wewnętrzną z wełny mineralnej i zewnętrzną ze styropianu ryflowanego. Co istotne, pozostałe materiały, z których budujemy ściany, tj. wiatroizolacja, płyta OSB3, drewno C24, paroizolacja i płyta karton-gips, również powodują to, że cała konstrukcja domu szkieletowego staje się jednym układem termoizolacyjnym o niskiej bezwładności termicznej i niewielkim zapotrzebowaniu energetycznym.

Rolą tej powłoki jest ochrona przed wilgocią poszycia z płyt OSB3 oraz wewnętrznej izolacji termicznej ścian, którą wykonujemy z wełny mineralnej o grubości 15 cm. Przeczytaj, jak działa wiatroizolacja, ponieważ wyjątkowe właściwości tego materiału są kluczowe dla bezpieczeństwa przeciwwilgociowego domu szkieletowego Top Bud®.

Wymieniony w tytule materiał pomaga w zachowaniu odpowiednich parametrów wytrzymałości mechanicznej drewnianego szkieletu i powoduje, że konstrukcja ścian, więźby dachowej i stropu jest mocniejsza. Tworzy jednocześnie warstwę montażową o właściwościach paroprzepuszczalnych. Przeczytaj więcej o poszyciu z płyt OSB w domach szkieletowych naszej firmy.

Przeczytaj w jaki sposób i z jakich materiałów wykonujemy konstrukcje dachowe w naszej firmie. Ten element ma zasadnicze znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa przeciwwilgociowego domu szkieletowego Top Bud®, jak i jego właściwości termicznych oraz wytrzymałości mechanicznej.

Budowa domu na takiej płycie podraża inwestycję. W niektórych przypadkach jest jednak nie do uniknięcia. Choć zdarza się to rzadko. W naszym najnowszym filmie pokazujemy jedną z naszych aktualnych realizacji, która jest właśnie przykładem budowy, gdzie nie mogliśmy zastosować tradycyjnego fundamentu z bloczka na ławie zbrojonej. Zobacz dlaczego.

Finalizujemy budowę domu szkieletowego dla rodziny trzyosobowej, którą obszernie prezentujemy w materiałach wideo na YouTube i w naszym oficjalnym serwisie internetowym www.topbud.pl. Tym razem w filmie obejrzysz prace tynkarskie, po których zakończeniu inwestycja osiągnie stan deweloperski i będą mogły się rozpocząć prace wykończeniowe wnętrz oraz rekultywacja terenu działki.

Zakończyliśmy budowę płyty fundamentowej pod dom szkieletowy w miejscowości Pęclin koło Otwocka. Realizacja ma miejsce na działce z bardzo mokrym podłożem. Pod cienką warstwą humusu znajduje się mieszanka iłu i piachu. To zadecydowało o wyborze pełnej płyty zamiast tradycyjnego fundamentu z bloczka na ławie zbrojonej, który w takich warunkach niemal ze stuprocentową pewnością nie zdałby egzaminu.

Łączenie desek elewacyjnych na piórowspust jest niemal standardem. Tego typu struktura ozdobna jest jednolita i szczelna. W przypadku jednego z domów szkieletowych, które obecnie budujemy, Inwestor zdecydował się na deskę bez tego typu połączenia. Przed jej ułożeniem, musieliśmy więc odpowiednio przygotować ściany budynku od zewnątrz, by zapewnić ich strukturze bezpieczeństwo przeciwwilgociowe.

W materiale wideo prezentujemy sposób wykonania zewnętrznej i wentylowanej izolacji termicznej ze styropianu ryflowanego na ścianach domu szkieletowego Top Bud®. Budujemy go w Wólce Mlądzkiej (Otwock) dla pary z dzieckiem. Obejrzyj, z czego składa się taka izolacja i jak ją montujemy, by prawidłowo oddawała swoje właściwości cieplne.

Realizacja ma miejsce w Pęclinie w powiecie otwockim. Teren działki jest wymagający. Dlatego musieliśmy zrezygnować z budowy tradycyjnego fundamentu z bloczka na ławie zbrojonej i zastąpić go pełną płytą betonową, która zapewni domowi odpowiednią stabilność i wyeliminuje ryzyko osiadania konstrukcji. Przeczytaj więcej na temat tej inwestycji.

W najnowszym wideo na temat elementów domu szkieletowego Top Bud® prezentujemy materiały konstrukcyjne oraz sposób prawidłowego wykonania bezpiecznej pod względem przeciwpożarowym zabudowy ozdobnej wkładu kominkowego. W filmie obejrzysz też montaż wyłazu na strych, który przygotowaliśmy jako dodatkową przestrzeń w domu do przechowywania rzeczy, a także wprawianie wewnętrznych parapetów okiennych. W tym przypadku MDF.

Ten rodzaj obróbki wierzchniej warstwy ścian szkieletowych, patrząc od środka budynku, przeprowadzamy na ostatnim etapie przed malowaniem. Szlifowanie wykonujemy na większości powierzchni mechanicznie przy pomocy szlifierki z funkcją odsysania pyłu. Tylko w niektórych miejscach musimy to zrobić ręcznie. Obejrzyj film, na którym pokazujemy ten, tak ważny dla estetyki wnętrz, etap robót budowlanych.

Prace budowlane w Otwocku trwają nieprzerwanie od września bieżącego roku. Ku zadowoleniu naszych Klientów, dom zmienia się z dnia na dzień. Obecnie jesteśmy mniej więcej w siedemdziesięciu procentach realizacji tej inwestycji. Szacujemy, że do osiągnięcia stanu deweloperskiego zamkniętego Top Bud® pozostały nam około cztery tygodnie, po których będą mogły rozpocząć się prace wykończeniowe. Obejrzyj najnowszy materiał wideo na temat tej realizacji.

W najnowszym materiale wideo pokazujemy, w jaki sposób wykonujemy wewnętrzną izolację termiczną ściany szkieletowej domu Top Bud® z wełny mineralnej, a także warstwę paroizolacyjną, chroniącą konstrukcję przed wilgocią. Prezentujemy również komin systemowy, typowy dla naszych realizacji, wraz z izolacją przeciwpożarową.

Zakończyliśmy budowę konstrukcji szkieletowej nowego skrzydła domu naszej Klientki z Otwocka. Ze względu na jego wymiary fundamentowe, tj. 12 m długości i 5 m szerokości, a także katedralny salon, zastosowaliśmy specjalne rozwiązanie w więźbie dachowej, czyli krowie kleszczowe. Zobacz, jak wyglądają i jak wpłyną na wytrzymałość całej konstrukcji dobudówki.

Wokół zjawiska otwartości dyfuzyjnej ściany narosło wiele mitów, które każą komplikować i podrażać proces budowy domu szkieletowego. Na przykład, jedna z popularnych tez neguje użycie w strukturze ściany szkieletowej płyty OSB na zewnątrz, a także styropianu jako warstwy izolacji termicznej na elewacji. A co mówi na ten temat nasza wiedza i blisko 30-letnia praktyka?

Zabezpieczenie konstrukcji przed wilgocią ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia mieszkańców i jej trwałości. Niewłaściwie wykonana powłoka paroizolacyjna spowoduje, że po czasie pojawią się w ścianach grzyby i pleśnie. Wilgoć wpływa też negatywnie na właściwości wewnętrznej warstwy ocieplenia z wełny mineralnej, ponieważ może doprowadzić do jej osiadania i powstawania mostków termicznych w drewnianym szkielecie. Dlatego ten rodzaj izolacji musi być wykonany perfekcyjnie.

Jest ostatnią warstwą wewnętrznego wykończenia, tzw. suchą zabudową, która stabilizuje wilgotność w pomieszczeniach i zabezpiecza drewniany szkielet przed działaniem wysokiej temperatury. Dzięki płycie gipsowo-kartonowej, czas wykończenia domu szkieletowego jest znacznie krótszy niż jego odpowiednika w tradycyjnej technologii murowanej.

Podmurówka jest zewnętrzną częścią ściany fundamentowej, wystającą ponad powierzchnię gruntu. Wykańczamy ją strukturą tynkową ze względów estetycznych, ale też praktycznych. Dowiedz się więcej na temat tego elementu domu szkieletowego Top Bud®.

Ostatnią wierzchnią warstwę poziomą fundamentu wykonujemy albo z betonu przy użyciu agregatu miksokret, albo z anhydrytu. To, które rozwiązanie zastosujemy, zależy od tego, czy dom będzie ogrzewany podłogowo, czy poprzez nawiewy, bądź grzejniki naścienne.

Wykonujemy ją na warstwie izolacji przeciwwilgociowej, która znajduje się pod spodem na betonowej płycie wierzchniej. Zapewnia izolacyjność cieplną od podłoża. Dzięki niej chłód nie wnika do wnętrza domu przez fundament.

Składa się z trzech różnych materiałów o właściwościach przeciwwilgociowych. W przypadku energooszczędnych domów Top Bud® jest to papa termozgrzewalna, masa asfaltowo-kauczukowa i masa hydroizolacyjna. Taką izolację wykonujemy w dwóch etapach, wraz z postępem budowy domu szkieletowego. Zobacz każdy z nich na zdjęciach.

Tworzy warstwę pod poziomą izolację termiczną i przeciwwilgociową przyszłej posadzki fundamentu, którą wykonujemy agregatem miksokret. Jej rolą jest także wzmocnienie podłoża pod słupami nośnymi drewnianego stropu i kominem.

Rolą piasku jest zapewnienie stabilnego podłoża wylewce, która jest następną warstwą poziomą tradycyjnego fundamentu z bloczka. Wykonujemy ją z mocnego betonu klasy B25. Po zastosowaniu zagęszczonego mechanicznie piasku wylewka nie osiada i nie pęka.

Dowiedz się, jaką rolę w konstrukcji domu szkieletowego pełni ściana fundamentowa, a także, z czego i jak ją wykonujemy, by zapewniała odpowiednią odporność na działanie wilgoci oraz niskich temperatur, a tym samym, wymaganą wytrzymałość mechaniczną.

Budujemy dwa rodzaje fundamentów, w zależności od wymagań gruntowych działki: tradycyjne na ławie fundamentowej lub pełne płyty zbrojone. Najczęściej stosujemy jednak pierwsze z rozwiązań, gdyż jest ono najbardziej korzystne finansowo. Ponadto ława fundamentowa ma wystarczające parametry wytrzymałościowe dla domu szkieletowego nawet na takich podłożach, na których niemożliwie byłoby jej zastosowanie dla cięższego domu murowanego.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

powrót do góry