Izolacja termiczna drewnianej konstrukcji szkieletowej wełną mineralną

Domy naszej firmy w standardzie posiadają zawsze dwie warstwy izolacji termicznej o różnych grubościach, czyli wewnętrzną z wełny mineralnej i zewnętrzną ze styropianu ryflowanego. Co istotne, pozostałe materiały, z których budujemy ściany, tj. wiatroizolacja, płyta OSB3, drewno C24, paroizolacja i płyta karton-gips, również powodują to, że cała konstrukcja domu szkieletowego staje się jednym układem termoizolacyjnym o niskiej bezwładności termicznej i niewielkim zapotrzebowaniu energetycznym.

Izolację cieplną w środku ścian zewnętrznych wykonujemy zawsze z wełny mineralnej o łącznej grubości 15 cm. Poza zatrzymywaniem pożądanej temperatury we wnętrzach domu szkieletowego Top Bud®, taka wełna cechuje się też pełną paroprzepuszczalnością i jest całkowicie niepalna.

Do wykonania termoizolacji przegród zewnętrznych używamy zawsze trzech warstw wełny mineralnej. Każdy jej arkusz ma 5 cm grubości. Wełnę w ścianach układamy w tzw. mijankę (cegiełkę), by zapewnić warstwie całkowitą szczelność.

Współczynnik oporu dyfuzyjnego dla wełny mineralnej wynosi tylko μ = 1. Materiał ten nie stanowi więc bariery dla pary wodnej, wydostającej się z wnętrza ściany szkieletowej (przegrody) do środowiska. Jest więc całkowicie wolny od ryzyka zawilgocenia.

Wełna ma też dobre właściwości wygłuszające, dlatego stosujemy ją w stropach, w warstwie o grubości 20 cm, która bardzo odczuwalnie niweluje pionowe przecieki akustyczne z poddasza użytkowego lub piętra do parteru.


Izolacja termiczna z wełny mineralnej w stropie pomiędzy strychem a poddaszem użytkowym.

Ze względu na ciepło i tłumienie akustyczne przecieków poziomych, wełnę stosujemy również w ścianach działowych między poszczególnymi pomieszczeniami domu szkieletowego. Wówczas warstwa izolacyjna ma grubość 10 cm.


Układanie wełny mineralnej na zakładkę w skosach. Materiał trafia między krokwie konstrukcji dachowej o wymiarach 15x4 cm. Pod nimi znajduje się ruszt z drewnianych łat, który podtrzymuje wełnę i umożliwia późniejszy montaż paroizolacji oraz suchej zabudowy z płyt karton-gips.

Przeczytaj: Drewno z którego budujemy domy szkieletowe Top Bud®.

Co bardzo istotne, zgodnie z dobrymi praktykami budowy w technologii drewnianego szkieletu, wełny nigdy nie ugniatamy w sekcjach belek ścian, stropów lub skosów, lecz docinamy ją na wymiar, by ułożyła się w nich sama. Taka technika zapewnia wymaganą izolacyjność przegród i eliminuje zjawisko obsuwania się wełny z upływem czasu, co skutkuje powstawaniem niepożądanych mostków termicznych i ich konsekwencjami.

Wełnę mineralną (elewacyjną) o grubości 10 cm możemy też zastosować jako izolację zewnętrzną zamiast styropianu ryflowanego.


Wykonywanie izolacji termicznej przegrody zewnętrznej. Zdjęcie zostało wykonane w pomieszczeniu technicznym domu ogrzewanego gruntową pompą ciepła. Z uwagi na to, że znajduje się w nim jednostka centralna tego systemu, wnętrze należało odizolować od reszty domu specjalną wełną mineralną o podwyższonych parametrach tłumienia akustycznego.

Przeczytaj więcej na ten temat w artykule: Czy pompa ciepła w domu szkieletowym jest głośna?

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

powrót do góry