Izolację cieplną w środku ścian zewnętrznych wykonujemy zawsze z wełny mineralnej o łącznej grubości 15 cm. Poza zatrzymywaniem pożądanej temperatury we wnętrzach domu szkieletowego Top Bud®, taka wełna cechuje się też pełną paroprzepuszczalnością i jest całkowicie niepalna.
Do wykonania termoizolacji przegród zewnętrznych używamy zawsze trzech warstw wełny mineralnej. Każdy jej arkusz ma 5 cm grubości. Wełnę w ścianach układamy w tzw. mijankę (cegiełkę), by zapewnić warstwie całkowitą szczelność.
Współczynnik oporu dyfuzyjnego dla wełny mineralnej wynosi tylko μ = 1. Materiał ten nie stanowi więc bariery dla pary wodnej, wydostającej się z wnętrza ściany szkieletowej (przegrody) do środowiska. Jest więc całkowicie wolny od ryzyka zawilgocenia.
Wełna ma też dobre właściwości wygłuszające, dlatego stosujemy ją w stropach, w warstwie o grubości 20 cm, która bardzo odczuwalnie niweluje pionowe przecieki akustyczne z poddasza użytkowego lub piętra do parteru.
Izolacja termiczna z wełny mineralnej w stropie pomiędzy strychem a poddaszem użytkowym.
Ze względu na ciepło i tłumienie akustyczne przecieków poziomych, wełnę stosujemy również w ścianach działowych między poszczególnymi pomieszczeniami domu szkieletowego. Wówczas warstwa izolacyjna ma grubość 10 cm.
Układanie wełny mineralnej na zakładkę w skosach. Materiał trafia między krokwie konstrukcji dachowej o wymiarach 15x4 cm. Pod nimi znajduje się ruszt z drewnianych łat, który podtrzymuje wełnę i umożliwia późniejszy montaż paroizolacji oraz suchej zabudowy z płyt karton-gips.
Przeczytaj: Drewno z którego budujemy domy szkieletowe Top Bud®.
Co bardzo istotne, zgodnie z dobrymi praktykami budowy w technologii drewnianego szkieletu, wełny nigdy nie ugniatamy w sekcjach belek ścian, stropów lub skosów, lecz docinamy ją na wymiar, by ułożyła się w nich sama. Taka technika zapewnia wymaganą izolacyjność przegród i eliminuje zjawisko obsuwania się wełny z upływem czasu, co skutkuje powstawaniem niepożądanych mostków termicznych i ich konsekwencjami.
Wełnę mineralną (elewacyjną) o grubości 10 cm możemy też zastosować jako izolację zewnętrzną zamiast styropianu ryflowanego.
Wykonywanie izolacji termicznej przegrody zewnętrznej. Zdjęcie zostało wykonane w pomieszczeniu technicznym domu ogrzewanego gruntową pompą ciepła. Z uwagi na to, że znajduje się w nim jednostka centralna tego systemu, wnętrze należało odizolować od reszty domu specjalną wełną mineralną o podwyższonych parametrach tłumienia akustycznego.
Przeczytaj więcej na ten temat w artykule: Czy pompa ciepła w domu szkieletowym jest głośna?