Dyfuzja cząstek pary wodnej w standardowej ścianie Top Bud®

Wokół zjawiska otwartości dyfuzyjnej ściany narosło wiele mitów, które każą komplikować i podrażać proces budowy domu szkieletowego. Na przykład, jedna z popularnych tez neguje użycie w strukturze ściany szkieletowej płyty OSB na zewnątrz, a także styropianu jako warstwy izolacji termicznej na elewacji. A co mówi na ten temat nasza wiedza i blisko 30-letnia praktyka?

Zacznijmy od pytania, czym jest dyfuzyja pary wodnej?

Najprościej rzecz ujmując, jest to zjawisko przechodzenia cząstek takiej pary przez różne materiały. W naszym przypadku interesują nas konkretne elementy ściany. To przechodzenie następuje wtedy, gdy w jednym środowisku ciśnienie powietrza jest wyższe niż w drugim.

W domu szkieletowym ciśnienie powietrza jest wyższe niż na zewnątrz, więc para wydostaje się z jego wnętrza do otoczenia przechodząc przez ściany.

Czym jest opór dyfuzyjny?

W uproszczeniu, każdy materiał cechuje się określonym współczynnikiem oporu dyfuzyjnego, wyrażanego symbolem μ (mi). Im wyższy jest ten opór, tym trudniej przez dany materiał przenikają cząstki pary wodnej do otoczenia i tym większe jest ryzyko ich skroplenia się. W budownictwie szkieletowym zaleca się więc, by opór dyfuzyjny ściany domu był możliwie jak najmniejszy.

Konsekwencje ściany zamkniętej dyfuzyjnie?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, gdy warstwy ściany stawiają zbyt wysoki opór dyfuzyjny, wtedy uniemożliwiają cząstkom pary wodnej wydostanie się na zewnątrz. W takich warunkach następuje przekroczenie tzw. punktu rosy. W jego konsekwencji para zaczyna się skraplać i dochodzi do zawilgocenia struktury ściany.

Jego skutkiem jest pojawienie się w środku szkodliwych grzybów i pleśni, a nawet, przy długotrwałym występowaniu tego zjawiska, osłabienie mechaniczne drewnianego szkieletu.

Dom w takiej sytuacji traci też swoje właściwości cieplne, ponieważ nasiąknięta wodą wełna mineralna zaczyna być przewodnikiem, a nie izolatorem. Gdy podczas zimy pozostała w ścianie woda zamarza i zwiększa swoją objętość, na powierzchniach ścian, szczególnie w narożnikach, zaczynają pojawiać się mostki termiczne, które powstają w skutek rozszczelnienia się wewnętrznej izolacji termicznej z wełny.

Ile wody znajduje się w każdym m3 powietrza w domu szkieletowym?

Wilgotność powietrza w wnętrzu domu szkieletowego przy temperaturze 20°C, najczęściej oscyluje wokół 50%. W takich warunkach, w jednym m3 powietrza znajduje się dokładnie 8,7 g wody.

Jaki opór dyfuzyjny stawiają poszczególne warstwy ściany szkieletowej Top Bud®?

Za punkt odniesienia należy przyjąć, że powietrze ma współczynnik oporu dyfuzyjnego na poziomie μ = 1. Dla porównania, elementy ściany szkieletowej naszych domów mają następujące współczynniki μ:

  • folia paroizolacyjna, μ = 150000;
  • płyta gipsowo-kartonowa, μ = 10;
  • drewno konstrukcyjne (500 kg/m3), μ = 50;
  • wełna mineralna, μ = 1;
  • płyta OSB3, μ = 220;
  • styropian ryflowany 10 cm, μ = 50.

Zgodnie z naszymi wyliczeniami przechodzenie przykładowych 10 g wody/m3 powietrza przez poszczególne warstwy ściany szkieletowej Top Bud® wygląda następująco:

  • po przeniknięciu folii paroizolacyjnej, czyli najważniejszego izolatora, wewnątrz ściany pozostaje tylko około 1,5 g wody/m3;
  • tyle samo pozostaje jej w m3 po przejściu przez 15 cm wełny mineralnej.

Przez płytę OSB3 musi więc przedostać się szczątkowa ilości cząsteczek pary wodnej i nawet przy jej współczynniku oporu dyfuzyjnego μ = 220, nie jest możliwe przekroczenie punktu rosy, czyli skroplenie się pary na płycie we wnętrzu ściany.

Dodajmy, że za płytą OSB3 i wiatroizolacją Tyvek, znajduje się styropian (μ=50). Nie przyklejamy go do elewacji, lecz przytwierdzamy do niej na wkręty. Przed montażem wykonujemy na nim ryfle w pionie i poziomie, co jeszcze bardziej zmniejsza współczynnik oporu dyfuzyjnego ściany i ułatwia cząstkom pary wodnej przechodzenie z niej do otoczenia.

Ponadto w około 95 procentach domów szkieletowych naszej firmy stosujemy w standardzie rekuperatory utrzymujące we wnętrzach stałą wilgotność powietrza przez cały rok na poziomie około 50%. Dotyczy to także pomieszczeń mokrych jak: łazienki, wiatrołapy, pomieszczenia techniczne, czy kuchnie. Natomiast tam, gdzie nie stosujemy rekuperatorów, problem wilgoci w ścianie również nie występuje. Urządzenia te  instalujemy głównie z powodów ekonomicznych, czyli dla odzysku ciepła z powietrza, podczas jego wymiany z wnętrza domu szkieletowego.

Przekrój ściany szkieletowej z płytą OSB3, wiatroizolacją Tyvek i styropianem na zewnątrz, stosujemy od blisko 30 lat. Nie odnotowaliśmy w tym czasie w domach naszych Klientów negatywnych zjawisk, typowych dla ścian zamkniętych dyfuzyjnie.

To nie wszystko. Mamy na swoim koncie również domy z basenami. Nasycenie powietrza parą wodą w ich wnętrzach potrafi długotrwale przekraczać średni poziom wilgotności 50% przy temperaturze 20°C. W nich również nigdy nie odnotowaliśmy skutków wykroplenia się pary wodnej w środku ścian.

W jednym z takich budynków po 24 latach eksploatacji przeprowadziliśmy modernizację wizualną elewacji. Mieliśmy wówczas idealną okazję do sprawdzenia stanu wewnętrznej struktury ścian. Nigdzie nie odnaleźliśmy nawet najmniejszych śladów zawilgocenia ani jego skutków.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

 

powrót do góry