Zabezpieczenie drewnianej ściany szkieletowej przed podciąganiem kapilarnym

Jest to jedno ze zjawisk fizycznych, które – jeśli się nie uwzględni odpowiedniej hydroizolacji – potrafi wyrządzić duże szkody w przegrodach pionowych i na ich styku z posadzką. Należy mieć na uwadze takie zagrożenie bez względu na technologię budowy. W najnowszym filmie prezentujemy nasze rozwiązania materiałowe, które przeciwdziałają oddziaływaniu tego zjawiska na dolne partie drewnianego szkieletu w domach Top Bud®.

Brak hydroizolacji lub nieprawidłowe jej wykonanie, potrafią doprowadzić do zawilgocenia i pękania posadzek na styku z pionowymi przegrodami. Woda z gruntu może też siłą grawitacji spenetrować ściany do wysokości aż 150 cm(!). W obu przypadkach mowa o zjawisku podciągania kapilarnego.

Może ono wystąpić w każdym rodzaju przegrody pionowej. Czyli nie tylko w ścianie drewnianej. W przypadku domów murowanych pojawia się ono najczęściej wtedy, kiedy pierwsza warstwa pustaków bądź cegieł jest niewystarczająco odcięta od podłoża izolatorem, którym jest zwykle pojedynczy pasek papy, ewentualnie pod nią jeszcze masa asfaltowo-kauczukowa.

Podciąganie kapilarne w konstrukcjach murowanych potęguje również użycie w zaprawach plastyfikatorów ropopochodnych, które są związkami lotnymi (VOC). Po czasie ulatniają się one, a puste przestrzenie, jakie pozostawiają po sobie, czyli pory, wypełnia woda działająca od spodu. W wyniku zmian temperatur ciecz oczywiście rozszerza się i kurczy, co w konsekwencji powoduje pęknięcia i rysy w murze. Są one idealnym miejscem do zbierania się w nich wilgoci i mikroorganizmów, którymi są najczęściej pleśnie.

Mając świadomość niepożądanych skutków podciągania kapilarnego, w naszej firmie od lat stosujemy sprawdzoną metodę uszczelnienia. Ma ono postać wielowarstwowej hydroizolacji w podwalinie każdej ściany nośnej i działowej w drewnianej konstrukcji domu.

Faktem jest, że w takiej hydroizolacji my również wykorzystujemy materiały ropopochodne, jak papa, folia, masa asfaltowo-kauczukowa, czy pianka, natomiast mają one jednorodną strukturę i ułożone są jeden na drugim, w odpowiedniej ilości i kolejności. To wyklucza praktycznie do zera ryzyko zawilgocenia ścian od spodu.

W jednorodnych warstwach hydroizolacji proces ulatniania się związków ropopochodnych zachodzi również, ale nie ma takich następstw jak w niejednorodnej strukturze murowanej, w której w jego wyniku powstają niepożądane pory absorbujące wodę z podłoża.

Ciśnienie wody działającej od spodu na przegrody pionowe domu szkieletowego, nie jest na tyle duże, by mogło pokonać siłę oporu dyfuzyjnego takiej powłoki hydroizolacyjnej. Tym bardziej, że składa się ona nie z jednej, lecz z kilku warstw. Ściany są więc wolne od zagrożenia zawilgoceniem przez wiele dekad. Nie ma możliwości spenetrowania ich wnętrza tak, jak ma to miejsce w przypadku murów, w których powstają pory.

Czy wiesz, że zawartość wody w murze nie powinna przekraczać 20%? W Unii Europejskiej jest tylko jeden kraj, który uwzględnia to w normie budowlanej. Jest nim Austria. W Polsce użytkownicy domów murowanych w praktyce nie zwracają uwagi na ten parametr do momentu, w którym na ścianach nie pojawią się mokre plamy. Niekiedy jeszcze później, kiedy zawilgocone miejsca zacznie kolonizować pleśń, która potrzebuje wody do zapuszczania swoich zarodników w ścianie. Badanie wilgotności murów można najłatwiej przeprowadzić za pomocą tzw. sondy Gann.

Dowiedz się więcej na temat hydroizolacji podwaliny ściany drewnianej oraz podciągania kapilarnego oglądając poniższy film.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

powrót do góry