Czym różni się tzw. sztablatura od klasycznego szpachlowania płyt karton-gips
W naszym standardzie wykonujemy szpachlowanie spoin płyt i wkrętów montażowych do konstrukcji. Stosujemy technikę warstwową z bandażami i końcowym docieraniem mechanicznym. Efekt takiej obróbki daje równą i gładką powierzchnię suchej zabudowy, gotową do pomalowania. W tym celu należy użyć na pierwszy raz trzech warstw farby. Jednej jako podkład, a dwóch kolejnych na wykończenie.
Podczas malowania odświeżającego po kilku latach, wystarczą już dwie warstwy farby.
W przypadku sztablatury sposób przygotowania powierzchni jest identyczny, jak w wyżej podanym przykładzie. Różnica polega na tym, że w drugim przypadku wykonujemy jeszcze dwie cienkie warstwy gładzi szpachlowej na całej powierzchni suchej zabudowy, robiąc to ściana po ścianie.
Gładź nakładamy przy pomocy specjalnego wałka, następnie wyrównujemy ją dedykowanymi pacami. W wyższych partiach ściany lub na suficie mocujemy je do wysięgnika. Czynność powtarzamy dwukrotnie. Na końcu, czyli po dokładnym doschnięciu powłok, docieramy je również mechanicznie.
Po lewej uchwyt montażowy wysięgnika. Po prawej jedna ze specjalnych pac do równania gładzi szpachlowej, występująca w różnych szerokościach. Zestaw narzędziowy ułatwia osiągnięcie efektu gładkiej powierzchni ściany.
Różnica w efekcie wykończenia
Nawet dla wprawnego oka różnica jest niewielka, bowiem obie techniki gwarantują efekt równych powierzchni ścian. Patrząc z kierunkiem padania światła na płaszczyznę po sztablaturze można mieć wrażenie, że powierzchnia jest nieco gładsza – bardziej „zeszklona”.
Bez względu na sposób wykończenia suchej zabudowy z płyt karton-gips należy też uwzględnić wpływ końcowego malowania. W każdym przypadku kluczowe jest staranne, czyli równomierne rozciągnięcie warstw farby na powierzchniach ścian. Bez tego nawet idealnie gładka powierzchnia suchej zabudowy nie przyniesie oczekiwanego efektu.
Przykład sztablatury w domu szkieletowym Top Bud®
Wykończenie płyt karton-gips techniką sztablatury jest u nas rzadkością. Standardowe wykończenie suchej zabudowy, które oferujemy w cenie budowy domu szkieletowego, jest w praktyce optymalne dla naszych Klientów. Aczkolwiek informujemy, że istnieje również taka opcja.
Obejrzyj film z budowy domu, w którym na suchej zabudowie stosujemy sztablaturę