Już wtedy szwedzki przemysł drzewny w dużym stopniu bazował na drewnie z krajów byłego ZSRR. Było ono znacznie tańsze niż to pozyskiwane ze szwedzkich lasów. Wówczas mieliśmy obawy o jakość krajowego drewna, więc w warunkach ograniczonego wyboru też sprowadzaliśmy budulec stamtąd.
Nie chodziło nam o nieodpowiednie parametry surowego drewna z Polski, które były bardzo dobre, lecz o późniejsze metody jego obróbki technologicznej. Wówczas Szwedzi, Norwegowie czy Finowie znacznie nas w tej dziedzinie wyprzedzali, stosując się, m.in., do norm europejskich. A te wówczas naszych producentów jeszcze nie obowiązywały. Sytuacja zaczęła się zmieniać na korzyść od 2004 roku, tj. przystąpienia Polski do UE. Dzisiaj naszych producentów również obejmują te same normy. Wraz z nimi przywędrowała do naszego kraju zaawansowana technologia do wytwarzania drewna budowlanego o wysokiej jakości.
Rozpoczęliśmy więc poszukiwania nowego źródła dostaw drewna, tym razem z Polski, które by odpowiadało wysokim wymaganiom budowy domów w technologii szkieletowej. Znaleźliśmy kilku potencjalnych jego dostawców z różnych regionów kraju. Prowadziliśmy z nimi rozmowy, oglądaliśmy siedziby, linie technologiczne, środki transportu, drewno surowe i po obróbce, itd. Po prostu przebadaliśmy krajowy rynek bardzo gruntownie.
Dobre drewno konstrukcyjne wytwarza się z drzew rosnących powoli, gdyż takie mają możliwość zbudowania gęstego i równomiernego usłojenia. Dzięki temu drewno ma potem odpowiednie właściwości mechaniczne do budowy konstrukcji – jest odporne na odkształcanie się i pękanie. Posiada też odpowiednią twardość i elastyczność. Szukaliśmy takiego właśnie materiału na polskim rynku i w końcu udało nam się znaleźć jego stałego dostawcę. Pracujemy z nim już blisko 20 lat.
Jest nim firma spod Tarnowa, która eksploatuje w sposób zrównoważony naturalne zasoby leśne z tamtejszych okolic. Dlatego jako odbiorca, zawsze musimy z góry określić ilość zapotrzebowania na drewno do budowy domów, by zmieścić się w wąskim zakresie wycinki drzew naturalnie rosnących. Następnie drewno to poddawane jest starannemu procesowi obróbki: cięciu, suszeniu komorowemu i struganiu czterostronnemu. Cały czas podlega też wewnętrznej kontroli jakości producenta, ale też naszej firmy podczas dostawy każdej kolejnej partii materiału.
Z takiego drewna powstało kilkaset domów szkieletowych naszych dotychczasowych Klientów. Udzielamy zawsze 30-letniej gwarancji na ich konstrukcje – chociaż wytrzymają one przynajmniej trzy razy tyle.
Chciałbyś się dowiedzieć więcej na temat naszego drewna konstrukcyjnego i obejrzeć je przed podjęciem decyzji o budowie domu szkieletowego? Skontaktuj się z nami. Chętnie Ci w tym pomożemy.