Grunt działki pod budowę domu szkieletowego

Dom szkieletowy, co jest jego zaletą, stawia znacznie mniejsze wymagania gruntowe wobec działki niż jego odpowiednik w tradycyjnej technologii murowanej. Konstrukcja takiego domu jest bowiem lżejsza i mniej narażona na osiadanie, a tym samym, na negatywne konsekwencje takiego zjawiska. Mimo tego, warto znać te warunki zawczasu, aby uniknąć niespodzianek.

Podczas projektowania domu szkieletowego nasz architekt korzysta z danych urzędowych na temat charakterystyki gruntów w danej lokalizacji. To pozawala mu określić zarówno rodzaj fundamentu, jak i jego parametry. Nie zawsze jednak dane te pokrywają się z rzeczywistością. Dzieje się tak rzadko, ale jednak.

Dlatego, mimo wydania pozwolenia na budowę przez urząd, który w swojej decyzji również uwzględnia warunki gruntowe działki, zawsze przeprowadzamy ich dodatkową weryfikację. Przed rozpoczęciem robót fundamentowych udajemy się na działkę, by sprawdzić stan faktyczny terenu pod budowę. Czyli przeprowadzamy własny audyt techniczny.

Jak napisaliśmy wyżej, zwykle, już na miejscu, cechy geologiczne gruntów działek w pełni pokrywają się z danymi lokalnych urzędów. Są jednak przypadki, kiedy to nie następuje. Co wówczas? W takich przypadkach zachodzi konieczność albo zmiany parametrów fundamentu, albo – w skrajnych przypadkach – zmiany jego rodzaju. Czyli np. tradycyjny fundament z bloczka na ławie fundamentowej zbrojonej zastępujemy pełną płytą betonową. To oczywiście zmienia koszty inwestycji.

Jak uniknąć takiej niespodzianki? Najlepiej zawczasu — albo przed zakupem działki, albo już po tym fakcie — zlecić badanie geologiczne gruntu. Po wykonaniu odwiertów geolog jest w stanie określić wszystkie jego parametry, które mają wpływ na późniejsze projektowanie fundamentu przez architekta. Zasadność takiego działania prewencyjnego najlepiej zobrazujemy poniższym przykładem.

Na początku bieżącego roku rozpoczęliśmy budowę domu szkieletowego w zabudowie parterowej w miejscowości Pęclin koło Otwocka. Zgodnie z danymi urzędowymi, grunt działki miał zapewniać optymalne warunki do budowy takiego domu na tradycyjnym fundamencie z bloczka. Zresztą urząd wydał pozwolenie na podstawie projektu, zawierającego właśnie taki fundament. Dodajmy też, że nasz Klient zawczasu nie zlecił badań geologicznych.

Przed terminem rozpoczęcia prac, jak zwykle nasz kierownik budowy udał się na audyt techniczny, by zweryfikować sytuację w terenie. Na miejscu, już na pierwszy rzut oka stwierdził, że na takiej działce nie można wybudować bezpiecznie domu na klasycznym fundamencie.

Dla potwierdzenia bądź oddalenia jego obaw należało zlecić badanie. Niestety odwierty geologiczne potwierdziły przypuszczenie. W konsekwencji, nasz architekt musiał zmienić dotychczasową część fundamentową projektu na rzecz pełnej płyty betonowej-zbrojonej, która w takim przypadku zapewnia stuprocentową stabilność konstrukcji domu.


Niemal cały grząski i podmokły teren działki o niejednolitej strukturze glebowej należało wykorytować. Następnie nawieźć na niego gruby kliniec i zagęścić do warstwy o głębokości minimum 80 cm.


Gotowa płyta fundamentowa zamiast tradycyjnego fundamentu z bloczka na ławie zbrojonej. Zdjęcie wykonane przed rozpoczęciem robót konstrukcyjnych.


Dom doprowadzony do stanu deweloperskiego zamkniętego Top Bud®. Nawet na takim gruncie, po zastosowaniu betonowej płyty zbrojonej, z pewnością nie będzie mu grozić osiadanie.

Podsumowując, mimo że takie sytuacje są niezmiernie rzadkie, zalecamy każdemu, by zgodnie z dobrymi praktykami budowlanymi, badanie geologiczne przeprowadzać zawsze wcześniej. Najlepiej jeszcze przed etapem projektowania domu.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

 

powrót do góry