Trąba powietrzna kontra dom szkieletowy

Trąby powietrzne i wichury zdarzają się również w Polsce. Nie są to, co prawda, tak ekstremalne  zjawiska, jak dajmy na to w Ameryce Północnej, jednak nadal wyrządzają wiele szkód w zabudowie mieszkalnej. Jak podczas takich zdarzeń zachowa się dom szkieletowy?

Wszyscy pamiętamy trąbę powietrzną, która w 2002 roku powaliła drzewa na kilkudziesięciu hektarach Puszczy Piskiej. Co jakiś czas z różnych części Polski docierają do nas informacje o przejściu podobnych zjawisk i spowodowanych przez nie stratach. Zatem uzasadnione są Twoje obawy o to, jak przygotowany będzie na nie planowany przez Ciebie dom.

Powszechnie uważa się, że domy murowane podczas trąb powietrznych czy wichur sprawdzą się lepiej. Taka opinia jest, naszym zdaniem, bardzo dyskusyjna. Powiedzmy sobie szczerze, jeśli siła wiatru będzie tak duża, by wywracać drzewa i przewracać samochody, wówczas podda się jej każdy dom. Bez względu na to czy będzie murowany, czy szkieletowy.

Natomiast przy mniejszych wiatrach, forowanie w opiniach tradycyjnych budynków murowanych wcale nie jest takie oczywiste. Dlaczego? Otóż dom murowany tak naprawdę składa się z dwóch oddzielnych konstrukcji. Jedna z nich to ściany, stropy i fundament. Druga zaś, to więźba dachowa. Wiatr oddziałuje na obie z nich inaczej. O ile część murowana domu lepiej znosi jego napór, o tyle część drewniana już mniej.

Takie właściwości domu murowanego powodują, że podczas silnych wiatrów powstaje w nim tzw. efekt balona. Wiejący wiatr odbija się od ścian, które opierają się mu skuteczniej, i trafia pod więźbę dachową, a ta zaczyna się unosić. Wówczas to działają na nią bardzo duże siły i powstaje zwiększone ryzyko jej zerwania.

Jak wygląda analogiczna sytuacja w przypadku domu szkieletowego? Otóż jego konstrukcja stanowi jedną całość, tj. ściany, stropy i dach. Dzięki temu siła naporu wiatru rozkłada się po całym budynku równomiernie, więc pochłania ją skuteczniej. Oczywiście działają wtedy na fundament i szkielet większe siły rozrywające. Jednak podczas wichur zrywających dachy, nie są one na tyle duże, by oderwać jeden od drugiego.

Przykład z życia

Kilkanaście lat temu wybudowaliśmy w okolicy Warszawy dom szkieletowy dla jednego z naszych Klientów. Był to budynek z poddaszem użytkowym i dachem dwuspadowym. Stoi on w odsłoniętym terenie i sąsiaduje z kilkoma domami w tradycyjnej technologii murowanej.

Pewnego razu przez okolicę przeszła silna wichura, która spowodowała liczne straty w zabudowie. W jej efekcie jeden z domów murowanych, sąsiadujących z budynkiem szkieletowym naszej firmy, stracił dach. Zadziałał w nim efekt balona.

Dach ten po zerwaniu został uniesiony przez strumień powietrza i uderzył w ścianę wybudowanego przez nas domu. Gdyby nie to zdarzenie, dom szkieletowy naszego Klienta przetrwałby wichurę bez najmniejszego uszczerbku.

Pocieszające w całej sytuacji dla naszego Klienta było to, że usunęliśmy skutki uderzenia zaledwie w tydzień. Naprawa trwała kilka razy krócej niż w sąsiednim domu murowanym i była mniej uciążliwa dla mieszkańców. Również jej koszty były o wiele niższe niż te, które musiał ponieść właściciel domu murowanego.

Podsumowanie

Podkreślmy to raz jeszcze. Podczas najbardziej gwałtownych trąb powietrznych i wichur, straty pojawią się w każdym rodzaju domu i będą one porównywalne. Natomiast ich naprawa zawsze będzie szybsza w domu szkieletowym niż murowanym.

Dom murowany składa się z elementów o dużej masie. Zawalając się powodują one duże szkody w środku budynku i na wewnątrz. Dom szkieletowy nie stwarza aż takiego zagrożenia dla mieszkańców, bo nie posiada betonowych stropów i schodów, stalowych belek, murowanych ścian, itd.

W przypadku mniejszych wichur – dom szkieletowy jest na nie przygotowany lepiej niż dom murowany. Cała jego konstrukcja skuteczniej pochłania napór wiatru, bo rozkłada powstające siły po wszystkich elementach drewnianego szkieletu (amortyzuje je). W takim domu nie występuje efekt balona.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

 

powrót do góry