Czy impregnować drewno do budowy domu szkieletowego?

Choć opinie w tej kwestii są podzielone, my nie mamy co do tego wątpliwości. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego naszym zdaniem, należy poddawać drewno do budowy domu szkieletowego impregnacji i jak ten zabieg przeprowadzamy w naszej firmie.

Drewno do budowy domu szkieletowego powinno być suche, gładkie, strugane czterostronnie i – zgodnie z naszymi doświadczeniami – dodatkowo zaimpregnowane. Jednak nie raz publikując nasze materiały zdjęciowe czy filmy w Internecie, spotkaliśmy się z opiniami, że takie działanie jest zbyteczne, bo podraża koszt budowy, a sam impregnat może być niezdrowy dla mieszkańców. Zawsze z nimi dyskutujemy, ponieważ uważamy je za nieuzasadnione i mogące stworzyć wśród inwestorów mylne wrażenie.

Owszem, zgodnie z zasadami budowy domów szkieletowych, impregnacja drewna nie jest warunkiem koniecznym. Odpowiedni materiał, czyli suchy, gładki, o właściwej wytrzymałości, zgodnej z normą PN-EN338, którą potwierdza dostawca, od razu nadaje się do wznoszenia konstrukcji szkieletowej budynku.

Takie drewno jest odpowiednio suche, co zapobiega jego skręcaniu się, ale też posiada na tyle gładką powierzchnię, by ślizgał się po nim płomień (trudniej się zapala); jak również, by insekty nie wgryzały się łatwo w jego strukturę. Kiedy zamkniemy je w ścianie domu szkieletowego przy odpowiedniej wilgotności pozostałymi warstwami budowlanymi, wówczas możemy być pewni, że zachowa swoje właściwości fizyczne przez dekady.

Dyskusja w Stowarzyszeniu Dom Drewniany na temat impregnacji drewna

Będąc członkami Stowarzyszenia Dom Drewniany, przed wieloma laty braliśmy udział w dyskusji między przedstawicielami zrzeszonych w nim firm. Oczywiście dotyczyła ona tego, czy warto impregnować drewno, czy nie. Finalnie część wykonawców nie stosuje impregnacji, zaś część owszem. Pod tym względem, od tamtej pory, jeśli chodzi o członków tego Stowarzyszenia, podzieliliśmy się mniej więcej na pół. My należymy do grupy, która była za. Wyjaśnijmy dlaczego.

Oczywiście suszenie komorowe bardzo skutecznie eliminuje szkodniki drewna, jak też mikroorganizmy, czyli grzyby i pleśnie mogące występować w jego strukturze. Istotne jest natomiast to, by wykorzystywać je do budowy możliwie szybko po zakończeniu takiego procesu obróbki. Bowiem im dłużej taki materiał czeka, tym bardziej jest narażony na ponowne zawilgocenie, szkodniki i wniknięcie weń szkodliwych mikroorganizmów. Takie ryzyko wzrasta, jeśli warunki przechowywania drewna są nieodpowiednie.

Dlatego w naszej firmie kontraktujemy dowóz drewna od stałego dostawcy z takim wyprzedzeniem czasowym, by nie zalegało ono potem miesiącami w naszym składzie. Nadmieńmy też od razu, że skład ten jest zadaszony i przewiewny, co minimalizuje szkodliwe procesy, o których napisaliśmy wyżej.

Jednak mimo to, każdorazowo po dostarczeniu wysuszonego drewna C24, najpierw zanurzamy je w impregnacie, znajdującym się w specjalnych i przeznaczonych do tego celu kadziach. Następnie, po wyjęciu z nich, drewno trafia na stojaki, na których szybko i skutecznie obsycha. Jest to bowiem proces zanurzenia, a nie namaczania, jak jest czasem mylnie określany.

Takie drewno nawet po upływie kilkunastu tygodni nie zmienia swoich właściwości, bo jest po prostu lepiej zabezpieczone.

W procesie tym używamy impregnatu o nazwie Fobos. Środek ten jest certyfikowany przez Instytut Techniki Budowlanej. Posiada też Atest Higieniczny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Nie oddziałuje więc negatywnie na zdrowie człowieka i jest całkowicie bezpieczny. Nie wspominając o tym, że drewno nim pokryte, i tak znajduje się za szczelnymi warstwami z płyty karton-gips i paroizolacji.

Drugi etap impregnacji drewna w szkielecie

W naszej firmie poszliśmy nawet o krok dalej. Od lat stosujemy ponowną impregnację, tuż po zakończeniu budowy szkieletu domu. Przy pomocy kompresora i pod ciśnieniem nanosimy ten środek na wszystkie drewniane elementy konstrukcji.

Wiadomo, że drewno w trakcie budowy jest cięte. Natomiast taki sposób aplikowania impregnatu powoduje, że dostaje się on w każde, nawet najtrudniej dostępne połączenie belek, rygli, krokwi, oczepów, itd. Nasi Klienci mają więc pewność, że żaden szkodnik, grzyb lub pleśń, nie zawita z czasem do ścian ich domu.


Impregnacja ciśnieniowa z kompresora, po zakończeniu robót konstrukcyjnych domu szkieletowego.

Mamy nadzieję, że tym artykułem rozwialiśmy Twoje wątpliwości, czy warto stosować dodatkową impregnację drewna, czy nie. My, jako wykonawcy domów szkieletowych z blisko 30-letnim doświadczeniem, nie mamy co do tego najmniejszych wątpliwości. Mamy za to świadomość, jak dużą wartością jest dom dla każdego z naszych Klientów. Jeśli możemy więc zabezpieczyć go ponad standard, dlaczego nie mielibyśmy tego zrobić.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

 

powrót do góry