Rola paroizolacji w ścianie domu szkieletowego

Zabezpieczenie konstrukcji przed wilgocią ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia mieszkańców i jej trwałości. Niewłaściwie wykonana powłoka paroizolacyjna spowoduje, że po czasie pojawią się w ścianach grzyby i pleśnie. Wilgoć wpływa też negatywnie na właściwości wewnętrznej warstwy ocieplenia z wełny mineralnej, ponieważ może doprowadzić do jej osiadania i powstawania mostków termicznych w drewnianym szkielecie. Dlatego ten rodzaj izolacji musi być wykonany perfekcyjnie.

Zadaniem paroizolacji jest uniemożliwienie wnikania wilgoci z wnętrza domu do środka ściany. Arkusze folii 0,2 mocujemy na szkielecie od środka konstrukcji na uprzednio wykonanej, 15-cm warstwie wełny mineralnej. Tworzywo jest trwałe. Z upływem czasu nie traci swoich właściwości i w stu procentach nie przepuszcza pary wodnej.

Montaż folii paroizolacyjnej wykonujemy na zakładkę i używamy do tego tackera. Miejsca mocowań zszywkami do drewnianego szkieletu zabezpieczamy dodatkowo nieprzepuszczającą pary wodnej taśmą obustronnie klejącą, którą aplikujemy dwa razy:

  • pierwszy raz, by połączyć ze sobą zakładki arkuszy folii;
  • drugi raz, by zabezpieczyć te połączenia ponownie od wierzchu, co daje całkowitą pewność ich nieprzepuszczalności.

W miejscu przyszłych gniazd i włączników elektrycznych, folię paroizolacyjną, zgodnie z dobrymi praktykami, stosujemy z odpowiednim nadmiarem. Dzięki temu podczas montażu puszek, nie dochodzi do przerwania powłoki przeciwwilgociowej. Miejsca przechodzenia przewodów zasilających przez folię dodatkowo zabezpieczamy taśmą obustronnie klejącą. Finalna powłoka jest więc hermetyczna.

Jeśli nawet dojdzie do pojawienia się wilgoci wewnątrz ściany, co mało prawdopodobne, to wydostanie się ona na zewnątrz poprzez dylatacje w płytach OSB3, powłokę wiatroizolacji Tyvek i ryfle w styropianie, bądź - w zależności od rodzaju zewnętrznej izolacji termicznej domu szkieletowego Top Bud® - przez wełnę elewacyjną.

Wykonanie powłoki paroizolacyjnej

 


Klejenie arkuszy folii na zakładkę przy pomocy taśmy dwustronnej.


Mocowanie arkusza folii paroizolacyjnej do drewnianego szkieletu zszywkami.


Zaklejenie połączenia drugą warstwą taśmy dwustronnej.


Dodatkowe wzmocnienie połączenia tackerem.


W analogiczny sposób wykonywana jest powłoka paroizolacyjna pod stropem.


W przypadku domów z poddaszem użytkowym lub piętrem, folię paroizolacyjną umieszczamy również między spodnią i wierzchnią warstwą poziomych płyt OSB3 o podwyższonej odporności na wilgoć, które stanowią posadzkę pod wykończenie podłogowe.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

 

powrót do góry