Chłodzenie domu szkieletowego nawiewną pompą ciepła z dolnym źródłem

W domach szkieletowych Top Bud® instalujemy pompy dwufunkcyjne. Pozwalają nie tylko na wydajne ogrzewanie wnętrz, lecz również ich chłodzenie latem. Takie pompy w gorące dni zapewniają komfort podobny do klimatyzacji, lecz zużywają przy tym niewspółmiernie mniej energii elektrycznej. Nie wymagają też regularnego serwisowania.

Instalujemy pompy gruntowe amerykańskiej firmy WaterFurnace® od blisko dwudziestu lat. Przez ten czas zastosowaliśmy je w bez mała 300 domach szkieletowych Top Bud®. Urządzenia te charakteryzują się dużą wydajnością podczas ogrzewania i chłodzenia wnętrz, ale też prostotą obsługi i wysoką niezawodnością. Dlatego co druga pompa ciepła w USA, to urządzenie marki WaterFurnace®.

Nasze pompy korzystają z energii cieplnej, pobieranej z ziemi, a nie z powietrza, jak pompy napowietrzne. Grunt ma zawsze stałą temperaturę poniższej strefy przemarzania na poziomie około 8 stopni Celsjusza. Więc nawet przy temperaturach ujemnych poniżej -20 stopni Celsjusza, pompy z dolnym źródłem skutecznie realizują funkcję ogrzewania (są mniej wysilone niż pompy napowietrzne). Dzięki temu też, w lecie mogą wydajnie chłodzić wnętrza domów szkieletowych Top Bud®.

Gruntowe pompy ciepła cechują się też najwyższą wydajnością energetyczną spośród wszystkich istniejących systemów grzewczych. Z jednego kW energii elektrycznej potrzebnej do zasilania, wytwarzają aż cztery kW energii cieplnej do ogrzania wnętrz. Dlatego są też najtańszym w eksploatacji źródłem ciepła. Ponadto podczas chłodzenia zużywają tylko 1/8 energii potrzebnej do ogrzewania. Zatem nawet podczas największych upałów można cieszyć się z komfortowej temperatury we wnętrzu domu i płacić za to niewiele.


Jednostka centralna amerykańskiej firmy WaterFurnace®, typ VersatecBase. Prezentowana na zdjęciu pompa dostarcza do wnętrz domu – w zależności od pory roku – ciepłe lub chłodne powietrze. Wtedy szacunkowy koszt ogrzewania przez sześć miesięcy zimowych, przy średniej temperaturze wnętrz 21 stopni Celsjusza, wynosi tylko 1400 złotych. Natomiast latem, miesięczny koszt chłodzenia do tej samej temperatury, to zaledwie 30 złotych.

Chłód z gruntowej pompy ciepła pochodzi z ziemi, a w klimatyzatorach z czynnika chłodzącego. W każdym z przypadków jego odczuwanie przez człowieka jest inne. Klimatyzator dmucha strumieniem zimnego powietrza, który u niektórych osób powoduje dyskomfort, a nawet uczucie wychłodzenia organizmu. Natomiast pompa z dolnym źródłem wtłacza schłodzone powietrze do wnętrz domu przez kratki sufitowe lub podłogowe. Wypełnia nim pomieszczenia równomiernie, ponieważ zapewnia również jego cyrkulację. Dzięki temu temperatura spada w sposób bardziej naturalny. Odczuwalny komfort podobny jest do tego, jaki daje temperatura piwniczna.

Nasze pompy ogrzewają, chłodzą, ale też filtrują powietrze w domu

Jak już wspomnieliśmy wyżej, pompa ciepła odpowiada też za cyrkulację powietrza w domu. Najpierw je wtłacza do poszczególnych pomieszczeń kratkami nawiewnymi, następnie zaciąga tzw. kratkami powrotu. I tak powstaje obieg. W jego rezultacie przez pompę w ciągu godziny przechodzi aż 3,5 tysiąca metrów sześciennych powietrza, a to wyrównuje temperaturę w wnętrzach. Ponadto podczas cyrkulacji powietrze jest wydajnie filtrowane z kurzu, pyłów roślinnych i cząstek smogowych.


Elektrostatyczny filtr powietrza. Raz na dwa miesiące wystarczy go wyjąć z pompy i wyczyścić pod bieżącą wodą. Można to zrobić, np. w kabinie prysznicowej lub wannie. Potem należy go odstawić do wyschnięcia, które trwa około pół godziny. Po tym czasie filtr można z powrotem włożyć do pompy. Poza opisaną czynnością, urządzenie jest bezobsługowe. Samo utrzymuje we wnętrzu domu zadaną temperaturę. Bez Twojej ingerencji schładza bądź ogrzewa powietrze.

Inwestorzy, którzy decydują się na dom szkieletowy Top Bud® o powierzchni minimum 120 m2, otrzymują od nas rekuperator gratis. Urządzenie to również filtruje powietrze i – w zależności od pory roku – odzyskuje z niego ciepło lub chłód podczas wentylacji wnętrz. Ma wtedy wydajność około 90%. Oznacza to, że z każdej złotówki, którą wydasz na chłodzenie lub ogrzewanie domu, otrzymasz aż 40% zwrotu.

Redukcja do zera kosztów ogrzewania i chłodzenia pompą ciepła

Dom szkieletowy Top Bud® z gruntową pompą ciepła i rekuperatorem ma jeszcze jedną zaletę. Jego całe zapotrzebowanie energetyczne, w tym także koszty ogrzewania i chłodzenia, można łatwo zredukować do zera instalacją z paneli fotowoltaicznych.

Taki dom o powierzchni około 150 m2 wykazuje całkowite roczne zużycie energii elektrycznej na poziomie około 6200 kWh (przy czterech mieszkańcach). Do jego pokrycia wystarczy instalacja 20 paneli fotowoltaicznych o łącznej wydajności minimalnej 6400 kWh/rok.

Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego Top Bud® z takimi instalacjami, wówczas Twoje comiesięczne opłaty zminimalizują się do kwoty zaledwie około 300-350 złotych, czyli kosztów wywozu śmieci, wody i kanalizacji. Będziesz wtedy korzystać z ogrzewania, chłodzenia i wszystkich urządzeń elektrycznych w Twoim domu za zero złotych.

Centralne ogrzewanie oraz chłodzenie z pompy ciepła, a także i rekuperacja, są inwestycjami idealnie dopasowanymi do zasilania energią odnawialną ze słońca. Kocioł gazowy lub piec na paliwa stałe już nie. Nie można ich skompensować energetycznie w całości panelami fotowoltaicznymi, lecz tylko w niewielkim stopniu. Poza tym pompa nie tylko ogrzewa, ale też bardzo wydajnie chłodzi. Dom wyposażony w nią nie wymaga dodatkowej instalacji klimatyzacyjnej, której montaż i używanie nie jest tanie.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

 

powrót do góry