Nie zawsze to, co widać na płaskich rysunkach projektowych, czy nawet podczas interaktywnego śledzenia wnętrz w trójwymiarze, daje pełny ogląd układu funkcjonalnego planowanego domu.
Mimo że w naszej firmie chętnie udostępniamy rysunki, wizualizacje brył i pliki projektowe, umożliwiające spacer po wirtualnym domu, to niekiedy zdarza się, że i tak w trakcie jego budowy Inwestorzy decydują się na wprowadzenie zmian w konstrukcji.
Podczas oglądania na żywo budowanego domu, Klientom jest jednak znacznie łatwiej zweryfikować słuszność rozwiązań funkcjonalnych, które przyjęli wcześniej w naszym Biurze architekta. Jeśli skutkuje to potem koniecznością dokonania przeróbek w konstrukcji, to po prostu je wykonujemy. Okolicznością sprzyjającą jest tu fakt, że nie są one aż tak pracochłonne i czasochłonne, jak w domu murowanym.
Takie modyfikacje dotyczą najczęściej rozstawu ścian, wielkości otworów drzwiowych i okiennych, gdzie czasem chodzi o ich likwidację w jednym miejscu i wykonanie w innym; czy też zmian w funkcji pomieszczeń, np. sypialnia ma się stać kuchnią.
Oczywiście za wspomnianymi modyfikacjami idą również przeróbki w instalacjach: elektrycznej, wentylacyjnej czy wodno-kanalizacyjnej.
Im wcześniejszy jest etap budowy domu szkieletowego, czytaj: do wykonania paroizolacji i suchej zabudowy z płyt karton-gips, tym takie przeróbki są łatwiejsze. Aczkolwiek nawet potem można je wprowadzić stosunkowo szybko. M.in. dlatego również rozbudowa takiego rodzaju domu jest przedsięwzięciem znacznie mniej pracochłonnym niż w przypadku jego murowanego odpowiednika.
Takie modyfikacje omawiamy w filmie, na przykładzie budowy domu szkieletowego z poddaszem użytkowym w Markach.