Dom do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. Czy warto?

Zniesienie obowiązkowych pozwoleń na budowę dla domów o powierzchni 70 m2 ma według ustawodawcy, ułatwić ich wnoszenie metodą gospodarczą, a także ograniczyć koszty po stronie inwestorów. Pojawia się jednak pytanie, czy rzeczywiście największym wyzwaniem są obecne procedury urzędowe albo wynagrodzenie kierownika budowy, którym od nowego roku będzie mógł stać się sam inwestor. Zasadniczym jest też pytanie, czy w ogóle warto decydować się na tak mały dom i jego samodzielną budowę?

Dom o powierzchni 70 m2

Tendencja do budowy mniejszych domów jest przez nas zauważalna od dobrych kilku lat. Do mniej więcej 2012 roku wznosiliśmy najczęściej budynki mieszkalne o powierzchni około 200 m2. Od tamtego czasu metraże zmniejszyły się średnio do około 140 m2. Inwestorzy zaczęli dokładniej szacować swoje możliwości finansowe, a także optymalizować potrzeby mieszkaniowe. Bardziej widoczne jest też zainteresowanie budynkami energooszczędnymi. Do przeszłości praktycznie odeszły domy dwupokoleniowe i duże rezydencje, których sporo wybudowaliśmy na początku lat dwutysięcznych.

Najpopularniejszymi domami wśród naszych Klientów są obecnie budynki parterowe w przedziale 100 – 120 m2, a także budynki z poddaszem użytkowym 140 – 170 m2. Oczywiście w ostatnim czasie mamy na swoim koncie również realizacje ponad 300-metrowe, jednak są one rzadsze niż kiedyś.

Natomiast nowością są dla nas małe domy szkieletowe, np. 76 m2 w miejscowości Dobiesz koło Góry Kalwarii, czy 80 m2 w Wólce Mlądzkiej. Budowę drugiego z nich prezentujemy ostatnio obszernie w materiałach filmowych.

Chcemy podkreślić, że oba powyższe domy kompaktowe, jak je nazywamy, mają powierzchnię przekraczającą ustawowe 70 m2 i – co najbardziej istotne – są to inwestycje:

  • w pierwszym przypadku, dla bezdzietnej pary;
  • w drugim, dla małżeństwa z jednym dzieckiem.

Ich niewielkie metraże mają więc sens funkcjonalny i ekonomiczny. Natomiast trudno jest nam sobie wyobrazić, że dom o powierzchni 70 m2, czyli jeszcze mniejszy, może być dobrym miejscem do życia dla większej rodziny, np. czteroosobowej.

Baza gotowych projektów

Ustawodawca zapowiedział, że wszyscy chętni do budowy nowym systemem będą mogli korzystać z bazy gotowych i nieodpłatnych projektów architektonicznych.

Dla różnych regionów Polski przewidziane są różne projekty. Wszystko po to, by ujednolicić w nich architekturę mieszkalną i wprowadzić urbanistyczny porządek. Naszym zdaniem, jest to idea jak najbardziej słuszna.

Natomiast nie możemy się odnieść do konkretnych przypadków takich projektów, ponieważ ich baza nie została jeszcze zaprezentowana przez ustawodawcę. Czy są więc funkcjonalne? Ile osób może realnie zamieszkać w takim domu? Tego jeszcze nie wiemy. Możemy jednak odnieść się do projektów spełniających nowe kryteria, które już prezentują prywatne biura architektoniczne na wolnym rynku.

Co rzuca się od razu w oczy? Mianowicie są to domy pod względem funkcjonalnym bardziej sezonowe niż całoroczne. Czy można wygodnie zamieszkać w takich budynkach na stałe z rodziną czteroosobową? Naszym zdaniem jest to mało realne. Jeśli chodzi o trzy osoby, już bardziej, lecz pod warunkiem, że projekt będzie dobrze przemyślany. Trudno taki znaleźć w Internecie. Uważamy, że lepiej byłoby go wykonać od samego początku.

Przykładowo, o ile salon o powierzchni 28 m2, czy aneks kuchenny 6,9 m2 oraz łazienka 3,5 m2, są jak najbardziej do przyjęcia, to trzy pokoje po nieco ponad 6,5 m2 każdy, naszym zdaniem, już nie. Wystarczy sobie wyobrazić, jak niskim komfortem będzie się charakteryzować takie wnętrze po wstawieniu do niego łóżka małżeńskiego. Ba! Nawet pojedyncze łóżko, niewielkie biurko i wąska szafa na odzież dla nastolatka sprawią, że życie w takim pokoju będzie trudne. Naszym zdaniem minimalna powierzchnia sypialni powinna wynosić przynajmniej 9 m2.

W naszej firmie wykonujemy indywidualne projekty energooszczędnych domów szkieletowych w cenie dużo niższej niż na rynku usług architektonicznych, ponieważ połowę ich kosztów pokrywamy za Inwestora. Ponadto projekty typowe dla domów murowanych, np. zakupione w Internecie, dostosowujemy do warunków technologii szkieletowej bez dodatkowych opłat.

Mniej formalności budowlanych. Czy rzeczywiście?

Owszem, takie formalności mogą okazać się bardzo czasochłonne, jeśli inwestor organizuje je we własnym zakresie. Na podstawie naszych kontaktów z Klientami okazuje się, że rzeczywiście dla wielu z nich prawidłowe wypełnienie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę domu nie jest rzeczą łatwą.

Eliminacja tej procedury na pewno sprawi, że proces inwestycyjny, przynajmniej na samym jego początku, będzie prostszy. Za tym idzie kolejna rzecz. Teoretycznie będzie również czasowo krótszy. Należy jednak wiedzieć, że trudności mogą pojawić się potem, czyli na etapie odbioru gotowej inwestycji. Ale o tym więcej w następnym punkcie.

Trzeba jednak pamiętać, że wymagane będzie zgłoszenie budowy na 21 dni przed jej rozpoczęciem. Dopiero po tym okresie będzie można rozpocząć roboty na działce. Są urzędy, które w takim czasie rozpatrują wniosek o pozwolenie na budowę domu, a nawet jeśli zajmuje im to więcej czasu, to zatwierdzony urzędowo projekt lepiej zabezpiecza interesy inwestora.

Uwaga! W przypadku domu na zgłoszenie, oceną obszaru oddziaływania obiektu, czyli np. odległości szamba od granicy działki czy emisji spalin, zajmują się urzędnicy. Dlatego część inwestorów zadaje sobie pytanie, czy wobec uznaniowości w rozpatrywaniu takiego zgłoszenia, nie lepiej jednak od razu wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę do miejscowego wydziału planowania przestrzennego.

W naszej firmie wnioski o pozwolenia na budowę domu zawsze wypełniamy za Klientów. To eliminuje usterki formalne i przyspiesza procedury. Ponadto, jeśli na etapie ich rozpatrywania pojawiają się jakieś pytania do projektów, wówczas nasi architekci udają się osobiście do urzędów celem złożenia wyjaśnień, czy naniesienia korekt. Inwestor jest więc odciążony od stresujących procedur, nie traci cennego czasu i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy.

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo na budowie oraz jej efekt końcowy

Zgodnie z intencjami ustawodawcy, zachętą do realizacji inwestycji na zgłoszenie ma być też brak obowiązku formalnego nadzoru budowlanego przez kierownika, czyli osobę z odpowiednimi kwalifikacjami.

Oczywiście inwestorzy chcący budować dom do 70 m2 metodą gospodarczą, na początku uznają to za dużą zaletę, bowiem koszt realizacji zmniejszy się o wynagrodzenie kierownika.

To jednak pociąga za sobą istotne konsekwencje. W takim układzie Inwestor ponosi całą odpowiedzialność za to, co wydarzy się na budowie, ale także za jej efekt końcowy, czyli jakość gotowego domu.

Jeśli na placu budowy wydarzy się wypadek, odpowiedzialność poniesie inwestor. Z kolei w przypadku, gdy gotowy dom nie będzie spełniać przepisów wymienionych w obszarze oddziaływania obiektu jednorodzinnego, wówczas jego właściciel będzie zmuszony do dokonania w nim zmian na swój koszt.

Dlatego w naszej firmie każdy Klient otrzymuje kierownika budowy w cenie inwestycji, bez dodatkowych kosztów. Jest nim architekt odpowiedzialny za wykonanie indywidualnego projektu domu lub adaptację typowego projektu domu murowanego do warunków technologii szkieletowej. W ten sposób cała odpowiedzialność za to, co wydarzy się na budowie, a także za efekt końcowy inwestycji, przeniesione są na naszą firmę jako generalnego wykonawcę.

Czy warto budować dom całoroczny do 70 m2?

Naszym zdaniem budowa domu do 70 m2 ma sens dla dwóch, maksymalnie trzech osób. Oczywiście przy założeniu, że projekt będzie naprawdę przemyślany (czytaj funkcjonalny). Natomiast trudno będzie go dostosować do większej liczby mieszkańców, by zapewniał oczekiwany przez nich komfort.

Formalności budowlane są rzeczywiście częstym utrapieniem dla inwestorów decydujących się na budowę domu metodą gospodarczą. Jeśli jednak ich organizacją zajmie się wyspecjalizowana firma, wówczas przestają być problemem. Jednocześnie pozwolenie na budowę daje inwestorowi dużo większą gwarancję szybkiego odbioru zakończonego domu przez nadzór budowlany.

Wzięcie odpowiedzialności za budowę przez inwestora, szczególnie bez technicznego doświadczenia, jest ryzykowne i może nieść za sobą przykre konsekwencje prawne oraz finansowe podczas budowy, a także po jej zakończeniu. Dlatego dużo bezpieczniej jest przenieść odpowiedzialność za realizację inwestycji na wykwalifikowanego wykonawcę.

Budowa domu metodą gospodarczą do 70 m2 na zgłoszenie wcale nie musi być tańsza. Samodzielne zaangażowanie w proces inwestycyjny jest również kosztowne i zajmuje dużo czasu, nie wspominając o towarzyszącym temu stresie.

Co proponujemy?

Według nas, jeśli liczysz się z funduszami i chcesz wybudować niewielki, ale wygodny i energooszczędny dom, np. dla rodziny czteroosobowej, zacznij od planowania budynku jednorodzinnego o powierzchni przynajmniej 90 m2. Projekt takiego domu chętnie wykonamy od A do Z w naszej firmie. Dostosujemy układ funkcjonalny jego wnętrz i wygląd bryły do Twoich potrzeb mieszkaniowych oraz upodobań estetycznych.

Zaletą będzie także to, że sami zajmiemy się zaopatrzeniem placu budowy we wszystkie materiały i sprzęt, czyli logistyką. Nasze wąsko wyspecjalizowane ekipy, rotujące z budowy na budowę, wzniosą taki dom w około 3-4 miesiące. Doprowadzą go do stanu surowego zamkniętego lub pod klucz, wedle Twojego życzenia. Taki dom, ze względu na suchą zabudowę, gotowe posadzki i wszystkie instalacje, wykańcza się dużo szybciej niż dom murowany i można to zrobić również we własnym zakresie. Ponadto całą odpowiedzialność za proces budowlany i gotowy budynek mieszkalny weźmiemy na siebie. Obejmiemy go również naszą gwarancją.

Przeczytaj jak wycenimy budowę Twojego domu szkieletowego w naszej firmie.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

 

powrót do góry