Jak wybrać projekt energooszczędnego domu szkieletowego?

Kwestie, które chcemy dla Ciebie poruszyć, dotyczą nie tylko zagadnień wizualnych czy funkcjonalnych, jakie wynikają z projektu domu. Odnoszą się również do ceny inwestycji, a potem, na etapie mieszkania, do kosztów jej eksploatacji. Jeśli jesteś zainteresowany zainwestowaniem swoich oszczędności w dom szkieletowy, to lektura tego artykułu pomoże Ci w podjęciu ważnych decyzji.

Jakie projekty domów szkieletowych realizujemy

Na podstawie blisko trzydziestu lat własnych doświadczeń możemy powiedzieć, że są to głównie projekty indywidualne, które powstają w naszym Biurze architekta. Około dziewięćdziesiąt procent wszystkich naszych realizacji powstała na ich podstawie. Takie projekty kosztują u nas około połowę ceny rynkowej, ponieważ pięćdziesiąt procent kosztów ich wykonania pokrywamy za Inwestora.

Drugą grupą są projekty typowe, zwane również gotowymi. Są one tworzone z przeznaczeniem pod budowę domów w tradycyjnej technologii murowanej. Natomiast my dostosowujemy je na życzenie Inwestorów do warunków budowy w technologii szkieletowej-drewnianej. Robimy to w cenie inwestycji bez dodatkowych kosztów.

Nie pobieramy opłaty za dostosowanie gotowego projektu domu murowanego, wymagającego zmiany technologii. Czyli nasi Klienci nie ponoszą kosztów wykonania od nowa tzw. projektu konstrukcyjnego. Natomiast pozostałe projekty instalacyjne (branżowe), które muszą wchodzić w skład projektu architektonicznego wraz z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę, wymagają oddzielnego opracowania, więc ich koszt ustalamy z Inwestorami oddzielnie.

Czym kierują się nasi Klienci wybierając projekty gotowe

Na ogół osoby decydujące się na takie projekty sugerują się w pierwszej chwili wyglądem domu, następnie wielkością jego wnętrz. Takich projektów w Internecie są tysiące, więc dość łatwo jest Klientom zidentyfikować swoje potrzeby mieszkaniowe z jednym lub kilkoma z nich.

Sytuacja może się jednak zmienić, kiedy taki projekt poddany jest ocenie architekta, który potrafi spojrzeć na niego inaczej niż Inwestor. Chodzi np. o możliwość optymalnego wrysowania domu w działkę. Dokładniej, o komunikację wokół budynku, naturalne doświetlenie wnętrz lub pozostający w związku z wystawą geograficzną, montaż instalacji fotowoltaicznej. Dodajmy od razu, że wpływ na koszt takiej instalacji i jej wydajność ma także kształt i wielkość powierzchni dachowych. Nie zawsze w takich projektach są one optymalne.

Klienci którzy zaczynają sobie zdawać sprawę z takich ograniczeń albo rozpoczynają poszukiwania kolejnego projektu gotowego mając już świadomość, na co jeszcze zwrócić uwagę, albo decydują się na wykonanie projektu indywidualnego w naszym Biurze architektka. W takiej sytuacji polegamy w znacznej części na dostarczonym wcześniej projekcie, by przenieść z niego możliwie dużą ilość rozwiązań architektonicznych, które podobają się naszym Klientom.


Dom szkieletowy Top Bud® o powierzchni 115 m2 w miejscowości Rzekuń, który wybudowaliśmy na podstawie projektu gotowego dla domu murowanego.

Dlaczego Inwestorzy decydują się na projekty indywidualne

Częściowo odpowiedzieliśmy już na to pytanie powyżej. Natomiast są tacy Klienci, o czym napisaliśmy na początku, którzy od razu chcą mieć projekt indywidualny. Co nimi kieruje? Najczęściej jasno sprecyzowane potrzeby mieszkaniowe i niechęć do przekraczania budżetu inwestycyjnego.

Zacznijmy od drugiego zagadnienia. Mimo że nasze wyceny projektów gotowych są bardzo dokładne i finalnie nie odbiegają od końcowych kosztów budowy, to przy z góry założonej kwocie na dom łatwiej jest dopasować do niej projekt indywidualny niż typowy.

Wykonanie projektu od początku zajmuje nierzadko mniej czasu niż poszukiwanie gotowego projektu na rynku, który zmieściłby się w budżecie i spełniał inne kryteria, które wcześniej wymieniliśmy. Powinieneś też wziąć pod uwagę, że wytypowany przez Ciebie projekt gotowy powinien spełniać warunki Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla działki (MPZP), co nie zawsze jest łatwe.

Część naszych Klientów mocno też trzyma się zasady, że to projekt powinien być dostosowany do nich, a nie oni do projektu. Mamy tu oczywiście na myśli specyficzny wygląd domu, jego wielkość, układ funkcjonalny wnętrz, wystawę względem kierunków świata, czy w końcu, optymalizację jego konstrukcji pod instalację energooszczędnych rozwiązań grzewczych jak pompa ciepła czy rekuperator. Ważne jest dla nich również zaprojektowanie dachu zapewniającego jak najlepsze warunki dla montażu paneli fotowoltaicznych.


Dom szkieletowy Top Bud® w zabudowie bliźniaczej o łącznej powierzchni 400 m2. Wybudowaliśmy go na podstawie projektu indywidualnego.

Zatem jak wybrać swój projekt?

  • Jeśli jesteś zainteresowany budową domu szkieletowego według projektu typowego (gotowego), bardzo chętnie poddamy go ocenie pod kątem zgodności z MPZP, funkcjonalności wnętrz, optymalnego wrysowania w teren działki, montażu energooszczędnych instalacji grzewczych, wentylacyjnych i paneli fotowoltaicznych.
  • W przypadku projektu indywidualnego, jesteśmy otwarci na przykłady gotowych domów, które Ci się podobają i które to możesz nam dostarczyć jako wskazówkę. Potraktujemy je jako koncepcję, która wyznaczy nam kierunek projektowania architektonicznego.
  • Jeżeli nie masz własnego pomysłu na swój dom, to w takiej sytuacji chętnie pomożemy Ci sprecyzować Twoje potrzeby mieszkaniowe i estetyczne, trzymając się ściśle posiadanego przez Ciebie budżetu.

Oczywiście w każdej z powyższych opcji uwzględnimy wszystkie rozwiązania techniczne, które znacznie obniżą zapotrzebowanie energetyczne Twojego przyszłego domu szkieletowego. Dzięki temu, życie w nim będzie kosztowało Cię mniej niż mieszkanie w bloku.

Pamiętaj też, że chętnie pomożemy Ci w organizowaniu formalności urzędowych związanych z procedowaniem zarówno projektu typowego (gotowego), jak i projektu indywidualnego.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

 

powrót do góry