Dlatego coraz bardziej popularnym rozwiązaniem dla domów szkieletowych wśród naszych Klientów staje się ogrzewanie elektryczne lub pompa ciepła z dolnym źródłem. Obie opcje umożliwiają pełną kompensację kosztów eksploatacji z odnawialnego źródła energii słonecznej. W przypadku ogrzewania z kotła na gaz lub pieca na paliwo stałe, takiej możliwości nie ma. I tym tłumaczymy zmianę preferencji inwestorskich.
Taki zwrot w stronę energii elektrycznej do ogrzewania, nadal pod tym względem najdroższej, szybciej następuje wśród właścicieli domów szkieletowych niż murowanych. Wynika to z zasadniczej różnicy w zapotrzebowaniu energetycznym obu rodzajów budynków. Dom szkieletowy naszej firmy wykazuje je na poziomie 60kWh/m2/rok i mniej. Natomiast dom murowany z cegły porotherm 25 cm w izolacji cieplnej ze styropianu o grubości 15 cm, aż 120 kWh/m2/rok. Zatem jest ono dwa razy większe.
Stąd, przeciętny właściciel domu murowanego, zastanawiając się nad montażem instalacji fotowoltaicznej, dostrzega w niej mniej korzyści niż właściciel domu szkieletowego. Nic dziwnego. W jego przypadku zrekompensuje ona tylko i wyłącznie koszty zasilania domowych urządzeń i oświetlenia lub tylko ogrzewania elektrycznego, lecz nie w całości. Natomiast w domu szkieletowym panele fotowoltaiczne łatwiej zapewnią zerowe rachunki za prąd.
Koszt inwestycji w obu przypadkach może być taki sam, ale wynikające z niej korzyści będą bardzo różne.
Oto przykład: dwadzieścia paneli fotowoltaicznych o łącznej rocznej wydajności minimalnej na poziomie 6400 kWh wystarcza do pokrycia całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną domu szkieletowego Top Bud®:
- o powierzchni 150 m2;
- ogrzewanego pompą ciepła z wymiennikiem gruntowym;
- wyposażonego w rekuperator w standardzie.
Rocznie taki dom zużywa około 6200 kWh. Jego instalacja fotowoltaiczna wytwarza w tym czasie około 7300 kWh. Zatem produkuje energię elektryczną ze sporym naddatkiem. Koszt montażu takiej instalacji to około 29 tysięcy złotych. Roczne oszczędności za prąd to około 4,5 tysiąca złotych. Zatem inwestycja zwróci się w okresie tylko sześciu i pół roku.
Oczywiście dopiero po upływie tego okresu właściciel domu szkieletowego będzie mógł powiedzieć, że rzeczywiście nie płaci nic za prąd, ale jest jeszcze jeden pozytywny aspekt takiej inwestycji, który również należy uwzględnić.
Chodzi o zmniejszenie bieżącego obciążenia dla domowego budżetu. Jeśli rachunki za energię elektryczną w takim domu spadają do zera, wówczas koszty eksploatacyjne mieszkańców ograniczają się tylko do wywozu śmieci, wody i kanalizacji. Czyli utrzymanie takiego domu zamyka się w kwocie zaledwie 300-350 złotych miesięcznie. To mniej niż za kawalerkę.
Ponadto, jeśli właściciel wybudował swój dom szkieletowy finansując inwestycję z kredytu, wówczas niskie wydatki na jego utrzymanie, ułatwiają comiesięczne spłaty zobowiązań wobec banku. To z kolei zapewnia mu bardzo duży komfort psychiczny i zmniejsza stres.
Mamy tego świadomość, dlatego już na etapie projektowania domów szkieletowych naszych Klientów uwzględniamy optymalne warunki dla montażu instalacji fotowoltaicznej.