Różnica w kosztach eksploatacji obu źródeł ciepła dla domów szkieletowych nie jest już aż tak wyraźna, jak dla domów murowanych. Wydajność każdego ogrzewania powiązana jest z izolacyjnością i szczelnością budynku. Dom szkieletowy, wybudowany zgodnie ze sztuką, będzie posiadał obie te cechy w standardzie. Ogrzewanie z kotła gazowego lub konwektorowych grzejników elektrycznych będzie więc generować niższe koszty niż w domu murowanym.
Gaz czy prąd w domu szkieletowym?
Oba rozwiązania zapewnią praktycznie taką samą wydajność (komfort cieplny). Istnieją jednak za i przeciw, które warto wziąć pod uwagę rozważając ich wybór.
Pierwsza różnica pojawia się na etapie montażu takich instalacji. Wykonanie CO na gaz jest droższe o około 40 procent od ogrzewania elektrycznego. Wyższa cena wynika z oddzielnej instalacji z rur i zaworów, którą trzeba rozprowadzić po budynku. Wydatek ten wzrośnie jeszcze w przypadku wyboru ogrzewania podłogowego, zamiast grzejników naściennych. Wówczas to warto też wykonać wylewkę z anhydrytu zamiast betonu z miksokretu, gdyż ma on lepszą przewodność cieplną. To z kolei również zwiększy początkowy wydatek na taką inwestycję.
Przed zainstalowaniem ogrzewania gazowego, trzeba wystąpić o odpowiednie pozwolenie. Ogrzewanie elektryczne nie wymaga pozwolenia.
Jeśli chodzi o prąd, czyli podłogowe maty grzewcze, czy naścienne grzejniki konwektorowe, to tutaj cena używania takich instalacji w domach szkieletowych Top Bud® jest wyższa niż w przypadku gazu. Różnica sięga nawet około 50% procent. Jest więc zasadnicza. Jednak ogrzewanie elektryczne ma pewną istotną przewagę. W całości albo w większości można ją zdywersyfikować z odnawialnego źródła energii, którym jest instalacja z paneli fotowoltaicznych. W przypadku ciepła z kotła gazowego takiej możliwości nie ma.
Ogrzewanie elektryczne jest więc wariantem zdecydowanie bardziej rozwojowym i w efekcie, po zainwestowaniu w instalację fotowoltaiczną, bardziej energooszczędnym. Choć należy podkreślić, że suma początkowych kosztów obu takich inwestycji jest wówczas wyższa niż w przypadku CO na gaz. Jednak zwróci się ona w okresie około 10 lat. A jeśli dodać do tego wygodę, jaką oferuje ogrzewanie elektryczne, wówczas początkowy wydatek już nie będzie się wydawać aż tak istotny.
Wszystkie domy szkieletowe Top Bud® od 120 m2 powierzchni wyposażamy w rekuperatory w cenie inwestycji. Urządzenia te, bez względu na rodzaj instalacji grzewczej, generują 40-procentowe oszczędności z tytułu ogrzewania. Z każdej złotówki wydanej na ciepło w Twoim domu, otrzymasz 40 groszy zwrotu.
Pozostałe cechy ogrzewania elektrycznego i gazowego w domu Top Bud®
- W przypadku ogrzewania elektrycznego możesz łatwo regulować temperaturę we wszystkich pomieszczeniach oddzielnie. Kocioł na gaz taką opcję zapewnia, lecz w ograniczonym stopniu. Jest możliwość oddzielnej regulacji temperatury wyłącznie w grzejnikach naściennych. Ale nie jest to już tak wygodne. Natomiast zmniejszanie temperatury jest jedną z metod na oszczędzanie energii, dzięki niskiej bezwładności cieplnej domu szkieletowego (budynek szybko się nagrzewa).
- Poszczególne grzejniki elektryczne i maty podłogowe można precyzyjnie zaprogramować przy pomocy oddzielnych sterowników. Ogrzewanie gazowe również można zaprogramować, lecz bez podziału na pomieszczenia.
- Ogrzewanie elektryczne nie wymaga specjalnego pomieszczenia. Kocioł gazowy, o ile w domu nie ma dużej łazienki, trzeba zainstalować w pomieszczeniu technicznym.
- Grzejniki elektryczne nie wymagają nadzoru technicznego. Natomiast kocioł gazowy już tak. Należy go poddawać okresowym przeglądom ze względów bezpieczeństwa.
- Energia elektryczna jest droższa, lecz częściowo jej koszt rekompensuje brak strat podczas przesyłu ciepła. Wydobywa się ono wprost z miejsca, w którym powstaje, czyli z grzejnika lub mat podłogowych. Pod tym względem takie ogrzewanie jest też bardziej ekologiczne. Natomiast gaz jest tańszy, lecz następuje większa utrata ciepła z nagrzanej wody w czasie przesyłu przez rurki, które doprowadzają ją do kaloryferów lub instalacji podłogowej.
W przypadku domów szkieletowych Top Bud® podstawowym wariantem jest ogrzewanie elektryczne i kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację. W miejscach z dostępem do sieci gazowniczej, nasi Klienci decydują się też na CO z kotła gazowego. Z kolei tam gdzie nie ma takiej sieci, wyższa cena gazu ze zbiornika zewnętrznego powoduje, że CO na gaz jest wariantem mniej chętnie wybieranym przez Inwestorów.