Prąd czy gaz? Jakie ogrzewanie do energooszczędnego domu szkieletowego?

Właściciele domów murowanych na ogół nie mają dylematu, który rodzaj ogrzewania wybrać, mając do dyspozycji prąd lub gaz. Zapotrzebowanie energetyczne takich budynków jest na ogół wyższe niż domów szkieletowych, więc grzejniki elektryczne wybierane są rzadko. W takim razie, na jaki wariant ogrzewania zdecydować się w przypadku „Kanadyjczyka”?

Różnica w kosztach eksploatacji obu źródeł ciepła dla domów szkieletowych nie jest już aż tak wyraźna, jak dla domów murowanych. Wydajność każdego ogrzewania powiązana jest z izolacyjnością i szczelnością budynku. Dom szkieletowy, wybudowany zgodnie ze sztuką, będzie posiadał obie te cechy w standardzie. Ogrzewanie z kotła gazowego lub konwektorowych grzejników elektrycznych będzie więc generować niższe koszty niż w domu murowanym.

Gaz czy prąd w domu szkieletowym?

Oba rozwiązania zapewnią praktycznie taką samą wydajność (komfort cieplny). Istnieją jednak za i przeciw, które warto wziąć pod uwagę rozważając ich wybór.

Pierwsza różnica pojawia się na etapie montażu takich instalacji. Wykonanie CO na gaz jest droższe o około 40 procent od ogrzewania elektrycznego. Wyższa cena wynika z oddzielnej instalacji z rur i zaworów, którą trzeba rozprowadzić po budynku. Wydatek ten wzrośnie jeszcze w przypadku wyboru ogrzewania podłogowego, zamiast grzejników naściennych. Wówczas to warto też wykonać wylewkę z anhydrytu zamiast betonu z miksokretu, gdyż ma on lepszą przewodność cieplną. To z kolei również zwiększy początkowy wydatek na taką inwestycję.

Przed zainstalowaniem ogrzewania gazowego, trzeba wystąpić o odpowiednie pozwolenie. Ogrzewanie elektryczne nie wymaga pozwolenia.

Jeśli chodzi o prąd, czyli podłogowe maty grzewcze, czy naścienne grzejniki konwektorowe, to tutaj cena używania takich instalacji w domach szkieletowych Top Bud® jest wyższa niż w przypadku gazu. Różnica sięga nawet około 50% procent. Jest więc zasadnicza. Jednak ogrzewanie elektryczne ma pewną istotną przewagę. W całości albo w większości można ją zdywersyfikować z odnawialnego źródła energii, którym jest instalacja z paneli fotowoltaicznych. W przypadku ciepła z kotła gazowego takiej możliwości nie ma.

Ogrzewanie elektryczne jest więc wariantem zdecydowanie bardziej rozwojowym i w efekcie, po zainwestowaniu w instalację fotowoltaiczną, bardziej energooszczędnym. Choć należy podkreślić, że suma początkowych kosztów obu takich inwestycji jest wówczas wyższa niż w przypadku CO na gaz. Jednak zwróci się ona w okresie około 10 lat. A jeśli dodać do tego wygodę, jaką oferuje ogrzewanie elektryczne, wówczas początkowy wydatek już nie będzie się wydawać aż tak istotny.

Wszystkie domy szkieletowe Top Bud® od 120 m2 powierzchni wyposażamy w rekuperatory w cenie inwestycji. Urządzenia te, bez względu na rodzaj instalacji grzewczej, generują 40-procentowe oszczędności z tytułu ogrzewania. Z każdej złotówki wydanej na ciepło w Twoim domu, otrzymasz 40 groszy zwrotu.

Pozostałe cechy ogrzewania elektrycznego i gazowego w domu Top Bud®

  • W przypadku ogrzewania elektrycznego możesz łatwo regulować temperaturę we wszystkich pomieszczeniach oddzielnie. Kocioł na gaz taką opcję zapewnia, lecz w ograniczonym stopniu. Jest możliwość oddzielnej regulacji temperatury wyłącznie w grzejnikach naściennych. Ale nie jest to już tak wygodne. Natomiast zmniejszanie temperatury jest jedną z metod na oszczędzanie energii, dzięki niskiej bezwładności cieplnej domu szkieletowego (budynek szybko się nagrzewa).
  • Poszczególne grzejniki elektryczne i maty podłogowe można precyzyjnie zaprogramować przy pomocy oddzielnych sterowników. Ogrzewanie gazowe również można zaprogramować, lecz bez podziału na pomieszczenia.
  • Ogrzewanie elektryczne nie wymaga specjalnego pomieszczenia. Kocioł gazowy, o ile w domu nie ma dużej łazienki, trzeba zainstalować w pomieszczeniu technicznym.
  • Grzejniki elektryczne nie wymagają nadzoru technicznego. Natomiast kocioł gazowy już tak. Należy go poddawać okresowym przeglądom ze względów bezpieczeństwa.
  • Energia elektryczna jest droższa, lecz częściowo jej koszt rekompensuje brak strat podczas przesyłu ciepła. Wydobywa się ono wprost z miejsca, w którym powstaje, czyli z grzejnika lub mat podłogowych. Pod tym względem takie ogrzewanie jest też bardziej ekologiczne. Natomiast gaz jest tańszy, lecz następuje większa utrata ciepła z nagrzanej wody w czasie przesyłu przez rurki, które doprowadzają ją do kaloryferów lub instalacji podłogowej.

W przypadku domów szkieletowych Top Bud® podstawowym wariantem jest ogrzewanie elektryczne i kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację. W miejscach z dostępem do sieci gazowniczej, nasi Klienci decydują się też na CO z kotła gazowego. Z kolei tam gdzie nie ma takiej sieci, wyższa cena gazu ze zbiornika zewnętrznego powoduje, że CO na gaz jest wariantem mniej chętnie wybieranym przez Inwestorów.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

powrót do góry