Płyta Fermacell zamiast OSB w poszyciu zewnętrznym domu szkieletowego Top Bud®

Temat płyty Fermacell rozgrzewa temperaturę sporu na forach internetowych. Widać przy tym, jak bardzo nieustępliwe są strony ścierające się w kwestii, który z obu materiałów jest lepszy, bądź w ogóle, czy zasadne jest jego stosowanie w budowie domów szkieletowych. W najnowszym filmie prezentujemy jedną z naszych najnowszych realizacji, w której zamiast OSB użyliśmy właśnie płyt Fermacell. Zobacz, co sądzimy o takim rozwiązaniu.

Oponenci używania płyty OSB na poszyciu drewnianego szkieletu stawiają dwa kontrargumenty:

  • Mniejsza otwartość dyfuzyjna niż Fermacell.
  • Formaldehyd jako spoina struktury materiałowej spoiny.

Faktycznie przepuszczalność pary wodnej przez OSB, oczywiście w porównaniu do płyty konkurencyjnej, jest mniejsza. Nie zmienia to jednak faktu, że OSB też ją wykazuje i przy odpowiednim wykonaniu zapory paroizolacyjnej przegrody pionowej, jej większy opór dyfuzyjny przestaje mieć znaczenie. Ponadto montaż płyt OSB na klamrach, czyli z uwzględnieniem stałej szerokości dylatacji, zwiększa ten parametr na tyle, by zjawisko kondensacji pary nie występowało we wnętrzu ściany i nie doprowadzało do zawilgocenia termoizolacji z wełny, czego konsekwencją jest obniżenie jej skuteczności (staje się przewodnikiem) i możliwość pojawienia się grzybów oraz pleśni.

Co do drugiego kontrargumentu, jednostki notyfikowane i instytuty techniczne, które uczestniczą w procesie dopuszczania materiałów budowlanych do obrotu, określają maksymalne poziomy stężenia substancji niebezpiecznych przenikających do środowiska. Tym samym uwzględniły one również całkowite ograniczenie wpływu tychże substancji na zdrowie użytkownika. W przypadku płyt OSB zawartość formaldehydu jest więc kontrolowana i bardzo niska. Nawet z początkiem lat dwutysięcznych została ona dodatkowo obniżona do jeszcze niższych poziomów.

Przykład: w zaprawach murarskich też występują spoiny ropopochodne (dyspersje). Są nimi tzw. lotne związki organiczne VOC. To one stanowią naprawdę duży problem, ponieważ z czasem, kiedy już się ulotnią, pozostawiają po sobie w przegrodach puste pory. Zapełnia je potem woda w wyniku dyfuzji cząstek pary wodnej lub/i podciągania kapilarnego. To z kolei doprowadza ściany i posadzki do pękania i zasiedlania przez mikroorganizmy, jak grzyby i pleśnie. Minimalna zawartość formaldehydu w płycie OSB w tym kontekście, można powiedzieć, jest problemem wykreowanym sztucznie.

Nadmienić też należy, że płyta OSB zamontowana jako zewnętrzne poszycie szkieletu jest całkowicie odcięta od wnętrza budynku. Znajduje się za szkieletem, wełną skalną, folią paroizolacyjną i płytą karton-gips. Nie ma więc wpływu na środowisko życia mieszkańców.

Obie płyty powstają w procesie wtórnego wykorzystania materiałów drewnopochodnych. Ich produkcja skutkuje więc niższym obciążeniem środowiska naturalnego.

Jeśli chodzi o inne różnice, to cena Fermacell jest wyższa niż OSB. Ponadto jej cięcie jest bardziej uciążliwe dla montażystów, bo w trakcie tej czynności powstaje duża ilość pyłów. Nie można też użyć klamer podczas wykonywania dylatacji, których również wymaga Fermacell, aby uniknąć efektu klawiszowania poszycia. Mogłyby one doprowadzić do uszkodzeń krawędzi tychże płyt.

Na koniec: nieprawidłowo wykonana paroizolacja, mówiąc jaśniej, nieszczelna powłoka z folii 0,2 mm na wełnie skalnej, spowoduje zawilgocenie wewnętrznej struktury ściany zarówno przy poszyciu z OSB, jak i Fermacell. W przypadku zastosowania tej drugiej, owszem, czas powstawania szkód się wydłuży, lecz z biegiem lat wystąpią one również. Stąd zasadnicze znaczenie ma nie sam rodzaj płyt na poszyciu zewnętrznym, a ich odcięcie wraz z pozostałymi warstwami ściany od wilgoci występującej w domu. Nie zapominając też o naporze wilgoci z zewnątrz, przed którym takie płyty powinna chronić membrana wiatroizolacyjna.

Obejrzyj film: Fermacell czy OSB?


SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

powrót do góry