Wybór ekologicznego ogrzewania do domu szkieletowego

W zasadzie, mamy trzy alternatywy, które są do siebie bardzo zbliżone pod względem wydajności grzewczej. Mają natomiast też takie cechy, które je od siebie różnią i które to warto wziąć pod uwagę, zastanawiając się na wyborem wariantu dla swojego domu. Mowa oczywiście o pompie ciepła, ogrzewaniu gazowym i elektrycznym.

Zacznijmy od tego, czy w Polsce w ogóle uprawnione jest mówienie, że ogrzewanie elektryczne jest ekologiczne. Według standardów europejskich nie, bo prąd produkowany jest w naszym kraju w większości z węgla. Dopiero w momencie sprzężenia grzejników konwektorowych i elektrycznych mat podłogowych z panelami fotowoltaicznymi można mówić, że jest to wariant ekologiczny, bo zasilany energią odnawialną. I takie właśnie ogrzewanie elektryczne będziemy porównywać z kotłem na gaz oraz nawiewną pompą ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym.

Dla kogo pompa, dla kogo ogrzewanie elektryczne, dla kogo gaz?

Pierwszy wariant, czyli pompę ciepła, sugerujemy zdecydowanie właścicielom większych domów, o powierzchni 140 m2 i więcej. Dlaczego? Bo ogrzewanie jest wówczas najtańsze. Jej zaletą jest także chłodzenie wnętrz latem. Wiadomo, że im większy dom, tym więcej wymaga energii cieplnej do ogrzania.

Pompa z dolnym źródłem z jednego kW energii cieplnej z ziemi, na wyjściu daje jej aż cztery kW. Nie ma więc bardziej wydajnego systemu ogrzewania od pompy ciepła.

Szacujemy, że w domu o powierzchni 150 m2 w naszym standardzie i średniej temperaturze wnętrz na poziomie 21 stopni Celsjusza:

  • pompa ciepła z dolnym źródłem wygeneruje przez 6 m-cy zimowych koszt około 1500 złotych;
  • dla gazu będzie to odpowiednio kwota 2250 złotych (włącznie z CWU i gotowaniem);
  • zaś za ogrzewanie elektryczne trzeba będzie zapłacić około 4000 złotych.

Oczywiście w przypadku ogrzewania elektrycznego, sporą różnicę w powyższych kwotach można skompensować paleniem w kominku z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację. I taki właśnie podwójny wariant ogrzewania zalecamy najczęściej dla domów szkieletowych o mniejszej powierzchni. Wówczas koszt ciepła przez 6 m-cy zimowych można zredukować o około połowę.

Ogrzewanie gazowe jest również dobrym rozwiązaniem dla domu szkieletowego – najlepiej w przedziale 120-150 m2. Owszem, nie jest ono tak niskokosztowe, jak ciepło z pompy, jednak nadal o blisko połowę tańsze w eksploatacji od ogrzewania elektrycznego. Oczywiście jeśli działka ma dostęp do sieci dystrybucyjnej gazu. W przypadku zasilania kotła ze zbiornika zewnętrznego, instalacja takiego CO ma mniejszy sens ekonomiczny, bo gaz ma wtedy wyższą cenę.

Należy jeszcze uwzględnić, że montaż kotła gazowego jest o 40% droższy niż ogrzewania elektrycznego. Ponadto taka instalacja CO wymaga stałych przeglądów serwisowych, a maty i grzejniki elektryczne nie. Jest jeszcze jedna przewaga ogrzewania na prąd. Jest ono bardziej rozwojowe, co zaraz wyjaśnimy.

Ogrzewanie elektryczne może być ekologiczne i tańsze niż gazowe

W porównaniu z gazem, koszt ogrzewania elektrycznego jawi się jako wysoki. Jednak można go zmniejszyć – i to bardzo wyraźnie – pomijając nawet wspomniany już kominek. Mamy na myśli oczywiście montaż dodatkowej instalacji z paneli fotowoltaicznych.

W przypadku domu szkieletowego 150 m2 z ogrzewaniem elektrycznym, wystarczy około 20 paneli o minimalnej wydajności na poziomie 6400 kWh/rok, by pokryć koszt jego ogrzewania i część zużycia energii przez pozostałe urządzenia na terenie gospodarstwa domowego.

Wspomnieliśmy wyżej, że instalacja elektryczna jest o 40% tańsza od gazowej w montażu. Warto więc tę różnicę zainwestować w panele fotowoltaiczne i uwzględnić w stopie zwrotu takiej inwestycji. Szacujemy, że zacznie ona na siebie zarabiać po około 8 latach. Dodajmy od razu, że żywotność paneli jest kilka razy dłuższa.

Domy naszej firmy wykazują niskie zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 60 kWh/m2/rok. Tylko dlatego ogrzewanie elektryczne ma w ich przypadku sens. Tym bardziej sprzężone z panelami fotowoltaicznymi. Dom murowany wykazuje większą energochłonność, więc analogiczne rozwiązanie byłoby zbyt kosztowne.

Podsumowanie ekologicznych systemów grzewczych

Pompa ciepła – nie tylko ogrzewa, lecz również chłodzi wnętrza latem. Jest tania w eksploatacji. Koszt instalacji w domu szkieletowym Top Bud® jest najwyższy, lecz mimo to zwróci się szybko, bo w okresie zaledwie 7 lat. Pompa jest też niskoawaryjna i banalnie prosta w obsłudze. Podobnie jak ogrzewanie elektryczne, stanowi idealny duet z instalacją fotowoltaiczną.

Ogrzewanie gazowe. To optymalne rozwiązanie dla domów o powierzchni do 150 m2. Jednak z każdym kolejnym metrem, jego sens ekonomiczny zmniejsza się na rzecz pompy ciepła. Tym bardziej, że ciepło wytwarzane przez kocioł gazowy nie może być kompensowane z odnawialnych źródeł energii. Takie CO jest też bardziej uzasadnione finansowo, gdy zasilane jest z sieci dystrybucyjnej gazu, a nie ze zbiornika zewnętrznego. Wymaga też okresowych przeglądów. Natomiast ogrzewanie elektryczne i pompa ciepła nie.

Ogrzewanie elektryczne. Samo, czyli bez kominka lub instalacji fotowoltaicznej, generuje zdecydowanie najwyższe koszty. Jednak można je zmniejszyć o połowę lub nawet całkowicie. Jest też najtańsze w montażu. Sugerujemy naszym Klientom instalację takiego ogrzewania w przypadku domów poniżej 150 m2. Jednocześnie pomagamy w ich zaprojektowaniu pod kątem optymalnych warunków dla późniejszej instalacji z paneli fotowoltaicznych (np. kąt nachylenia dachu i rodzaj pokrycia dachowego). Zaletą ogrzewania elektrycznego jest też to, że można ustawiać oddzielne temperatury w poszczególnych pomieszczeniach domu.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

powrót do góry