Jak zaprojektować dom szkieletowy, by był tańszy w eksploatacji

Istnieje szereg nieskomplikowanych rozwiązań, jakie warto uwzględnić podczas projektowania domu szkieletowego, żeby jeszcze bardziej obniżyć późniejsze koszty jego eksploatacji. Przeczytaj o nich w tym artykule.

Dom z podcieniami

Zalety podcieni znane są od wieków. Ich przykłady można znaleźć w architekturze zabytkowej Kazimierza Dolnego czy Lanckorony. Obecnie, dzięki oknom o wysokich parametrach izolacyjności termicznej (Uw), możliwość wykorzystania podcieni w konstrukcjach domów jest jeszcze większa niż kiedyś. Ułatwia to zaprojektowanie domu, który je posiada, a które to zwiększają jego energooszczędność.

Dla osiągnięcia korzyści energetycznych z podcieni ważne jest, by znajdujące się pod nimi okna miały na tyle duże rozmiary, by mogły wpuszczać do wnętrza domu jak najwięcej światła w zimnej części roku.

Z naszego doświadczenia wynika, że parametr przenikalności cieplnej dla takich okien powinien wynosić minimum Uw = 0,89 W/(m2K). Czyli tyle, ile mają stosowane przez nas w standardzie okna firmy Drutex, typ Iglo 5.

Korzyści z podcieni

W ciągu lata podcienie osłaniają wnętrze domu przed nadmiarem promieni słonecznych, które padają o tej porze roku na ziemię bardziej prostopadle niż zimą. Ułatwia to utrzymywanie niższej temperatury w środku budynku, a jeśli jest on wyposażony w nawiewną pompę ciepła z funkcją chłodzenia lub klimatyzację, to zmniejszają się wówczas wydatki z tytułu ich eksploatacji.

Z kolei jesienią i zimą, kiedy słońce jest nisko, przez duże okna do wnętrz domu będzie wpadać więcej światła. Można więc później włączać sztuczne oświetlenie w środku budynku i na tym oszczędzać. Ponadto za sprawą podcieni nie trzeba odśnieżać ciągów komunikacyjnych wokół domu nawet po intensywnych opadach śniegu.

Usytuowanie domu szkieletowego względem stron świata

Tak zwana wystawa domu ma naczelne znaczenie dla komfortu życia jego mieszkańców. Ale nie tylko, bo także dla uzyskania oszczędności z tytułu zużycia energii elektrycznej. Dom posadowiony właściwie, to taki, który maksymalnie wykorzystuje ukształtowanie i otoczenie działki. Mowa o nasłonecznieniu i naturalnych barierach przeciwwiatrowych.

Dom niewłaściwie usytuowany na działce, nawet najpiękniejszy, to po prostu dom źle wybudowany, w którym nigdy użytkownicy nie będą czuć się w pełni komfortowo.

Odpowiednie nasłonecznienie wnętrz, z których korzysta się w domu najczęściej, zmniejsza zużycie energii elektrycznej, bo ogranicza korzystanie ze sztucznego światła. Na ogrzewanie wydamy również mniej wybierając pod przyszły dom miejsce słoneczne i jednocześnie znajdujące się możliwie od strony zawietrznej. W przeciwnym razie napór wiatru na ściany zewnętrzne będzie obniżać temperaturę w środku domu i zmuszać mieszkańców do rekompensaty strat energii zwiększeniem temperatury na urządzeniu grzewczym.

W przypadku domów szkieletowych naszej firmy zjawisko to, co prawda, jest mniej istotne, ze względu na niską przenikalność cieplną przegród zewnętrznych (K=0,15W/m2K). Mimo tego, na etapie projektowania domów naszych Klientów, nasz architekt uwzględnia również ten czynnik, kiedy ustala optymalne miejsce posadowienia budynku na działce. A dokładniej – bierze pod uwagę zabudowę sąsiadującą, wzniesienia i zagłębienia terenu, a także drzewostan.

Kąt nachylenia dachu i kierunki połaci dachowych

W dzisiejszych czasach projektowanie domu bez uwzględnienia czystej energii słonecznej jest samoograniczaniem się. Naszym zdaniem, rozwiązanie to, obok pompy ciepła, w największym stopniu powinno determinować architekturę przyszłego budynku. Innymi słowy, uważamy że bryła domu powinna być zoptymalizowana pod montaż paneli fotowoltaicznych. Zatem warto by:

  • dach miał kąt nachylenia w przedziale 30-35 stopni, a jeśli nie jest to możliwe, to odpowiednio dużą powierzchnię i kształt. Ułatwi to potem montaż stelażu, który pozwoli uzyskać właściwe nachylenie paneli fotowoltaicznych względem słońca, a to z kolei zwiększy ich wydajność;
  • projektując dom staramy się również, by połać dachowa o najlepszych warunkach do montażu paneli fotowoltaicznych, była skierowana na południe. To determinuje jednocześnie układ funkcjonalny wnętrz całego domu (m.in. optymalne ich doświetlenie).

Jeśli zdecydujesz się na budowę swojego wymarzonego domu szkieletowego z naszą firmą, nasz architekt uwzględni dla Ciebie wszystkie powyższe rozwiązania projektowe, dzięki którym będziesz potem oszczędzać.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

powrót do góry