Bezwładność termiczna domu szkieletowego, a energooszczędność

Dowiedz się, jak w praktyce wyglądają właściwości termoizolacyjne ścian domu szkieletowego, i jakie jest ich przełożenie na koszty utrzymania takiego budynku, a także na komfort mieszkaniowy.

Czym jest bezwładność termiczna domu?

Pojęcie to określa zdolność konstrukcji domu do akumulowania energii cieplnej. Można to jeszcze uprościć, mianowicie: bezwładność termiczna informuje nas o szybkości, z jaką budynek wytraca temperaturę, wcześniej dostarczoną do jego wnętrz.

Bezwładność termiczna domów jest różna w zależności od materiałów konstrukcyjnych, grubości i szczelności ścian, a także rodzaju warstw izolacyjnych użytych do ich ocieplenia. Wpływ na bezwładność termiczną ma także liczba, rozmiar i rodzaj użytych okien. Zatem inne właściwości termiczne będzie mieć dom o konstrukcji murowanej, inne wybudowany w technologii szkieletu drewnianego.

Bezwładność termiczna domu murowanego i dom szkieletowego

Dom murowany

Podczas wietrzenia wnętrz temperatura w domu murowanym utrzymuje się dłużej. Wychładza się on wolniej, bo ciepło zatrzymują nagrzane ściany. Akumulują one więc energię cieplną w budynku, bo są zbudowane z materiałów, które ją przewodzą.

Mury takiego domu wykazują więc właściwości termostatyczne. Jednak uzyskanie w nim pożądanej temperatury wymaga dłuższego czasu i większego wydatku energetycznego. Dlaczego? Bo najpierw trzeba nagrzać mury, by dopiero od nich podniosła się temperatura powietrza w środku domu. Natomiast późniejsze podtrzymywanie ciepła jest już mniej energochłonne. Jednak po spełnieniu warunku, że dom jest dobrze ocieplony.

Powołując się na opinie firm budujących w technologii tradycyjnej, najlepiej sprawdza się ściana z cegły Porotherm 25 cm oraz ocieplenie styropianem o minimalnej grubości 10 cm. Jednak nawet przy takiej ścianie, dom murowany będzie mieć wyższą przenikalność cieplną niż dom szkieletowy Top Bud®, w którym około 80% ściany stanowią warstwy izolacyjne.

Przenikalność ściany w naszych domach to: K = 0,15 W/m2K. Wartość K dla domu murowanego z cegły Porotherm 25 cm i ociepleniem 10 cm styropianu wynosi zazwyczaj 0,4-0,35 W/m2K.

Dom szkieletowy

Podczas wietrzenia wnętrz poprzez otwarcie okien, dom szkieletowy nie podtrzymuje temperatury tak, jak dom murowany i prędzej się wychładza. Nagrzewa się jednak niewspółmiernie szybciej, co generuje niższy wydatek energetyczny. Dlatego w domu szkieletowym dobrze sprawdza się, np. ogrzewanie elektryczne, które w przypadku domu murowanego jest bardzo drogie w eksploatacji.

  • W takim domu nie nagrzewają się ściany, lecz bezpośrednio powietrze, które w największym stopniu odpowiada za uczucie komfortu cieplnego mieszkańców.
  • Po nagrzaniu wnętrz dom szkieletowy bardzo długo utrzymuje temperaturę w środku, ponieważ jego ściany przepuszczają mniej ciepła. Są skuteczniejszym izolatorem niż ściany murowane.
  • Z takim domem zdecydowanie lepiej współpracują systemy grzewcze i wentylacyjne, oparte na precyzyjnym sterowaniu przepływu powietrza. Chodzi o nawiewne pompy ciepła z dolnym źródłem i rekuperatory. Są one bardzo popularne w krajach, gdzie większość domów wybudowanych jest w technologii szkieletowej, a nie murowanej. Korzysta na tym tamtejsze środowisko naturalne.

Oszczędzanie na niskiej bezwładności termicznej domu szkieletowego

Niską bezwładność termiczną można efektywnie wykorzystać do oszczędzania na ogrzewaniu. Skoro dom nagrzewa się szybko i przy niewielkim wydatku energetycznym, to podczas każdej dłuższej nieobecności można bezpiecznie obniżać w nim temperaturę i generować w ten sposób oszczędności.

Kiedy warto to robić?

Na przykład, w godzinach pracy czy zajęć szkolnych, czy podczas wyjazdów weekendowych lub urlopów zimowych. Wystarczy nastawić pod nieobecność temperaturę na 15 stopni Celsjusza i oszczędzać. Po powrocie do domu ponowne uzyskanie we wnętrzu temperatury 21 stopni przy zerze na zewnątrz zajmie około pół godziny.

Wychodzisz z domu, zmniejszasz ogrzewanie o kilka stopni bez obawy o długotrwałe wychłodzenie konstrukcji. W ten sposób oszczędzasz znaczną ilość energii.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

powrót do góry