Czym jest bezwładność termiczna domu?
Pojęcie to określa zdolność konstrukcji domu do akumulowania energii cieplnej. Można to jeszcze uprościć, mianowicie: bezwładność termiczna informuje nas o szybkości, z jaką budynek wytraca temperaturę, wcześniej dostarczoną do jego wnętrz.
Bezwładność termiczna domów jest różna w zależności od materiałów konstrukcyjnych, grubości i szczelności ścian, a także rodzaju warstw izolacyjnych użytych do ich ocieplenia. Wpływ na bezwładność termiczną ma także liczba, rozmiar i rodzaj użytych okien. Zatem inne właściwości termiczne będzie mieć dom o konstrukcji murowanej, inne wybudowany w technologii szkieletu drewnianego.
Bezwładność termiczna domu murowanego i dom szkieletowego
Dom murowany
Podczas wietrzenia wnętrz temperatura w domu murowanym utrzymuje się dłużej. Wychładza się on wolniej, bo ciepło zatrzymują nagrzane ściany. Akumulują one więc energię cieplną w budynku, bo są zbudowane z materiałów, które ją przewodzą.
Mury takiego domu wykazują więc właściwości termostatyczne. Jednak uzyskanie w nim pożądanej temperatury wymaga dłuższego czasu i większego wydatku energetycznego. Dlaczego? Bo najpierw trzeba nagrzać mury, by dopiero od nich podniosła się temperatura powietrza w środku domu. Natomiast późniejsze podtrzymywanie ciepła jest już mniej energochłonne. Jednak po spełnieniu warunku, że dom jest dobrze ocieplony.
Powołując się na opinie firm budujących w technologii tradycyjnej, najlepiej sprawdza się ściana z cegły Porotherm 25 cm oraz ocieplenie styropianem o minimalnej grubości 10 cm. Jednak nawet przy takiej ścianie, dom murowany będzie mieć wyższą przenikalność cieplną niż dom szkieletowy Top Bud®, w którym około 80% ściany stanowią warstwy izolacyjne.
Przenikalność ściany w naszych domach to: K = 0,15 W/m2K. Wartość K dla domu murowanego z cegły Porotherm 25 cm i ociepleniem 10 cm styropianu wynosi zazwyczaj 0,4-0,35 W/m2K.
Dom szkieletowy
Podczas wietrzenia wnętrz poprzez otwarcie okien, dom szkieletowy nie podtrzymuje temperatury tak, jak dom murowany i prędzej się wychładza. Nagrzewa się jednak niewspółmiernie szybciej, co generuje niższy wydatek energetyczny. Dlatego w domu szkieletowym dobrze sprawdza się, np. ogrzewanie elektryczne, które w przypadku domu murowanego jest bardzo drogie w eksploatacji.
- W takim domu nie nagrzewają się ściany, lecz bezpośrednio powietrze, które w największym stopniu odpowiada za uczucie komfortu cieplnego mieszkańców.
- Po nagrzaniu wnętrz dom szkieletowy bardzo długo utrzymuje temperaturę w środku, ponieważ jego ściany przepuszczają mniej ciepła. Są skuteczniejszym izolatorem niż ściany murowane.
- Z takim domem zdecydowanie lepiej współpracują systemy grzewcze i wentylacyjne, oparte na precyzyjnym sterowaniu przepływu powietrza. Chodzi o nawiewne pompy ciepła z dolnym źródłem i rekuperatory. Są one bardzo popularne w krajach, gdzie większość domów wybudowanych jest w technologii szkieletowej, a nie murowanej. Korzysta na tym tamtejsze środowisko naturalne.
Oszczędzanie na niskiej bezwładności termicznej domu szkieletowego
Niską bezwładność termiczną można efektywnie wykorzystać do oszczędzania na ogrzewaniu. Skoro dom nagrzewa się szybko i przy niewielkim wydatku energetycznym, to podczas każdej dłuższej nieobecności można bezpiecznie obniżać w nim temperaturę i generować w ten sposób oszczędności.
Kiedy warto to robić?
Na przykład, w godzinach pracy czy zajęć szkolnych, czy podczas wyjazdów weekendowych lub urlopów zimowych. Wystarczy nastawić pod nieobecność temperaturę na 15 stopni Celsjusza i oszczędzać. Po powrocie do domu ponowne uzyskanie we wnętrzu temperatury 21 stopni przy zerze na zewnątrz zajmie około pół godziny.
Wychodzisz z domu, zmniejszasz ogrzewanie o kilka stopni bez obawy o długotrwałe wychłodzenie konstrukcji. W ten sposób oszczędzasz znaczną ilość energii.