Koszt mieszkania w domu szkieletowym 130 m2 z ogrzewaniem elektrycznym

Kwoty w artykule opierają się częściowo na danych od właściciela domu, częściowo na średniej krajowej zużycia elektryczności na statystyczną osobę w gospodarstwie domowym. Podane wysokości opłat za prąd uwzględniają sezon grzewczy i cieplejszą część roku. Z kosztów całkowitych energii elektrycznej wyodrębniliśmy też prąd bytowy, aby doprecyzować kwotę za ogrzewanie. Ponadto dopisaliśmy koszty pozostałych mediów dla zobrazowania, ile faktycznie kosztuje mieszkanie w domu szkieletowym w takim wariancie.

Dodajmy na wstępie, że ogrzewanie elektryczne w wariancie podłogowym lub w postaci grzejników naściennych, jest stosunkowo najdroższym źródłem ciepła w domach szkieletowych naszej firmy. Na drugim biegunie znajduje się pompa ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym.

Kwota za ogrzewanie i prąd bytowy

Zgodnie z danymi o zużyciu prądu od właściciela jednego z domów szkieletowych Top Bud® (pow. 130 m2), rachunek za miesiące listopad i grudzień 2023 roku wyniósł łącznie 3 tysiące złotych. Można więc prognozować, że kolejne opłaty za m-ce zimowe będą się kształtować na tej samej wysokości.

W takim razie, licząc do końca marca 2024 roku, nasz Klient zapłaci jeszcze 4,5 tys. złotych. Potem, czyli po wyłączeniu ogrzewania, kwoty te spadną. Lecz, do jakiego poziomu? Można przyjąć, że do średniej krajowej zużycia prądu na mieszkańca, która wynosi obecnie 150 złotych/m-c. Daje nam to tylko 300 złotych/m-c poza okresem grzewczym, ponieważ w domu naszego Klienta mieszkają dwie osoby.

Powyżej przedstawione wyliczenie jest oczywiście niepełne i nie oddaje faktycznych kosztów. W pozostałych miesiącach, czyli poza okresem listopad-marzec, może również zachodzić potrzeba ogrzewania domu. Oczywiście nie latem, lecz w kwietniu i maju, albo wrześniu oraz październiku, owszem.

Skoro zimą cały koszt energii, czyli grzanie plus prąd bytowy to 1500 złotych/m-c, a średnia statystyczna zużycia dla dwojga mieszkańców to 300 złotych/m-c, wówczas otrzymamy zimowy koszt ogrzewania w wysokości 1200 złotych/m-c.

Przyjmijmy, że w pozostałych czterech miesiącach, czyli kwietniu i maju, oraz wrześniu i październiku, kiedy też może zachodzić potrzeba okresowego dogrzania budynku, kwota za ciepło wynosi połowę tej zimowej. Dawałoby to 600 złotych/m-c. Zatem łączny koszt ogrzewania w okresie przejściowym, to 2400 złotych.

Otrzymujemy więc roczny koszt ogrzewania elektrycznego w wysokości 8400 złotych.

Dla pełnego obrazu całkowitego kosztu energii w takim domu, czyli z uwzględnieniem prądu bytowego (300 zł. razy 12 m-cy = 3600 zł.), otrzymujemy roczny rachunek za prąd 12 tysięcy złotych.

Jest to kwota podana w oparciu o obecne, czyli wysokie ceny energii elektrycznej.

Mamy więc prosty rachunek, że utrzymanie takiego domu w zakresie energii elektrycznej kosztuje tysiąc złotych miesięcznie.

Wywóz śmieci, ścieki i woda

Do kosztu energii elektrycznej należy doliczyć jeszcze pozostałe media dla dwojga mieszkańców.

  • Zacznijmy od odpadów. W okolicy naszego Klienta ich odbiór z posesji jednorodzinnej na osobę kosztuje 28 złotych/m-c.
  • Jeśli chodzi o ścieki, nasz Klient korzysta z oczyszczalni biologicznej przy domu, której koszt utrzymania w skali roku nie przekracza 300 złotych (25 zł./m-c).
  • Co do zużycia wody, to tutaj również ze względu na brak danych indywidualnych, posłużyliśmy się średnią dla kraju. Wynosi ona 3 m³ na osobę, zatem (36 m³/rok). W tym przypadku dom zamieszkują dwie osoby, więc zużywają 72 m³ w ciągu 12 m-cy. Zatem miesięczny koszt zużycia to w takim razie 66 złotych.

Sumując dodatkowe koszty poza energią: 672 złote za śmieci + 300 złotych za ścieki + 792 złote za wodę = 1764 złote.

Rocznie wszystkie media będą kosztować mieszkańców 13764 złote (1147 zł./m-c).

Czy to dużo za 130-metrowy dom?

Zważywszy na fakt, że ogrzewanie elektryczne jest tym najdroższym, a ceny prądu są bardzo wysokie, to zdecydowanie nie.

Dom ma powierzchnię 130 m2, lecz jego eksploatacja kosztuje właścicieli tyle, ile utrzymanie 2-pokojowego mieszkania (media + czynsz). Dodatkowo bieżące wydatki z tytułu energii elektrycznej można jeszcze pomniejszyć – i to bardzo wyraźnie – poprzez instalację fotowoltaiczną.

Zachęcamy Cię do obejrzenia filmu o pokrewnej tematyce

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

powrót do góry