Rola płyty OSB w konstrukcji domu szkieletowego Top Bud®

Wymieniony w tytule materiał pomaga w zachowaniu odpowiednich parametrów wytrzymałości mechanicznej drewnianego szkieletu i powoduje, że konstrukcja ścian, więźby dachowej i stropu jest mocniejsza. Tworzy jednocześnie warstwę montażową o właściwościach paroprzepuszczalnych. Przeczytaj więcej o poszyciu z płyt OSB w domach szkieletowych naszej firmy.

Stosujemy standardowo płytę OSB3. Podstawową zasadą, jakiej trzymamy się podczas jej montażu na drewnianej konstrukcji, jest zachowywanie stałych przesunięć arkuszy względem siebie. Inaczej mówiąc, mocujemy je na tzw. cegiełkę, a nie tak, by krawędzie pokrywały się ze sobą osiowo. Dzięki temu drewniane słupy i krokwie w szkielecie nie skręcają się.


Montaż płyt OSB3 przy pomocy gwoździarki pneumatycznej na ścianach szkieletowych i połaciach dachowych. Poszczególne arkusze przybijamy do pionowych belek w ścianach i krokwi dachowych.

Podstawą zachowania prawidłowych właściwości mechanicznych poszycia z płyt OSB3 jest ich montaż z zachowaniem stałej dylatacji 2 mm między arkuszami. Uzyskujemy je przy pomocy specjalnych klamer, które zakładamy na obrzeża płyt. Dopiero potem poszczególne arkusze przybijamy do słupów i krokwi, w zależności od fragmentu konstrukcji szkieletowej domu. Za sprawą klamer i dylatacji, poszyciu z OSB3 nie zagraża również ryzyko tzw. klawiszowania się, czyli unoszenia się niektórych arkuszy ponad płaszczyznę.


Klamry dylatacyjne na krawędziach płyt OSB3 w czasie wykonywania poszycia połaci dachowych. Nie należy takich klamer przykręcać na stałe. Płyty muszą w minimalnym zakresie mieć możliwość ruchu.

Poszycie z OSB3 na połaciach dachowych stanowi również barierę akustyczną. Szczególnie podczas intensywnych opadów deszczu czy silnych powiewów wiatru.

Współczynnik oporu dyfuzyjnego płyt OSB3, który mówi o przepuszczalności pary wodnej przez ten materiał z wnętrza domu do otoczenia, wynosi μ = 220. Jest więc stosunkowo niewielki, np. w porównaniu do opóźniacza pary wodnej, dla którego ten sam współczynnik wynosi aż μ = 150000. W domach szkieletowych naszej firmy wspomniane wyżej dylatacje dodatkowo zwiększają otwartość dyfuzyjną gotowego poszycia z płyt OSB3.


Stałe dylatacje między płytami OSB3 na połaciach dachowych. Analogiczne wykonujemy w poszyciu zewnętrznym ścian nośnych. Przed montażem wiatroizolacji, na szczeliny dylatacyjne naklejamy taśmę o właściwościach oddychających.

Tego typu płytę wykorzystujemy również w stropach. Przybijamy ją od góry do belek o wymiarach 20x5 cm w dwóch warstwach. Na brzegi pierwszej warstwy płyt układamy pasy folii paroizolacyjnej 0,2 mm i przykrywamy je następnie drugą warstwą płyt tak, by można było je wywinąć ku górze i skleić z paroizolacją chroniącą wełnę mineralną w ścianach. W ten sposób powstaje posadzka poddasza użytkowego lub piętra, na której znajdzie się docelowe wykończenie podłogowe, np. parkiet, deska czterostronnie frezowana lub panele z tworzyw. Te ostatnie, podobnie jak w przypadku posadzek betonowych, wymagają pod spodem pianki wygłuszającej.


Montaż pierwszej warstwy płyt OSB3 na belkach stropowych domu szkieletowego z poddaszem użytkowym 160 m2. Po jej wykonaniu przy ścianach układamy pasy folii paroizolacyjnej 0,2 mm i przykrywamy kolejną warstwą płyt. Następnie omawiane pasy łączymy z paroizolacją w ścianach. Taka posadzka jest wytrzymała i wraz z wełną mineralną w stropie o grubości 20 cm, zapewnia dobre tłumienie przecieków akustycznych z górnej kondygnacji do parteru.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

powrót do góry