Struktura i wykonanie konstrukcji dachowej domu szkieletowego Top Bud®

Przeczytaj w jaki sposób i z jakich materiałów wykonujemy konstrukcje dachowe w naszej firmie. Ten element ma zasadnicze znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa przeciwwilgociowego domu szkieletowego Top Bud®, jak i jego właściwości termicznych oraz wytrzymałości mechanicznej.

Nasi Klienci najczęściej decydują się na dachy kryte gontem bitumicznym, blachodachówką lub blachą na rąbek stojący. Mamy na swoim koncie również projekty, podczas których połacie pokrywaliśmy gontem ceramicznym, oczywiście po uprzednim wzmocnieniu więźby dachowej, stropu oraz ścian.

Mimo że dachówka ceramiczna jest cięższa od gontu bitumicznego i blachy, to z powodzeniem może być wykorzystywany również na dachach domów szkieletowych.

Przygotowanie konstrukcji domu szkieletowego do montażu trzech najpopularniejszych pokryć dachowych. W tym przypadku jest to dach czterospadowy.


Drewniany szkielet domu parterowego na etapie budowy więźby dachu czterospadowego. Krokwie osadzamy na oczepach ścian zewnętrznych o szerokości 15 cm i mocujemy je do nich przy pomocy gwoździarki pneumatycznej. U góry mocowanie następuje do kalenicy, pod którą znajdują się jętki wzmacniające tę części konstrukcji. Kolejnym elementem, który stabilizuje więźbę, są cztery ścianki kolankowe powiązane z belkami stropowymi i krokwiami. Całość połączona jest po zewnętrznych krawędziach krokwi deskami okapowymi.


Konstrukcja stropu widziana od środka szkieletu. Składa się z belek o wymiarach 20x5 cm, mocowanych do oczepów ścian. Wzmacniamy je też poprzecznymi ryglami. Pod spodem widać drewniany stelaż, którego zadaniem jest utrzymywanie na miejscu wełny mineralnej, która jest izolacją cieplną i akustyczną. Jej grubość wynosi 20 cm. Belki stropowe można opcjonalnie wybić z wierzchu płytą OSB lub deskami, by stworzyć strych do przechowywania.


Na gotowej konstrukcji dachowej mocujemy płyty OSB3. Ich grubość wynosi 12 mm. Między płytami wykonujemy stałe dylatacje o szerokości 2 mm, które uzyskujemy przy pomocy specjalnych klamer. Dzięki temu nie następuje efekt klawiszowania się. Tak wykonana struktura gwarantuje, że powierzchnie dachowe zawsze będą równe. Gotowa warstwa płyt OSB3, czyli tzw. poszycie, ułatwia również montaż stelażu pod pokrycie dachowe i, co równie istotne, wzmacnia całą konstrukcję domu oraz wycisza jego wnętrze w czasie opadów deszczu czy silnych powiewów wiatru.


W kolejnym kroku poszycie dachowe pokrywamy membraną wiatroizolacji Tyvek, która uszczelnia strukturę dachową uniemożliwiając dostawanie się do jej wnętrza wilgoci. Dzięki właściwościom oddychającym, membrana Tyvek oddaje też skutecznie nadmiar wilgoci na zewnątrz.


Stelaż drewniany przygotowany do montażu blachodachówki lub blachy na rąbek stojący. Materiał mocujemy do łat przy pomocy dedykowanych wkrętów w kolorze arkuszy blachy. Są one praktycznie niewidoczne na gotowym pokryciu.

W przypadku gontu bitumicznego stelaż jest zbędny, ponieważ można go mocować przy pomocy gwoździ bezpośrednio do membrany wiatroizolacyjnej i poszycia z płyt OSB3.


Montaż arkuszy blachodachówki na drewnianym stelażu. Wcześniej wykonujemy obróbkę blacharską desek okapowych, do których mocujemy rynny.


Wnętrze okapu. Widać pod nim belki stropowe, krokwie i poszycie z dylatowanych płyt OSB3. Na deskach okapowych znajdują się obróbki blacharskie, czyli tzw. pasy nadrynnowe (dolny i górny), a także rynny. W jednej z nich, po lewej stronie, widoczny jest otwór z kołnierzem do montażu spustu rynnowego, który będzie się znajdować w tym miejscu.


Gotowe pokrycie dachowe z blachodaachówki. W okapach znajdują podbitki PCV. Na górze widoczne są kominki wentylacyjne instalacji kanalizacyjnej, łazienek, kuchni i pomieszczenia technicznego.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

 

powrót do góry