Nasi Klienci najczęściej decydują się na dachy kryte gontem bitumicznym, blachodachówką lub blachą na rąbek stojący. Mamy na swoim koncie również projekty, podczas których połacie pokrywaliśmy gontem ceramicznym, oczywiście po uprzednim wzmocnieniu więźby dachowej, stropu oraz ścian.
Mimo że dachówka ceramiczna jest cięższa od gontu bitumicznego i blachy, to z powodzeniem może być wykorzystywany również na dachach domów szkieletowych.
Przygotowanie konstrukcji domu szkieletowego do montażu trzech najpopularniejszych pokryć dachowych. W tym przypadku jest to dach czterospadowy.
Drewniany szkielet domu parterowego na etapie budowy więźby dachu czterospadowego. Krokwie osadzamy na oczepach ścian zewnętrznych o szerokości 15 cm i mocujemy je do nich przy pomocy gwoździarki pneumatycznej. U góry mocowanie następuje do kalenicy, pod którą znajdują się jętki wzmacniające tę części konstrukcji. Kolejnym elementem, który stabilizuje więźbę, są cztery ścianki kolankowe powiązane z belkami stropowymi i krokwiami. Całość połączona jest po zewnętrznych krawędziach krokwi deskami okapowymi.
Konstrukcja stropu widziana od środka szkieletu. Składa się z belek o wymiarach 20x5 cm, mocowanych do oczepów ścian. Wzmacniamy je też poprzecznymi ryglami. Pod spodem widać drewniany stelaż, którego zadaniem jest utrzymywanie na miejscu wełny mineralnej, która jest izolacją cieplną i akustyczną. Jej grubość wynosi 20 cm. Belki stropowe można opcjonalnie wybić z wierzchu płytą OSB lub deskami, by stworzyć strych do przechowywania.
Na gotowej konstrukcji dachowej mocujemy płyty OSB3. Ich grubość wynosi 12 mm. Między płytami wykonujemy stałe dylatacje o szerokości 2 mm, które uzyskujemy przy pomocy specjalnych klamer. Dzięki temu nie następuje efekt klawiszowania się. Tak wykonana struktura gwarantuje, że powierzchnie dachowe zawsze będą równe. Gotowa warstwa płyt OSB3, czyli tzw. poszycie, ułatwia również montaż stelażu pod pokrycie dachowe i, co równie istotne, wzmacnia całą konstrukcję domu oraz wycisza jego wnętrze w czasie opadów deszczu czy silnych powiewów wiatru.
W kolejnym kroku poszycie dachowe pokrywamy membraną wiatroizolacji Tyvek, która uszczelnia strukturę dachową uniemożliwiając dostawanie się do jej wnętrza wilgoci. Dzięki właściwościom oddychającym, membrana Tyvek oddaje też skutecznie nadmiar wilgoci na zewnątrz.
Stelaż drewniany przygotowany do montażu blachodachówki lub blachy na rąbek stojący. Materiał mocujemy do łat przy pomocy dedykowanych wkrętów w kolorze arkuszy blachy. Są one praktycznie niewidoczne na gotowym pokryciu.
W przypadku gontu bitumicznego stelaż jest zbędny, ponieważ można go mocować przy pomocy gwoździ bezpośrednio do membrany wiatroizolacyjnej i poszycia z płyt OSB3.
Montaż arkuszy blachodachówki na drewnianym stelażu. Wcześniej wykonujemy obróbkę blacharską desek okapowych, do których mocujemy rynny.
Wnętrze okapu. Widać pod nim belki stropowe, krokwie i poszycie z dylatowanych płyt OSB3. Na deskach okapowych znajdują się obróbki blacharskie, czyli tzw. pasy nadrynnowe (dolny i górny), a także rynny. W jednej z nich, po lewej stronie, widoczny jest otwór z kołnierzem do montażu spustu rynnowego, który będzie się znajdować w tym miejscu.
Gotowe pokrycie dachowe z blachodaachówki. W okapach znajdują podbitki PCV. Na górze widoczne są kominki wentylacyjne instalacji kanalizacyjnej, łazienek, kuchni i pomieszczenia technicznego.