Porównanie kosztów ogrzania domu szkieletowego gruntową i powietrzną pompą ciepła

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są realne koszty ogrzewania domu szkieletowego obu typami pomp wymienionymi w tytule. Przeczytaj w jaki sposób można je wyliczyć przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego typu urządzenia.

Skoki cen na rynkach paliw skłaniają coraz więcej inwestorów do wyboru pomp ciepła, jako źródeł CO i CWU w planowanych domach jednorodzinnych. My chcemy, co oczywiste, skupić się na domach w technologii drewnianego szkieletu i ułatwić wybór takiej pompy tym osobom, które zainteresowane są właśnie nimi.

W ofercie naszej firmy proponujemy Inwestorom dwa rodzaje pomp: z wymiennikiem gruntowym i tzw. pompy powietrzne, czyli powietrze-woda lub powietrze-powietrze.

Urządzenia te różnią się zasadniczo dolnym źródłem, z którego pobierają energię do ogrzewania domu. W przypadku pierwszego typu pompy, ciepło odzyskiwane jest z gruntu. Poniżej strefy przemarzania ma on stałą roczną temperaturę na poziomie około 8,5 stopnia Celsjusza. W drugim typie pomp energia odzyskiwana jest bezpośrednio z powietrza, więc ich wydajność określana przez producentów współczynnikiem COP (Coefficient Of Performance) jest bardziej zależna od zmieniających się warunków atmosferycznych.

Czym jest współczynnik COP (Coefficient Of Performance)?

Informuje o efektywności pompy ciepła. Producent podaje go oddzielnie dla każdego urządzenia. Dokładniej rzecz ujmując, jest to wartość energii cieplnej wytworzonej przez pompę ciepła, po zasileniu jej daną wartością energii elektrycznej. Czyli im więcej energii cieplnej z tej samej wartości energii elektrycznej wytworzy pompa ciepła, tym jej wydajność jest wyższa.

W ten sposób COP dla gruntowej pompy ciepła wynosi 4, zaś dla pompy powietrze-woda lub powietrze-powietrze 3,5. Można to zobrazować jeszcze w inny sposób. Pompa gruntowa z jednego kW energii elektrycznej dostarcza 4 kW energii cieplnej, ma więc wydajność 400%. Natomiast pompa powietrzna z jednego kW energii elektrycznej wytwarza 3,5 kW energii cieplnej (wydajność 350%).

Jak wyliczyć zużycie prądu przez dany typ pompy w domu szkieletowym?

W takim przypadku zależy nam na ustaleniu tego, ile energii elektrycznej pobiera pompa w ciągu danego okresu czasu, np. przez rok. Interesuje nas więc współczynnik SPF (Seasonal Perormance Factor). Jest nim wartość rzeczywistego zapotrzebowania domu na energię cieplną w ciągu danego okresu czasu. W przeciwieństwie do COP, uwzględnia ona zmieniające się warunki w jakich pracuje pompa ciepła, czyli pogodę i powiązany z tym, różny pobór prądu. W ten sposób współczynnik SPF dla pompy gruntowej pozostaje na tym samym poziomie, czyli 4, zaś pompy powietrze-woda lub powietrze-powietrze, spada do wartości 3.

Pompa z wymiennikiem gruntowym pracuje w stałych warunkach temperaturowych, więc wartość jej współczynnika SPF pozostaje niezmieniona.

W artykule Ile energii zużywa dom szkieletowy napisaliśmy, że zapotrzebowanie na nią wynosi tylko 60 kWh/m2/rok. Przejdźmy zatem do obliczeń.

Przyjmijmy, że interesujący nas dom szkieletowy ma powierzchnię 150 m2 i zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 60 kWh na każdy m2 rocznie.

Teraz wystarczy przemnożyć oba parametry i podzielić przez współczynnik FPS dla danego rodzaju pompy. Wyniki wyglądają następująco:

  • Pompa gruntowa to 150 m2 x 60 kWh = 9000 : 4 = 2250 kW/rok
  • Pompa powietrzna to 150 m2 x 60 kWh = 9000 : 3 = 3000 kW/rok

Teraz otrzymaną wartość trzeba przemnożyć przez aktualną cenę jednego kilowata energii elektrycznej. Przyjmijmy, że średnio wynosi ona 0,77 PLN (średnia krajowa z 12.08.2022).

Zatem koszt ogrzania domu szkieletowego 150 m2 wygląda w obu przypadkach następująco:

  • Pompa gruntowa to 1732,50 PLN/rok
  • Pompa powietrzna to 2310 PLN/rok

Różnica wynosi więc niespełna 600 PLN w skali roku. Przy czym, w przypadku pomp ciepła z wymiennikiem gruntowym istnieje też możliwość stosowania ich do schładzania wnętrz zamiast tradycyjną klimatyzacją. Przeczytasz o tym więcej w artykule: Używanie pompy ciepła w energooszczędnym domu szkieletowym.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

 

powrót do góry