Warianty drewna na elewację domu szkieletowego

Dom w technologii szkieletowej-drewnianej z zewnątrz może niczym nie różnić się od swojego odpowiednika murowanego. Oba rodzaje budynków mogą posiadać identyczną zewnętrzną izolację termiczną ze styropianu lub wełny mineralnej i być pokryte strukturą tynkową. Jednak coraz częściej nasi Klienci chcą podkreślić inność swoich domów i zlecają nam wykonanie na elewacjach wykończeń drewnianych. Dowiedz się, czym różnią się od siebie stosowane przez nas rodzaje desek w przypadku takich realizacji.

Jakie drewno stosujemy na elewacjach domów szkieletowych Top Bud®

Wybór jest duży. Od zwykłej deski sosnowej suszonej komorowo, po deski impregnowane ciśnieniowo z drzew iglastych i liściastych.

Ze względu na trwałość, najwięcej pielęgnacji wymaga wspomniana wyżej sosna, zaś mniej, około dwa razy twardszy od niej modrzew. Dlatego sugerujemy, by powierzchnie wykończeń elewacyjnych z deski sosnowej były mniejsze i znajdowały się w łatwo dostępnych miejscach elewacji, co ułatwia ich okresową impregnację.

Obok desek modrzewiowych, najtrwalszym rozwiązaniem pod względem mechanicznym jest drewno impregnowane ciśnieniowo, czyli termososna skandynawska lub bezsęczna, a także termojesion amerykański.

Materiały te cechują się długą żywotnością. Dzięki impregnacji przez cały przekrój drewna, świetnie opierają się działaniu czynników atmosferycznych i szkodnikom, które w ogóle w nie nie wnikają.

Nasz dostawca termodeski udziela nam na nią 25-letniej gwarancji, co nie oznacza, że po tym okresie drewno będzie trzeba wymienić.

Wizualne starzenie się deski elewacyjnej

Bez okresowej pielęgnacji każdy gatunek drewna zacznie ulegać przyspieszonemu patynowaniu się. Jeden oczywiście wcześniej, inny później.

W przypadku sosny suszonej komorowo czy modrzewia, proces ten będzie następował już po kilku latach. Można go skutecznie opóźniać stosując barwiące środki ochronne, co także wydłuży żywotność mechaniczną obu materiałów. Szczególnie mniej trwałej sosny.


Dom szkieletowy Top Bud® ze wstawkami elewacyjnymi w drewnie sosnowym, suszonym komorowo i olejowanym. Takie wykończenia, szczególnie w miejscach nasłonecznionych i wystawionych na opady, wymagają impregnacji minimum raz na dwa lata. Dlatego zalecamy naszym Klientom, by deski znajdowały się w miejscach łatwo dostępnych.

Jeśli chodzi o deski impregnowane ciśnieniowo, to zalecany zabieg olejowania, stosuje się tylko ze względów wizualnych, a nie dla przedłużenia i tak bardzo dużej trwałości mechanicznej. Zresztą, zgodnie z zaleceniami producenta stosowanych przez nas termodesek, należy przeprowadzać go tylko raz na kilka lat.

Piękno naturalnie spatynowanego drewna

Zaletą termososny i termojesionu amerykańskiego jest to, że można w ogóle nie stosować w ich przypadku okresowego olejowania. Wówczas, po kilku latach, materiały te pokryją się z zewnątrz szarą patyną, która dodaje im naturalnego uroku.


Zdjęcie z budowy domu szkieletowego Top Bud® z krytym basenem. Na elewacjach wykonaliśmy okładziny z termososny skandynawskiej-bezsękowej, które na domu łączą się ze strukturą z tynku silikatowo-silikonowego, zaś na części basenowej, z naturalnymi kaflami ceglanymi w kolorze szarość. Termodeskę dla zachowania koloru można raz na kilka lat odświeżyć olejem do drewna, dostarczanym przez jej producenta, lub pozostawić do spatynowania się.

Na przykład w Norwegii osoby decydujące się na wykończenie elewacji domów termodeską robią to specjalnie po to, by materiał się zestarzał i cieszył oko naturalnym pięknem. Natomiast w przypadku desek elewacyjnych z sosny suszonej komorowo, Norwegowie stosują je od razu z przeznaczeniem pod malowanie farbami na bazie kleju skrobiowego i oleju lnianego. Farby te mają charakterystyczne dla domów skandynawskich kolory, czyli ceglastoczerwony, niebieski, żółty, biały, ale też szary, a nawet czarny.


Domy norweskie, wykończone z zewnątrz deską sosnową i pomalowane naturalnymi farbami na charakterystyczne kolory. Jest to najczęściej stosowana technika wykańczania elewacji domów nie tylko w Norwegii, lecz w całej Skandynawii.

Zatem jeśli lubisz efekt naturalnie zszarzałego drewna, to termososna lub termojesion amerykański, będą idealnym rozwiązaniem na elewację Twojego domu. Zapewnią Ci pożądany wygląd i równocześnie wyjątkową trwałość na długie lata.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

 

powrót do góry