Na ile lat wystarczy dom szkieletowy?

Wszystko zależy od tego, jak i z czego został wybudowany. To samo dotyczy domów w tradycyjnej technologii murowanej. W obu przypadkach można „oszczędzać” na materiałach i popełniać błędy budowlane. Jeśli chodzi o dom szkieletowy, to nawet o nie łatwiej. Podczas budowy wymaga on zdecydowanie większej dokładności niż jego murowany odpowiednik. W takim razie, na ile lat wystarczy taki dom, jeśli wybuduje go nasza firma?

Drewno konstrukcyjne

Udzielamy na nie 30-letniej gwarancji. Jeśli zadajesz sobie teraz pytanie, dlaczego nie dłuższej, to odpowiedź jest następująca: zobowiązanie na taki okres, jesteśmy w stanie realnie wziąć na siebie i naszych bezpośrednich następców.

Wiedz jednak, że dla takiego drewna 30 lat to naprawdę niewiele. Szacujemy, że każda z konstrukcji wybudowanych z niego wytrzyma przynajmniej trzy razy tyle. Natomiast warunek jest taki, by zawsze dbać o budynek. Należy więc na bieżąco usuwać usterki, jeśli takie się pojawią. Zresztą to samo dotyczy domu murowanego. Sytuacja w obu przypadkach jest identyczna.

Jeśli nawet dojdzie do zawilgocenia ściany, to jest ono jak najbardziej do usunięcia. I to po znacznie niższych kosztach niż w domu murowanym. Wszelkie naprawy ścian szkieletowych nie wymagają kucia (są czystsze) i wykonuje się je szybciej.

Dlaczego dom szkieletowy Top Bud® przetrwa długie dekady?

Najstarsze domy wybudowaliśmy 28 lat temu, a ich właściciele nie zgłaszają nam do dzisiaj uwag do ich stanu technicznego. W kilku przypadkach domów, które mają po 20 lat i więcej, na życzenie Klientów wykonywaliśmy przeróbki budowlane. Żadna z nich nie wynikała z wad konstrukcji, lecz chęci jej rozbudowy lub zmian w potrzebach estetycznych właścicieli. W takich przypadkach chodziło, np. o wykonanie dodatkowego pomieszczenia, zmiany wykończenia ścian elewacyjnych lub materiału pokrycia dachowego.

Takie prace wiązały się z odsłanianiem konstrukcji, co umożliwiało nam jej ocenę po latach. Mogliśmy sprawdzić stan drewna oraz wszystkich warstw izolacyjnych – także w najbardziej newralgicznych miejscach. Mowa o otworach drzwiowych i okiennych oraz narożnikach. W żadnym z przypadków nie stwierdziliśmy najmniejszych uszkodzeń mechanicznych lub skutków zawilgocenia. Za każdym razem wewnętrzne warstwy materiałowe oraz drewno konstrukcyjne wyglądały tak, jakbyśmy wykonali je dosłownie wczoraj.


Dom szkieletowy Top Bud® w Pęcicach Małych pod Warszawą. Jego elewacje pokryliśmy naturalnymi kaflami ceglanymi na warstwie styropianu ryflowanego o grubości 10 cm. Dom wygląda jak murowany. Wcale nie będzie też od niego mniej trwały.

Wytrzymałość zależy nie tylko od drewnianej konstrukcji

Wrogiem numer jeden domu szkieletowego jest wilgoć. Jak wiele uwagi poświęca się temu zagadnieniu – wystarczy spojrzeć na fora internetowe. Większość dyskusji toczących się wokół budowy domu szkieletowego, dotyczy właśnie tego tematu. W takim razie, jak wygląda bezpieczeństwo przeciwwilgociowe domu Top Bud®?

Przegrody zewnętrzne naszych domów nie są całkowicie otwarte dyfuzyjnie, lecz częściowo. Sprawiają to dylatacje w warstwie płyt OSB3 o podwyższonej odporności na wilgoć i styropian ryflowany w pionie i poziomie. Nasze 28-letnie doświadczenie potwierdza całkowicie to, że tak zabezpieczona przeciw wilgoci struktura ściany, nie zagrzybia się i nie wdaje się w nią pleśń. Nie powstają w niej też mostki termiczne i ich skutki. Dotyczy to nie tylko domów szkieletowych Top Bud®, które wyposażamy w rekuperatory (około 90% z nich), lecz także domów, które ich nie posiadają.

Styropian ryflowany i płyty OSB, są jak najbardziej dopuszczone do budowy w technologii szkieletowej-drewnianej, np. przez norweski SINTEF. Oczywiście należy wiedzieć, jak stosować oba materiały w konstrukcji domu, by właściwie chroniły budynek przed utratą ciepła i wilgocią.

W każdym domu naszej firmy po zakończeniu jego budowy, obligatoryjnie wykonujemy komputerową analizę ciśnienia powietrza w zamkniętych i zaizolowanych pomieszczeniach. Sprawdzamy też przepływ jego strumieni. Jest to tzw. z języka angielskiego Blower Door Test. Tego typu badanie wykazuje nawet najmniejszą nieszczelność, która może spowodować zawilgocenie ścian. Jeśli byśmy ją wykryli, usunęlibyśmy ją od razu, przed oddaniem budynku do użytkowania. Dodajmy, że domy naszych Klientów sprawdzamy też kamerą termowizyjną.

Mamy na swoim koncie blisko 700 zrealizowanych domów szkieletowych. W żadnym z nich nie pojawiała się wilgoć spowodowana niewłaściwą strukturą standardowej ściany Top Bud®. Nasi dotychczasowi Klienci chwalą swoje domy za trwałość, komfort cieplny i energooszczędność.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

 

powrót do góry