Drewno konstrukcyjne
Udzielamy na nie 30-letniej gwarancji. Jeśli zadajesz sobie teraz pytanie, dlaczego nie dłuższej, to odpowiedź jest następująca: zobowiązanie na taki okres, jesteśmy w stanie realnie wziąć na siebie i naszych bezpośrednich następców.
Wiedz jednak, że dla takiego drewna 30 lat to naprawdę niewiele. Szacujemy, że każda z konstrukcji wybudowanych z niego wytrzyma przynajmniej trzy razy tyle. Natomiast warunek jest taki, by zawsze dbać o budynek. Należy więc na bieżąco usuwać usterki, jeśli takie się pojawią. Zresztą to samo dotyczy domu murowanego. Sytuacja w obu przypadkach jest identyczna.
Jeśli nawet dojdzie do zawilgocenia ściany, to jest ono jak najbardziej do usunięcia. I to po znacznie niższych kosztach niż w domu murowanym. Wszelkie naprawy ścian szkieletowych nie wymagają kucia (są czystsze) i wykonuje się je szybciej.
Dlaczego dom szkieletowy Top Bud® przetrwa długie dekady?
Najstarsze domy wybudowaliśmy 28 lat temu, a ich właściciele nie zgłaszają nam do dzisiaj uwag do ich stanu technicznego. W kilku przypadkach domów, które mają po 20 lat i więcej, na życzenie Klientów wykonywaliśmy przeróbki budowlane. Żadna z nich nie wynikała z wad konstrukcji, lecz chęci jej rozbudowy lub zmian w potrzebach estetycznych właścicieli. W takich przypadkach chodziło, np. o wykonanie dodatkowego pomieszczenia, zmiany wykończenia ścian elewacyjnych lub materiału pokrycia dachowego.
Takie prace wiązały się z odsłanianiem konstrukcji, co umożliwiało nam jej ocenę po latach. Mogliśmy sprawdzić stan drewna oraz wszystkich warstw izolacyjnych – także w najbardziej newralgicznych miejscach. Mowa o otworach drzwiowych i okiennych oraz narożnikach. W żadnym z przypadków nie stwierdziliśmy najmniejszych uszkodzeń mechanicznych lub skutków zawilgocenia. Za każdym razem wewnętrzne warstwy materiałowe oraz drewno konstrukcyjne wyglądały tak, jakbyśmy wykonali je dosłownie wczoraj.
Dom szkieletowy Top Bud® w Pęcicach Małych pod Warszawą. Jego elewacje pokryliśmy naturalnymi kaflami ceglanymi na warstwie styropianu ryflowanego o grubości 10 cm. Dom wygląda jak murowany. Wcale nie będzie też od niego mniej trwały.
Wytrzymałość zależy nie tylko od drewnianej konstrukcji
Wrogiem numer jeden domu szkieletowego jest wilgoć. Jak wiele uwagi poświęca się temu zagadnieniu – wystarczy spojrzeć na fora internetowe. Większość dyskusji toczących się wokół budowy domu szkieletowego, dotyczy właśnie tego tematu. W takim razie, jak wygląda bezpieczeństwo przeciwwilgociowe domu Top Bud®?
Przegrody zewnętrzne naszych domów nie są całkowicie otwarte dyfuzyjnie, lecz częściowo. Sprawiają to dylatacje w warstwie płyt OSB3 o podwyższonej odporności na wilgoć i styropian ryflowany w pionie i poziomie. Nasze 28-letnie doświadczenie potwierdza całkowicie to, że tak zabezpieczona przeciw wilgoci struktura ściany, nie zagrzybia się i nie wdaje się w nią pleśń. Nie powstają w niej też mostki termiczne i ich skutki. Dotyczy to nie tylko domów szkieletowych Top Bud®, które wyposażamy w rekuperatory (około 90% z nich), lecz także domów, które ich nie posiadają.
Styropian ryflowany i płyty OSB, są jak najbardziej dopuszczone do budowy w technologii szkieletowej-drewnianej, np. przez norweski SINTEF. Oczywiście należy wiedzieć, jak stosować oba materiały w konstrukcji domu, by właściwie chroniły budynek przed utratą ciepła i wilgocią.
W każdym domu naszej firmy po zakończeniu jego budowy, obligatoryjnie wykonujemy komputerową analizę ciśnienia powietrza w zamkniętych i zaizolowanych pomieszczeniach. Sprawdzamy też przepływ jego strumieni. Jest to tzw. z języka angielskiego Blower Door Test. Tego typu badanie wykazuje nawet najmniejszą nieszczelność, która może spowodować zawilgocenie ścian. Jeśli byśmy ją wykryli, usunęlibyśmy ją od razu, przed oddaniem budynku do użytkowania. Dodajmy, że domy naszych Klientów sprawdzamy też kamerą termowizyjną.
Mamy na swoim koncie blisko 700 zrealizowanych domów szkieletowych. W żadnym z nich nie pojawiała się wilgoć spowodowana niewłaściwą strukturą standardowej ściany Top Bud®. Nasi dotychczasowi Klienci chwalą swoje domy za trwałość, komfort cieplny i energooszczędność.