Czy używanie rekuperatora wyklucza otwieranie okien w domu szkieletowym?

Kilka razy spotkaliśmy się z taką opinią wśród naszych Klientów. Ku naszemu zaskoczeniu, zaważyła ona nawet na decyzji o montażu instalacji rekuperatora w domu szkieletowym. Czy rzeczywiście wymuszona wentylacja traci sens podczas zwykłego wietrzenia wnętrz? Przeczytaj, jak to wygląda od strony praktycznej.

Niedawno jeden z naszych Klientów stwierdził, że nie zdecyduje się na rekuperator, ponieważ lubi wietrzyć wnętrza otwierając okna i spać, gdy są rozszczelnione nawet podczas niskich temperatur na zewnątrz. Mimo że jest to rzadka opinia, to skłoniła nas do bliższego przyjrzenia się jej.

Rzeczywiście wymuszona wentylacja z wymiennikiem ciepła osiąga największą sprawność w szczelnie zamkniętym budynku, czyli odizolowanym od warunków na dworze. W przypadku urządzeń firmy Vallox, które najczęściej instalujemy w domach szkieletowych Top Bud®, system odzyskuje wówczas aż około 90 procent ciepła wytworzonego przez ogrzewanie. Daje to oszczędność na poziomie około 40 procent. Czyli, mówiąc obrazowo, z każdej złotówki wydanej na ogrzewanie otrzymujemy 40 groszy zwrotu.

W związku z tym niektórzy Inwestorzy, co w małym stopniu dotyczy przypadków znanych w naszej firmie, decydują się na montaż większości okien typu fix, czyli nieotwieranych. Znajdują się wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, czyli poza drzwiami tarasowymi. Kiedyś takie rozwiązanie miało rzeczywiście sens ekonomiczny, gdyż tego typu okna były tańsze od uchylnych. Natomiast dzisiaj, gdy ich ceny praktycznie się zrównały z tradycyjnymi, taka zamiana ma głównie znaczenie estetyczne. Okna typu fix posiadają węższe ramy od otwieranych, co niektórym po prostu się podoba.

W takim razie, czy można otwierać okna przy rekuperatorze, czy nie? Oczywiście, że tak. Od otwarcia okien urządzenie się nie psuje. Nadal też spełnia swoje zadanie i wymienia powietrze z wnętrz. Oczywiście z mniejszą wydajnością. Poza tym, można je całkowicie odłączyć od zasilania z poziomu sterownika, np. podczas dokładnego wietrzenia wnętrz po zimie.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy na zewnątrz panują temperatury ujemne. Wówczas nie jest zalecane wyłączanie rekuperatora, ponieważ przestaje w nim działać instalacja przeciwoblodzeniowa. Ale podczas temperatur poniżej zera, kiedy staramy się zaoszczędzić każdy kW energii cieplnej, wszystko podpowiada nam, żeby nie rozszczelniać domu. Tym bardziej, że w czasie wymiany powietrza z wnętrz rekuperator, jak już wyżej wspomnieliśmy, generuje duże oszczędności z tytułu ogrzewania.

W lecie sytuacja jest odwrotna. Rekuperator odzyskuje z wnętrz chłód.

O ile zimowe wietrzenie powoduje utratę cennej energii, o tyle latem otwierając okna wpuszczamy do domu owady, które normalnie rekuperator wyłapuje systemem filtrów. Do wnętrz dostaje się też gorące powietrze, którego nie chcemy. Szczególnie, gdy dom schładza albo nawiewna pompa ciepła, albo tradycyjna klimatyzacja.

Podsumowanie

  • W domu z rekuperatorem najbardziej racjonalne jest otwieranie okien wtedy, gdy temperatury w środku i na dworze są do siebie zbliżone.
  • Chcesz intensywnie wietrzyć wnętrza latem? Licz się z komarami, muchami i innymi owadami, które normalnie wyeliminowałby rekuperator. Rozwiązaniem są wtedy siatki na okna i drzwi. Są one jednak o wiele mniej wygodne niż filtrowanie powietrza przez wymuszoną wentylację.
  • Jeśli lubisz porządnie przewietrzyć wnętrza nawet zimą, to otwórz okna, wpuść do środka powietrze z zewnątrz i zamknij je ponownie. Możesz w tym czasie wyłączyć jednostkę centralną rekuperatora, by zbędnie nie pochłaniała energii elektrycznej. Pamiętaj jednak, że wyłączenie nie może być długotrwałe. Najlepiej kiedy zajmie tyle samo czasu, co wietrzenie.

Ale czy wszystko powyższe tak naprawdę ma sens? Właśnie po to wymyślono rekuperator, by zapewnić mieszkańcom domu najwyższy komfort temperaturowy i wilgotnościowy przy niskich kosztach. Nie wspominając o tym, że w środku budynku jest mniej komarów, alergennych pyłów roślin, kurzu, a zimą, co ogromnie ważne, osadów smogowych. W niektórych okolicach filtr takiego rekuperatora po sezonie grzewczym jest dosłownie czarny. A jaki to ma związek z wietrzeniem i Twoim zdrowiem, na to pytanie łatwo odpowiesz sobie sam.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

 

powrót do góry