Materiały budowlane
Wszystkie elementy konstrukcji domu szkieletowego wykonujemy z materiałów budowlanych posiadających atesty oraz certyfikaty jednostek notyfikowanych, dopuszczających je do obrotu handlowego na terenie Unii Europejskiej, gdzie obowiązują rygorystyczne normy bezpieczeństwa, włącznie z oddziaływaniem na zdrowie człowieka i środowisko naturalne.
Bezpieczeństwo przeciwpożarowe
Domy szkieletowe Top Bud® budujemy – w zależności od elementu konstrukcji – z materiałów niepalnych, trudnopalnych i nie podtrzymujących ognia. Dotyczy to również drewnianego szkieletu takiego domu. Powierzchnie belek, zastrzałów, rygli, krokwi, itd., są celowo wygładzone w taki sposób, by ogień się po nich ślizgał, a nie je zajmował.
Nawet podczas zapalenia się takiego budynku nie powstaje w jego wnętrzu tzw. efekt piekarnika, czyli bardzo wysoka temperatura spowodowana użyciem materiałów o dużej bezwładności termicznej. Z takim zjawiskiem mamy do czynienia w domach murowanych, gdzie w czasie pożaru ściany i stalowe elementy konstrukcyjne nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur, co powoduje szybkie zajęcie się podłóg, mebli, itd.
W domach naszych Klientów stosujemy przewody elektryczne o najwyższej możliwej izolacyjności. Praktycznie nie wymagają one stosowania dodatkowego zabezpieczenia w postaci peszli. Mimo to, zawsze je w nich umieszczamy.
Każdy dom naszej firmy wyposażamy również w uziom o odpowiedniej rezystancji, który odprowadza do gruntu niebezpieczne napięcie. Dzięki niemu zapewniona jest ochrona przeciwporażeniowa w razie uszkodzeń instalacji elektrycznej budynku.
Bezpieczeństwo przeciwwilgociowe
Otwartość dyfuzyjna standardowej ściany każdego domu szkieletowego Top Bud® jest odpowiednia zarówno w przypadku zewnętrznej izolacji termicznej z wełny elewacyjnej, jak i styropianu, który przed montażem ryflujemy. W strukturze takiej ściany nie dochodzi więc do przekroczenia punktu rosy i skraplania się pary wodnej. Dotyczy to zarówno tych domów szkieletowych, w których działa wentylacja grawitacyjna, jak i tych, gdzie za wymianę powietrza z wnętrz odpowiada rekuperator.
Dodajmy, że około 90 procent wszystkich domów szkieletowych naszej firmy posiada wymuszoną wentylację, ponieważ jednostki centralne rekuperatora otrzymuje od nas w cenie inwestycji każdy Klient, który zleca nam budowę domu o powierzchni minimum 120 m2 lub więcej.
Przed przekazaniem wybudowanego domu Inwestorowi, wykonujemy w nim badanie kamerą termowizyjną i tzw. Blower Door Test, czyli komputerowy pomiar szczelności przegród specjalną kurtyną z wentylatorem. Taka podwójna weryfikacja wykaże zawczasu każde, nawet najmniejsze uchybienie w izolacyjności przegród konstrukcyjnych budynku, jak też w wydajności jego instalacji wentylacyjnej.
Wytrzymałość mechaniczna konstrukcji
Do budowy domów naszej firmy stosujemy drewno certyfikowane C24 od stałego dostawcy, które składujemy w przewiewnych warunkach pod zadaszeniem. Zamawiamy je w takich partiach ilościowych, by wykorzystywać je na bieżąco. To sprawia, że zachowuje ono swoje właściwości po suszeniu komorowym.
Ponadto drewno poddajemy dodatkowej, dwuetapowej impregnacji przy użyciu bezpiecznego dla zdrowia człowieka preparatu zabezpieczającego przed szkodnikami, pleśnią i grzybami.
Szkielet wykonany z takiego drewna jest bardzo odporny na skręcanie i obciążenia mechaniczne, ponieważ cechuje się ono wytrzymałością betonu klasy C25 według normy PN-EN 2061. Ponadto, w przeciwieństwie do betonu, wykazuje ono pewną elastyczność, co sprzyja równomiernemu rozkładaniu siły naporu wiatru na całą konstrukcję budynku. To z kolei eliminuje ryzyko wystąpienia tzw. efektu balona.
Jeśli zastanawiasz się nad budową domu szkieletowego i masz więcej pytań związanych z jego bezpieczeństwem, chętnie na nie odpowiemy.
Napisz do nas e-mail, zadzwoń lub umów się na spotkanie w siedzibie naszej firmy.