Czy dom szkieletowy jest bezpieczny?

Przeczytaj o rozwiązaniach, jakie stosujemy w domach szkieletowych Top Bud® dla zapewnienia ich konstrukcjom bezpieczeństwa przeciwpożarowego, przeciwwilgociowego i wytrzymałości mechanicznej, a mieszkańcom zdrowego komfortu życia.

Materiały budowlane

Wszystkie elementy konstrukcji domu szkieletowego wykonujemy z materiałów budowlanych posiadających atesty oraz certyfikaty jednostek notyfikowanych, dopuszczających je do obrotu handlowego na terenie Unii Europejskiej, gdzie obowiązują rygorystyczne normy bezpieczeństwa, włącznie z oddziaływaniem na zdrowie człowieka i środowisko naturalne.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Domy szkieletowe Top Bud® budujemy – w zależności od elementu konstrukcji – z materiałów niepalnych, trudnopalnych i nie podtrzymujących ognia. Dotyczy to również drewnianego szkieletu takiego domu. Powierzchnie belek, zastrzałów, rygli, krokwi, itd., są celowo wygładzone w taki sposób, by ogień się po nich ślizgał, a nie je zajmował.

Nawet podczas zapalenia się takiego budynku nie powstaje w jego wnętrzu tzw. efekt piekarnika, czyli bardzo wysoka temperatura spowodowana użyciem materiałów o dużej bezwładności termicznej. Z takim zjawiskiem mamy do czynienia w domach murowanych, gdzie w czasie pożaru ściany i stalowe elementy konstrukcyjne nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur, co powoduje szybkie zajęcie się podłóg, mebli, itd.

W domach naszych Klientów stosujemy przewody elektryczne o najwyższej możliwej izolacyjności. Praktycznie nie wymagają one stosowania dodatkowego zabezpieczenia w postaci peszli. Mimo to, zawsze je w nich umieszczamy.

Każdy dom naszej firmy wyposażamy również w uziom o odpowiedniej rezystancji, który odprowadza do gruntu niebezpieczne napięcie. Dzięki niemu zapewniona jest ochrona przeciwporażeniowa w razie uszkodzeń instalacji elektrycznej budynku.

Bezpieczeństwo przeciwwilgociowe

Otwartość dyfuzyjna standardowej ściany każdego domu szkieletowego Top Bud® jest odpowiednia zarówno w przypadku zewnętrznej izolacji termicznej z wełny elewacyjnej, jak i styropianu, który przed montażem ryflujemy. W strukturze takiej ściany nie dochodzi więc do przekroczenia punktu rosy i skraplania się pary wodnej. Dotyczy to zarówno tych domów szkieletowych, w których działa wentylacja grawitacyjna, jak i tych, gdzie za wymianę powietrza z wnętrz odpowiada rekuperator.

Dodajmy, że około 90 procent wszystkich domów szkieletowych naszej firmy posiada wymuszoną wentylację, ponieważ jednostki centralne rekuperatora otrzymuje od nas w cenie inwestycji każdy Klient, który zleca nam budowę domu o powierzchni minimum 120 m2 lub więcej.

Przed przekazaniem wybudowanego domu Inwestorowi, wykonujemy w nim badanie kamerą termowizyjną i tzw. Blower Door Test, czyli komputerowy pomiar szczelności przegród specjalną kurtyną z wentylatorem. Taka podwójna weryfikacja wykaże zawczasu każde, nawet najmniejsze uchybienie w izolacyjności przegród konstrukcyjnych budynku, jak też w wydajności jego instalacji wentylacyjnej.

Wytrzymałość mechaniczna konstrukcji

Do budowy domów naszej firmy stosujemy drewno certyfikowane C24 od stałego dostawcy, które składujemy w przewiewnych warunkach pod zadaszeniem. Zamawiamy je w takich partiach ilościowych, by wykorzystywać je na bieżąco. To sprawia, że zachowuje ono swoje właściwości po suszeniu komorowym.

Ponadto drewno poddajemy dodatkowej, dwuetapowej impregnacji przy użyciu bezpiecznego dla zdrowia człowieka  preparatu zabezpieczającego przed szkodnikami, pleśnią i grzybami.

Szkielet wykonany z takiego drewna jest bardzo odporny na skręcanie i obciążenia mechaniczne, ponieważ cechuje się ono wytrzymałością betonu klasy C25 według normy PN-EN 2061. Ponadto, w przeciwieństwie do betonu, wykazuje ono pewną elastyczność, co sprzyja równomiernemu rozkładaniu siły naporu wiatru na całą konstrukcję budynku. To z kolei eliminuje ryzyko wystąpienia tzw. efektu balona.

Jeśli zastanawiasz się nad budową domu szkieletowego i masz więcej pytań związanych z jego bezpieczeństwem, chętnie na nie odpowiemy.

Napisz do nas e-mail, zadzwoń lub umów się na spotkanie w siedzibie naszej firmy.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

 

powrót do góry