Jak wykańcza się dom szkieletowy?

Czy istnieją w tym zakresie jakieś istotne różnice między tą technologią, a tradycyjną murowaną? Jeśli tak, to jaki jest ich wpływ na poziom skomplikowania, a także czas oraz koszty takich prac? Tego właśnie dowiesz się z naszego artykułu o charakterystyce wykańczania wnętrz domu szkieletowego Top Bud®.

Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z domami w technologii szkieletowej, nie zdają sobie sprawy, że spośród wielu ich zalet, jedną z najważniejszych jest właśnie sposób wykańczania wnętrz takiego budynku. Chodzi głównie o rodzaj wewnętrznego poszycia ścian, czyli tzw. suchej zabudowy.

Czym jest sucha zabudowa?

Otóż jest to warstwa wierzchnia ścian wewnętrznych, różna ze względu na warunki panujące w danym pomieszczeniu, do budowy której używamy płyt karton-gips o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych, a także odporności na dużą wilgotność i wysokie temperatury.

I tak w pomieszczeniach mokrych, suchą zabudowę wykonujemy z płyt koloru zielonego, oznaczonych symbolem H2, które w warunkach 85% wilgotności zachowują pełną trwałość do 10 godzin. Stąd mają zastosowanie w kuchniach, łazienkach, pomieszczeniach technicznych, wiatrołapach i garażach, czyli wszędzie tam, gdzie okresowo może utrzymywać się w powietrzu większa wilgotność.

Jeśli chodzi o pomieszczenia suche, lecz we fragmentach narażone na działanie wysokich temperatur, tam zastosowanie ma płyta koloru różowego typu DF. W praktyce montujemy ją wokół kominów i miejsc montażu wkładów kominkowych, które ekranujemy, by zapobiec nagrzewaniu się paroizolacji i drewna konstrukcyjnego w ścianie.


Sucha zabudowa szybu kominowego od kominka na poddaszu użytkowym, wykonana z płyt karton-gips w kolorze różowym, oznaczonych symbolem DF. Po szpachlowaniu, szlifowaniu i malowaniu, powierzchnie wszystkich ścian wyglądają jednolicie.

W pozostałych pomieszczeniach używamy płyt białych, oznaczonych symbolem A, o grubości 12,5 mm. Pomieszczenia te nie wymagają suchej zabudowy o specjalnych parametrach.


Szpachlowanie spoin suchej zabudowy z płyt karton-gips typu H2 (zielonych) w kuchni.


Mechaniczne szlifowanie suchej zabudowy po zakończeniu szpachlowania.

Sucha zabudowa a szybkość wykańczania wnętrz

Warstwa płyt karton-gips w sposób istotny zmniejsza uciążliwość tego typu prac i bardzo skraca je czasowo. Oczywiście ma to wpływ na ich mniejsze skomplikowanie i – co za tym idzie – koszty po stronie inwestora.

W naszej firmie, w standardzie budowy domu szkieletowego, gotową warstwę płyt szpachlujemy i szlifujemy do równej, gładkiej i odpylonej powierzchni. Inwestor, który otrzymuje klucze do domu, by rozpocząć prace wykończeniowe może zlecić malowanie takich ścian od razu lub wykonać je samodzielnie, bez wcześniejszego ich przygotowania.

Taką warstwę wystarczy pokryć farbą podkładową, następnie dwiema warstwami farby docelowej. Podczas kolejnego malowania po kilku latach, ponowne gruntowanie jest zbędne i można je całkowicie pominąć.

Natomiast surowa ściana domu murowanego wymaga zastosowania od środka mokrego tynku, który bardzo długo wysycha. Następnie, w czasie szlifowania zaschniętej warstwy, powstaje olbrzymia ilość trudno usuwalnego pyłu, który wdziera się nawet w najmniejsze zakamarki wnętrz.

Przygotowanie takich ścian do wykańczania wnętrz trwa więc znacznie dłużej. Jest też bardziej uciążliwe. Poza tym, na takim tynku trudno jest uzyskać ten sam poziom gładkości powierzchni do malowania, co w przypadku suchej zabudowy z płyt karton-gips.

Wykańczanie posadzek

Tutaj nie ma zasadniczych różnic między domem szkieletowym, a murowanym. W obu przypadkach sposób wykańczania posadzek jest praktycznie identyczny, uwzględniając oczywiście specyfikę montażu poszczególnych materiałów.

Na przykład w przypadku paneli winylowych, tworzących tzw. podłogę pływającą, również zalecany jest dedykowany podkład wytłumiający.

Nieco odmienne warunki wykończenia podłóg stwarza drewniany strop, na którym posadzkę wykonujemy w standardzie z dwóch warstw płyt OSB3 (22 mm i 15 mm), przedzielonych folią paroizolacyjną. Tutaj, w łazience, która jest z zasady pomieszczeniem mokrym, przed ułożeniem ceramiki lub gresu wymagana jest najpierw dodatkowa izolacja przeciwwilgociowa.

Można ją wykonać albo z jednej z mas uszczelniających stosując uprzednio grunt czepny, albo z folii w płynie. Oba materiały wymagają wyschnięcia. Po ich zastosowaniu prace glazurnicze można rozpocząć już następnego dnia.

Kiedyś stosowanie takich materiałów przeciwwilgociowych było standardem dla budownictwa szkieletowego. Obecnie masy uszczelniające lub folie w płynie stosuje się też powszechnie na stropach betonowych domów murowanych lub mieszkań, więc można powiedzieć, że nie ma tu różnicy między obu technologiami budowy.


Prace wykończeniowe w łazience. Na ścianach ceramika, na posadzce gres. Uprzednio zabezpieczyliśmy ją folią w płynie.

Posadzki parterów w domach naszej firmy wykonujemy zawsze albo z betonu jastrychowego, albo – tam gdzie zastosowanie ma ogrzewanie podłogowe – z anhydrytu. W związku z tym, sposób wykańczania podłóg jest standardowy.

Montaż armatury łazienkowej, szafek wiszących i półek

Tutaj istnieje różnica między domem szkieletowym, a murowanym. O ile w drugim przypadku mocowania takich elementów możemy wykonać praktycznie wszędzie, byleby bez kolizji z przewodami instalacji elektrycznej albo rurkami wody, o tyle w domu szkieletowym miejsca montażu wymagają wcześniejszego przygotowania.

Są tu dwie drogi postępowania. Pierwsza to wcześniejsze wykonanie tzw. wbitek między sekcjami belek ściany bądź zastosowanie w określonych miejscach pełnej płyty OSB3 pod suchą zabudową. Druga to wykorzystanie szyn montażowych albo użycie do montażu belek w ścianach.

Co do pierwszego rozwiązania, rozmieszczenie wbitek można z góry zaplanować na etapie budowy konstrukcji domu, czyli zamocować je na standardowych wysokościach, umożliwiających późniejszy montaż szafek kuchennych lub łazienkowych, półek, czy telewizora. Dzięki temu mocowanie mebli ściennych jest potem nie tylko łatwe, ale też zapewnia bardzo dużą wytrzymałość na obciążenia.


Drewniane wbitki o szerokości 20 cm między belkami konstrukcji szkieletowej. W tym przypadku będą na nich wisieć szafki kuchenne oraz okap z pochłaniaczem nad płytę indukcyjną.

Do montażu szafek wiszących można też użyć szyn. Belki w ścianach są zawsze w stałych odstępach, co 40 cm. Łatwo jest więc w nie trafić podczas ich montażu przy pomocy wkrętów do drewna, a potem również prosto założyć na nie szafki. Zresztą w domach murowanych, mimo większej dowolności w stosowaniu kołków, również coraz częściej używa się właśnie takiego rozwiązania.

Kolejna opcja to montaż bezpośrednio do belek konstrukcyjnych. Tak, jak napisaliśmy wyżej, znajdują się one w stałych 40-centymetrowych odstępach. W części przypadków można je więc wykorzystać również. Szczególnie kiedy półka wisząca umożliwia zmianę ustawienia szerokości wsporników, hajów lub zawieszek.


Gotowa zabudowa kuchenna w domu szkieletowym Top Bud®. Szafki wiszące zostały zamontowane do wbitek między sekcjami belek konstrukcyjnych, które wykonaliśmy na etapie budowy.

Podsumowanie

Przede wszystkim, w domu szkieletowym, w porównaniu do murowanego, największą różnicą na plus jest brak konieczności prowadzenia mokrych, czasochłonnych i kosztownych prac tynkarskich w środku, które w trakcie i po ich zakończeniu wymagają intensywnego czyszczenia wnętrz. Jest to istotna przewaga też dlatego, że skraca czas przygotowania inwestycji do zamieszkania, od kilku do nawet kilkunastu miesięcy.

W przypadku wykańczania posadzek, tutaj różnice są albo niewielkie, albo nie ma ich w ogóle. Natomiast, jak napisaliśmy wyżej, oddzielne wymagania stawia montaż mebli wiszących. Jednak można sobie z nim poradzić już na etapie budowy takiego domu lub przy pomocy budżetowych rozwiązań, które zresztą są też coraz częściej wykorzystywane również w budownictwie murowanym.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

 

powrót do góry