Odpowiedzialność za budowę domu u jednego wykonawcy

Inwestorzy nie wybierają domu szkieletowego dla kaprysu. Jest to decyzja świadoma i podparta praktycznymi argumentami. W przypadku niektórych naszych Klientów wynikała nawet z obaw. Jedną z nich jest odpowiedzialność wykonawców za budowę.

Budowa domu metodą gospodarczą chętnie jest idealizowana. Inwestorzy przekonują się o tym dopiero w jej trakcie. Jest to rozwiązanie, na które w naszym kraju decyduje się wiele osób, co nie oznacza, że jest najlepsze. Wynika najczęściej z chęci zaoszczędzenia na finansach, choć ostatecznie wcale tak nie jest. Szczególnie gdy osoba zdecydowana na taką metodę ma małe pojęcie o budowaniu i dopiero uczy się na własnych błędach, nie wspominając już o niedoszacowaniu kosztów inwestycji.

Niektórzy inwestorzy przed rozpoczęciem takiej budowy dają wiarę, że poradzą sobie bez najmniejszych kłopotów, ponieważ mają w swoim otoczeniu kompetentnego doradcę. Jest nim np. znajomy lub ktoś z rodziny, kto może się pochwalić kwalifikacjami w jej zakresie. Jeśli nawet tak jest, to nie doradzi we wszystkim.

Nawet w firmach wyspecjalizowanych w budowie domów od A do Z nie ma pojedynczej osoby, która ma pełnię wiedzy o każdym jej szczególe. Taki doradca i owszem, będzie umiał podpowiedzieć w wielu zagadnieniach budowlanych, lecz nie we wszystkich. Oznacza to, że i tak na różnych etapach budowy inwestor będzie zdany na oddzielnych fachowców.

Tutaj jednak może pojawić się kłopot. Niektórzy z nich w praktyce nie chcą brać pełni odpowiedzialności za jakość swojego wykonawstwa. Jeśli coś pójdzie im źle, nawet mimo prawidłowo przygotowanego frontu robót przez poprzedników, chętnie obwinią za swoje błędy właśnie ich. Ale nie tylko. Jeśli uznają, że dany element domu nie został dobrze wykonany pod ich odcinek robót, to kosztem poprawek obciążą inwestora. Ten zaś nie będzie nawet w stanie ocenić, czy rzeczywiście prace te należało wykonać, czy też były bezzasadne.

Co gorsze, nawet solidni wykonawcy są niezbyt skorzy do udzielania praktycznych rad w trakcie budowy. Wolą na ogół milcząco wykonywać polecenia inwestora. Czyli zawczasu uciekają od odpowiedzialności. Budując dom taką metodą, jego wykonawcom wygodniej jest po prostu robić swoje, by nie narażać się potem na niewygodne pytania.

Temat budowy domu jest szeroki. Nie ma pojedynczych ludzi, którzy wiedzą o niej wszystko. Dotyczy to również naszej firmy. Dopiero gdy jesteśmy zespołem pracującym pod nadzorem własnego kierownika budowy, możemy powiedzieć, że wiemy o niej wystarczająco dużo, by wziąć za nią pełną odpowiedzialność. Tym bardziej, że w takim zespole wybudowaliśmy blisko 700 domów.

Budowa domu metodą gospodarczą oznacza więc, że inwestor przenosi całą odpowiedzialność za jej efekt końcowy na siebie. W takim rozwiązaniu powstaje też większe ryzyko błędów technicznych, gdyż roboty realizują różne ekipy, które zwykle się nie znają, i mimo że inwestor w niczym nie jest winny, to i tak ostatecznie on musi pokrywać wynikające z nich koszty. A jeśli nawet się wytęży, by pociągnąć do odpowiedzialności sprawców tych błędów, to straty finansowe pomimo wszystko są już faktem. Nie wspominając o zmarnowanym czasie i stresie.

Właśnie dlatego dla części naszych Klientów ryzyko pojawienia się opisanych wyżej kłopotów, stało się punktem zwrotnym i ostatecznie przesądziło o wyborze jednego wykonawcy domu.

Wówczas to on ponosi odpowiedzialność za prowadzenie i nadzór prac budowlanych, a także ich efekt końcowy. Udziela też na nie gwarancji, jak też na materiały budowlane i wykonane w domu instalacje. Ponadto w razie pojawienia się błędów lub usterek, inwestor zgłasza wszelkie uwagi pod jednym numerem telefonu, i jedna firma odpowiada za ich usunięcie na swój koszt.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

 

powrót do góry