Pompa ciepła powietrze-woda czy pompa gruntowa? Która lepsza w domu szkieletowym?

W coraz większej liczbie inwestycji budowlanych, które realizujemy, ogrzewanie zapewniają systemy pompy ciepła powietrze-woda w wariancie podłogowym. Są one alternatywą dla pomp gruntowych. Takie rozwiązanie, co prawda, nie umożliwia chłodzenia wnętrz latem i w porównaniu do pomp z wymiennikiem gruntowym, jest też mniej wydajne energetycznie, lecz w zamian, koszt jego instalacji jest niższy. W takim razie, na jaką pompę warto się zdecydować?

Dla pomp ciepła powietrze-woda graniczną temperaturą efektywności jest –10°C. Po jej przekroczeniu system załącza dodatkowe źródło ogrzewania. W przypadku domów szkieletowych naszych Klientów jest to grzałka elektryczna, która w oczywisty sposób podnosi zużycie prądu w porównaniu do pompy gruntowej, zachowującej sprawność nawet przy –20°C. Alternatywą staje się wówczas ogrzewanie wspomagające, którym jest kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację. Dlatego w około 85% domów Top Bud® Inwestorzy zlecają nam jego wykonanie.

W kalkulacji kosztów ogrzewania zarówno pompą powietrze-woda, jak i kominkiem, należy oczywiście uwzględnić zakup drewna. Mimo że jego cena jest stosunkowo wysoka, to rekompensuje ją małe zużycie. W ciągu roku jest niewiele dni, gdy temperatura zewnętrzna spada do poziomów granicznych dla pompy powietrze-woda. Stąd właśnie, naszym zdaniem, system grzewczy oparty na takim duecie zaczyna się cieszyć sporym wzięciem.

Co bardzo istotne i wymagające podkreślenia, domy szkieletowe naszej firmy cechują się niskim zapotrzebowaniem energetycznym na poziomie 60 kWh na każdy m2 powierzchni użytkowej na rok. Chodzi oczywiście o ogrzewanie. To dwa razy mniej niż domy murowane z pustaka Porotherm 25 o 15-centymetrowej izolacji ze styropianu. Pisząc bardziej obrazowo, w tym samym okresie jednego roku dom szkieletowy Top Bud® z pompą powietrze-woda i kominkiem, zużyje o połowę mniej energii elektrycznej i drewna niż jego odpowiednik w tradycyjnej technologii murowanej.

Przykład jednostki centralnej pompy ciepła powietrze-woda. Prezentowane urządzenie realizuje ogrzewanie w domu szkieletowym Top Bud® za pośrednictwem instalacji hydraulicznej w podłodze.

Kiedy pompa gruntowa, a kiedy pompa powietrze-woda?

Jeśli chodzi o naszą opinię na ten temat, to doświadczenie podpowiada nam, że w przypadku domów szkieletowych o większym metrażu, przekraczającym 140-150 m2, warto jednak zdecydować się na pompę z pionowym wymiennikiem gruntowym.

Jest to urządzenie o największej wydajności energetycznej, ponieważ z jednego kW energii, potrzebnego do jego zasilenia, na wyjściu wytwarza aż 4 kW energii cieplnej. Czyli zysk sięga aż 400%!

Ponadto w polskich warunkach pogodowych taka pompa praktycznie nie wymaga żadnego ogrzewania wspomagającego, które z kolei warto uwzględnić decydując się na pompę woda-powietrze. Zatem koszt jej instalacji można pomniejszyć o kominek.

Pompy gruntowe WaterFurnace®, które instalujemy w domach szkieletowych Top Bud®, zapewniają również w okresie letnim tanie i wydajne chłodzenie wnętrz. Eliminuje to konieczność kosztownego montażu tradycyjnych klimatyzatorów w domu. Ich eksploatacja jest droższa i wymaga częstego serwisowania. Lata są coraz gorętsze, więc nie sposób pominąć tej zalety pompy gruntowej w wariancie nawiewnym. Akurat ten aspekt dotyczy wszystkich domów, bez względu na ich powierzchnię.


Wykonywanie trzech odwiertów dla domu szkieletowego Top Bud® o powierzchni 150 m2. Na potrzeby tej inwestycji głębokość każdego z nich wynosiła 67,5 m. Łączna długość wymiennika gruntowego z glikolem to 202,5 m.


Jednostka centralna gruntowej pompy ciepła amerykańskiej firmy WaterFurnace®, której urządzenia są naszym standardem. Pompa realizuje nie tylko ogrzewanie do -20°C, a nawet więcej, lecz także zapewnia wydajne chłodzenie wnętrz latem.

Podsumowanie

  • Do podanych wyżej temperatur ujemnych, obie pompy zapewniają podobny komfort cieplny.
  • Przewagą wariantu gruntowego jest niższe zużycie energii i tanie chłodzenie latem. Za to cena instalacji jest wyższa z uwagi na konieczność wykonania pionowych odwiertów.
  • W mniejszych domach bardziej uzasadniony ekonomicznie jest wybór pompy powietrze-woda, gdyż koszt zwrotu takiej inwestycji nastąpi szybciej.
  • Według naszych wyliczeń, pompa gruntowa w domu szkieletowym o powierzchni użytkowej 150 m2, zwróci się już po około 7 latach. Należy podkreślić, że im większy dom, tym stopa zwrotu będzie krótsza, a zużycie energii w tym czasie niższe, co szczególnie istotne przy dużym metrażu.
  • Przy ogrzewaniu podłogowym (pompa powietrze-woda) zaleca się wykończenie posadzek materiałem przewodzącym ciepło. Najczęściej jest to gres. W przypadku pompy gruntowej, która dostarcza ciepło lub chłód kanałami powietrznymi, takiej konieczności nie ma. Można więc wykończyć posadzki ciepłym drewnem.

Wszystkie domy o powierzchni równej lub przekraczającej 120 m2 wyposażamy w standardzie w jednostki centralne rekuperatorów, które obniżają koszty ogrzewania wnętrz aż o 40%. I to bez względu na rodzaj instalacji, tj., czy jest nią pompa ciepła, kocioł na gaz, kominek, czy ogrzewanie elektryczne.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

 

powrót do góry