Dla pomp ciepła powietrze-woda graniczną temperaturą efektywności jest –10°C. Po jej przekroczeniu system załącza dodatkowe źródło ogrzewania. W przypadku domów szkieletowych naszych Klientów jest to grzałka elektryczna, która w oczywisty sposób podnosi zużycie prądu w porównaniu do pompy gruntowej, zachowującej sprawność nawet przy –20°C. Alternatywą staje się wówczas ogrzewanie wspomagające, którym jest kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację. Dlatego w około 85% domów Top Bud® Inwestorzy zlecają nam jego wykonanie.
W kalkulacji kosztów ogrzewania zarówno pompą powietrze-woda, jak i kominkiem, należy oczywiście uwzględnić zakup drewna. Mimo że jego cena jest stosunkowo wysoka, to rekompensuje ją małe zużycie. W ciągu roku jest niewiele dni, gdy temperatura zewnętrzna spada do poziomów granicznych dla pompy powietrze-woda. Stąd właśnie, naszym zdaniem, system grzewczy oparty na takim duecie zaczyna się cieszyć sporym wzięciem.
Co bardzo istotne i wymagające podkreślenia, domy szkieletowe naszej firmy cechują się niskim zapotrzebowaniem energetycznym na poziomie 60 kWh na każdy m2 powierzchni użytkowej na rok. Chodzi oczywiście o ogrzewanie. To dwa razy mniej niż domy murowane z pustaka Porotherm 25 o 15-centymetrowej izolacji ze styropianu. Pisząc bardziej obrazowo, w tym samym okresie jednego roku dom szkieletowy Top Bud® z pompą powietrze-woda i kominkiem, zużyje o połowę mniej energii elektrycznej i drewna niż jego odpowiednik w tradycyjnej technologii murowanej.
Przykład jednostki centralnej pompy ciepła powietrze-woda. Prezentowane urządzenie realizuje ogrzewanie w domu szkieletowym Top Bud® za pośrednictwem instalacji hydraulicznej w podłodze.
Kiedy pompa gruntowa, a kiedy pompa powietrze-woda?
Jeśli chodzi o naszą opinię na ten temat, to doświadczenie podpowiada nam, że w przypadku domów szkieletowych o większym metrażu, przekraczającym 140-150 m2, warto jednak zdecydować się na pompę z pionowym wymiennikiem gruntowym.
Jest to urządzenie o największej wydajności energetycznej, ponieważ z jednego kW energii, potrzebnego do jego zasilenia, na wyjściu wytwarza aż 4 kW energii cieplnej. Czyli zysk sięga aż 400%!
Ponadto w polskich warunkach pogodowych taka pompa praktycznie nie wymaga żadnego ogrzewania wspomagającego, które z kolei warto uwzględnić decydując się na pompę woda-powietrze. Zatem koszt jej instalacji można pomniejszyć o kominek.
Pompy gruntowe WaterFurnace®, które instalujemy w domach szkieletowych Top Bud®, zapewniają również w okresie letnim tanie i wydajne chłodzenie wnętrz. Eliminuje to konieczność kosztownego montażu tradycyjnych klimatyzatorów w domu. Ich eksploatacja jest droższa i wymaga częstego serwisowania. Lata są coraz gorętsze, więc nie sposób pominąć tej zalety pompy gruntowej w wariancie nawiewnym. Akurat ten aspekt dotyczy wszystkich domów, bez względu na ich powierzchnię.
Wykonywanie trzech odwiertów dla domu szkieletowego Top Bud® o powierzchni 150 m2. Na potrzeby tej inwestycji głębokość każdego z nich wynosiła 67,5 m. Łączna długość wymiennika gruntowego z glikolem to 202,5 m.
Jednostka centralna gruntowej pompy ciepła amerykańskiej firmy WaterFurnace®, której urządzenia są naszym standardem. Pompa realizuje nie tylko ogrzewanie do -20°C, a nawet więcej, lecz także zapewnia wydajne chłodzenie wnętrz latem.
Podsumowanie
- Do podanych wyżej temperatur ujemnych, obie pompy zapewniają podobny komfort cieplny.
- Przewagą wariantu gruntowego jest niższe zużycie energii i tanie chłodzenie latem. Za to cena instalacji jest wyższa z uwagi na konieczność wykonania pionowych odwiertów.
- W mniejszych domach bardziej uzasadniony ekonomicznie jest wybór pompy powietrze-woda, gdyż koszt zwrotu takiej inwestycji nastąpi szybciej.
- Według naszych wyliczeń, pompa gruntowa w domu szkieletowym o powierzchni użytkowej 150 m2, zwróci się już po około 7 latach. Należy podkreślić, że im większy dom, tym stopa zwrotu będzie krótsza, a zużycie energii w tym czasie niższe, co szczególnie istotne przy dużym metrażu.
- Przy ogrzewaniu podłogowym (pompa powietrze-woda) zaleca się wykończenie posadzek materiałem przewodzącym ciepło. Najczęściej jest to gres. W przypadku pompy gruntowej, która dostarcza ciepło lub chłód kanałami powietrznymi, takiej konieczności nie ma. Można więc wykończyć posadzki ciepłym drewnem.
Wszystkie domy o powierzchni równej lub przekraczającej 120 m2 wyposażamy w standardzie w jednostki centralne rekuperatorów, które obniżają koszty ogrzewania wnętrz aż o 40%. I to bez względu na rodzaj instalacji, tj., czy jest nią pompa ciepła, kocioł na gaz, kominek, czy ogrzewanie elektryczne.