Dom szkieletowy receptą na wysokie ceny energii?

Niecały miesiąc temu rozpoczęliśmy budowę kolejnego domu szkieletowego w zabudowie parterowej o powierzchni 110 m2. Będzie co prawda nieduży, ale funkcjonalny i, przede wszystkim, tani w ogrzewaniu. Coraz więcej inwestorów zwraca się właśnie ku takim projektom, z góry zakładając obniżenie późniejszych wydatków eksploatacyjnych budynku. Obecna sytuacja na rynku energetycznym wyraźnie pokazuje, że z ekonomicznego punktu widzenia takie podejście do budowy domu jest po prostu racjonalne i bezpieczne finansowo dla inwestora.

Tendencja do wyboru domów jednorodzinnych o mniejszej powierzchni utrzymuje się już od kilku dobrych lat. Budynki dwupokoleniowe praktycznie odeszły do lamusa. Na początku decydowała o tym głównie zmiana stylu życia młodszych Polaków, którzy prędzej niż kiedyś zaczęli się usamodzielnić, by jak najszybciej zacząć żyć, jak to się mówi, na swoim.

Ostatnimi czasy, wyraźniej niż kiedyś, do rozważań na temat parametrów konstrukcji domu doszedł kolejny czynnik. Jest nim wzrost kosztów życia powodowanych wysokimi cenami energii. To oczywiste. Mamy teraz do czynienia z rekordowymi kwotami na rachunkach za prąd, gaz, czy paliwa do tankowania. Przestaje więc dziwić, że dzisiejsi inwestorzy dużo baczniej niż kiedyś analizują to, ile będzie ich kosztować życie w planowanym domu.

Stąd też pewna grupa osób decydujących się na budowę idzie jeszcze dalej. Zamiast domu tradycyjnego wybiera dom szkieletowy o niższym zapotrzebowaniu energetycznym od murowanego i przede wszystkim taki, w którym nie trzeba się bać energii elektrycznej do zasilania ogrzewania czy produkcji CWU. Zużycie tej energii można bowiem w całości lub w przeważającym odsetku pokryć instalacją paneli fotowoltaicznych.Ten zwrot w inwestycjach mieszkaniowych, bo tak możemy już określić skalę tego zjawiska, odzwierciedla się również w zainteresowaniu ofertą naszej firmy.

Coraz więcej Inwestorów świadomie decyduje się na domy szkieletowe Top Bud® z powodu oszczędności energetycznych.

Oczywiście nadal dla niektórych inwestorów pojęcie ogrzewania domu jednorodzinnego elektrycznością jest obce, czy wręcz brzmi egzotycznie. Wynika to wyłącznie z tego, że w domach murowanych faktycznie koszty korzystania ze źródła ciepła, jakim jest prąd, są nawet o kilka rzędów wyższe. Zatem to, co w Polsce nazywamy tradycją budowania, niestety nadal zakłóca rozumienie gwałtownie zachodzących zmian w sposobie konsumpcji energii na świecie, o których można już z całą pewnością powiedzieć, że są nieodwracalne. I to zarówno z powodów środowiskowych, ale też ekonomicznych, społecznych, czy ostatnio także politycznych.

Obecnie w krajach wysoko rozwiniętych priorytetowo traktuje się domy o jak najniższym zapotrzebowaniu energetycznym i, co tak samo ważne, zasilanych tym rodzajem energii, który w największym stopniu można dywersyfikować ze źródeł odnawialnych. Takim kryteriom odpowiada dom szkieletowy, którego, jak w domach naszej firmy, maksymalne zapotrzebowanie energetyczne wynosi 60 kWh/m2/rok. Przy czym, można je jeszcze łatwo pod względem technologicznym obniżyć do niższych wartości, i to bez drastycznego podnoszenia kosztów budowy.

Ze względu na niską bezwładność termiczną, w takich domach można również oszczędzać energię pod nieobecność mieszkańców, ponieważ obniżenie temperatury wnętrz i ponowne jej podniesienie, są o wiele tańsze niż w domu murowanym. Nie ma więc potrzeby stałego podtrzymywania temperatury, kiedy nie jest to potrzebne, a jej obniżanie jest wręcz wskazane. Tym bardziej, że nie ma to negatywnego wpływu na konstrukcję takiego domu.

Nawet w przypadku najprostszego typu ogrzewania elektrycznego, np. instalacją podłogową lub naściennymi grzejnikami konwektorowymi, całość lub w najgorszym przypadku większość kosztów zużycia energii można zrekompensować instalacją paneli fotowoltaicznych. Nie wspominając już o tych domach szkieletowych, które posiadają CO z gruntowej pompy ciepła, czy pompy powietrze-woda lub powietrze-powietrze. Tam jest to jeszcze łatwiejsze.

Dlatego właśnie, im więcej tradycyjnych urządzeń grzewczych możemy zastąpić tymi na prąd, tym lepiej, bo finalnie taniej dla budżetu mieszkańców. Oczywiście konstrukcja budynku musi stwarzać ku temu odpowiednie warunki, a takie właśnie mają miejsce w domu szkieletowym.


Rozładunek drewna do budowy domu szkieletowego 110 m2 w miejscowości Wężyk koło Żabiej Woli. Jego właściciel zdecydował się na taką technologię realnie oceniając przyszłe koszty eksploatacji. Dom będzie wyposażony w grzejniki elektryczne i ogrzewanie podłogowe, również zasilane prądem. Podczas indywidualnego projektowania nasz architekt z góry przewidział odpowiedni kąt nachylenia dachu i wystawę południową dla jednej z dwóch większych połaci. Wszystko po to, by zmaksymalizować wydajność przyszłej instalacji fotowoltaicznej budynku.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

 

powrót do góry