Dom na zgłoszenie czy dom szkieletowy? (film)

Wracamy do tematu budowy domu na zgłoszenie. Od 1 stycznia 2023 roku ustawodawca rozszerzył przepisy zwalniające inwestorów z konieczności występowania o pozwolenie na budowę. Objął nimi tym razem także domy przekraczające 70 m2 powierzchni zabudowy. W naszym materiale wideo skupimy się na początek na budynkach mniejszych, czyli sprzed nowelizacji przepisów mających upraszczać proces inwestycyjny i obniżać jego koszty.

Zacznijmy od tego, że zarówno dla domów 70 m2 powierzchni zabudowy, jak i tych większych, przepisy nie wprowadzają nowych ograniczeń architektonicznych. Nadal obowiązuje nieprzekraczanie maksymalnie dwóch kondygnacji wysokości. Oczywiście decydując się na taki domy, należy w ogóle najpierw sprawdzić, czy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla działki przewiduje budowę domów wyższych niż parterowe.

Wracając do formalnej strony przepisów. W przypadku mniejszych domów jest mniej dokumentacji. Nie obowiązuje również konieczność zatrudniania kierownika budowy. W drugim przypadku, czyli domów ponad 70-metrowych, takiej inwestycji towarzyszy więcej wymogów formalnych. Szczególnie przy odbiorze domu do użytkowania. Nie unikniemy też obowiązku zatrudnienia kierownika budowy. Jeśli chodzi o to obostrzenie, naszym zdaniem jest ono słuszne, ponieważ zdejmuje z inwestora część odpowiedzialności za to, co może się wydarzyć na placu budowy.

Nasze generalne spostrzeżenie jest takie, że w przypadku domów na zgłoszenie o powierzchni powyżej 70 m2, tak naprawdę trudno jest mówić o jakichś diametralnych zmianach na korzyść inwestora, w porównaniu do standardowych procedur z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę.

Zatem czy idea budowy domów jednorodzinnych w taki sposób jest zła? Absolutnie nie. Lecz nie jest to też rewolucja, która zmieni polski krajobraz. Poza tym osoby, które zaczną bardziej wnikliwie badać wszystkie za i przeciw budowie domu na zgłoszenie, będą mieć zapewne w niektórych miejscach wątpliwości. A nie jest ich wcale mało. Część z nich postaraliśmy się zaprezentować w filmie poniżej.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

 

powrót do góry