Dlaczego dom szkieletowy buduje się szybciej niż murowany?

Niektórzy twierdzą, że w obecnych czasach dom murowany też buduje się szybko. Możemy zgodzić się z taką opinią tylko w niewielkim stopniu. Owszem, ze względu na powszechne wykorzystywanie gotowego betonu i możliwość stosowania dodatków chemicznych do zapraw, czas budowy się skrócił. Jednak, naszym zdaniem, co zresztą pokazuje praktyka, nie ma tu skokowego przyspieszenia bez szkody dla jakości wykonania takiego budynku. A na pewno dom murowany nie może konkurować pod tym względem ze swoim odpowiednikiem w technologii drewnianego szkieletu.

Warunki placu budowy

Nie ma konieczności, by Inwestor posiadał wodę na działce. Możemy sobie z tym poradzić we własnym zakresie. Oczywiście zawsze jest wygodniej, kiedy woda jest, niż kiedy jej nie ma. Jednak zużywamy jej podczas budowy na tyle mało, by poradzić sobie z jej brakiem samemu. To ma wpływ na przyspieszenie rozpoczęcia robót budowlanych.

W przypadku domu murowanego woda jest niezbędna od samego początku do końca budowy. Wynika to z dużej ilości zapraw wykorzystywanych zarówno do wznoszenia konstrukcji, jak i podczas doprowadzania budynku do stanu deweloperskiego zamkniętego, umożliwiającego rozpoczęcie prac wykończeniowych. Na drugim z etapów chodzi przede wszystkim o mokre tynki wewnątrz konstrukcji.

Ważna dla rozpoczęcia budowy domu szkieletowego jest dostępność zasilania elektrycznego na terenie działki. Bez niego prowadzenie robót jest trudniejsze, choć w wyjątkowych przypadkach możliwie, ponieważ można do tego celu użyć również agregatu prądotwórczego.

W pewnej części przypadków, przed budową domu murowanego, trzeba odpowiednio przygotować grunt. Dotyczy to miejsc o mokrej i grząskiej strukturze, którą najpierw należy zagęścić. Dom szkieletowy jest lżejszy niż murowany, a ryzyko jego osiadania znacznie mniejsze. Stąd też taka potrzeba pojawia się niezmiernie rzadko. W najgorszym przypadku, zamiast tradycyjnego fundamentu z bloczka na ławie zbrojonej, stosujemy pełną płytę betonową, która w zupełności wystarcza.

Zobacz temat pokrewny: Grunt działki pod budowę domu szkieletowego.

Jeden wykonawca

Porównanie czasu budowy domu murowanego i szkieletowego powinno też uwzględniać etap organizacyjny, czyli projektowanie, formalności urzędowe, organizację ekip, narzędzi i zaplecza transportowego.

W naszej firmie wszystkie wyżej wymienione czynności albo w całości zapewniamy my, albo wspieramy w nich Inwestora. Właściwie poza złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę, który też wypełniamy dla Klienta na jego życzenie, reszta spoczywa na nas, jako wykonawcy. Mowa o dostarczeniu ekip, narzędzi, transportu i materiałów.

Budowa domu murowanego metodą gospodarczą oczywiście wiąże się z samodzielnym przygotowaniem wszystkich wyżej wymienionych elementów przez Inwestora. Włącznie z zakupami materiałowymi, o których wyżej nie wspomnieliśmy, bo w przypadku naszej firmy również nie ma takiej potrzeby.

Jaki ma to wpływ na czas budowy jednego i drugiego rodzaju domu? Odpowiedź na takie pytanie jest dla Inwestora oczywista.

Samo składowanie zakupionych materiałów do budowy domu murowanego jest kłopotliwe. Natomiast nasi Klienci nie muszą się tym martwić.

Różnice konstrukcyjne

Owszem budowa fundamentu, murów i zadaszenie domu murowanego obecnie też trwa niedługo. Oczywiście szkielet drewniany wznosimy kilka razy szybciej. Jednak dla porównania czasowego, wbrew pozorom, choć ważny, to jednak nie jest to zasadniczy aspekt.

Różnica pojawia się w momencie schnięcia konstrukcji, które w przypadku domu murowanego jest bardzo istotne, a wręcz niezbędne ze względów bezpieczeństwa budowlanego. Mury takiego domu powinny być pozbawione wilgoci jeszcze przed rozpoczęciem kolejnych etapów robót. Najlepiej jeśli nowo wybudowana konstrukcja murowana jest sezonowana przez cały okres zimowy.

Oczywiście dzisiejsze zaprawy, wzbogacane specjalnymi środkami, schną szybciej. Lecz mimo to niezbędne jest odczekanie. W domu szkieletowym nie występuje w ogóle taka potrzeba, oczywiście poza fundamentem.

Skoro mowa o sezonowaniu, to chodzi również o to, że konstrukcja murowana jest dużo cięższa od drewnianego szkieletu. Przed wykonaniem mokrych tynków w środku, zdecydowanie warto pozwolić jej ustabilizować się na gruncie działki. To z kolei wymaga dodatkowego czasu.

Dom szkieletowy po wykonaniu tzw. suchej zabudowy, która potrzebuje dosłownie tylko kilkunastu godzin do pełnego wyschnięcia, można wykańczać od razu. Taką zabudowę szpachlujemy i szlifujemy do gładkości, co daje możliwość szybkiego rozpoczęcia malowania. Zaoszczędzony w ten sposób czas można liczyć w miesiącach.

Instalacje: elektryczna, hydrauliczna, kanalizacyjna, wentylacyjna

Tutaj też czasowo dom szkieletowy wygląda znacznie lepiej. Przede wszystkim, ze względu na większą łatwość prowadzenia przez konstrukcję przewodów elektrycznych, czy rur i kanałów wentylacyjnych. Poza kanalizacją, która wymaga zatopienia w fundamencie, wszystkie pozostałe elementy prowadzimy bezpośrednio przez sekcje belek szkieletu, drewniany strop lub nad rusztem z łat, wybudowanym pod tymże stropem.

W domu murowanym też zalewa się rury kanalizacyjne w fundamencie, natomiast reszta, czyli przewody elektryczne, rurki wody i kanały wentylacyjne wymagają albo kucia ścian i przebijania się przez żelbetowe stropy, albo wykonania oddzielnych szybów. Są to prace znacznie bardziej czasochłonne. Chodzi nie tylko o samo skuwanie struktur, ale też pozbywanie się dużej ilości urobku i czyszczenie wnętrz.

Wykańczanie wnętrz do zamieszkania

Tutaj różnice czasowe nie są już aż tak istotne w obu typach technologii.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak wykańcza się dom szkieletowy?

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

 

powrót do góry