Poziome przecieki akustyczne wewnątrz domu
Ściana wewnętrzna domu szkieletowego, będąca odpowiednikiem ceramicznej ściany działowej domu murowanego, ma grubość nie 8 cm (plus tynk wewnętrzny), lecz aż 17,5 cm. Różnica ta jest więc zasadnicza.
Ponadto taka ściana składa się z 15-cm szkieletu drewnianego, warstwy wełny mineralnej o tej samej grubości, jednostronnej paroizolacji i dwóch warstw płyt gipsowo-kartonowych. Zapewnia więc niewspółmiernie lepsze tłumienie poziomych przecieków akustycznych niż ściana wykonana z cegły porotherm.
Wełna mineralna ma świetne właściwości tłumiące. Ściana, która ją zawiera, nawet po uderzeniu dłonią wydaje stłumiony dźwięk. Z kolei uderzenie w ścianę wymurowaną z cegły porotherm, wzbudza znacznie większy rezonans akustyczny na całej jej powierzchni, przez co dźwięk rozchodzi się bardziej.
Wystarczy wykonać prosty eksperyment ze szklanką przyłożoną do jednego i drugiego rodzaju ściany. Usłyszenie dźwięków z sąsiadującego pomieszczenia w przypadku domu szkieletowego jest dużo trudniejsze niż w domu murowanym.
Pionowe przecieki akustyczne wewnątrz domu
Tutaj dom murowany ma pewną przewagę. Betonowy strop ze zbrojeniem tłumi nieco lepiej niż strop drewniany. Jednak różnica w praktyce nie jest duża. W naszej firmie dopracowaliśmy sposób izolowania akustycznego stropu drewnianego na tyle, by dźwięki z piętra lub poddasza użytkowego nie powodowały dyskomfortu na parterze.
Konstrukcja stropowa, patrząc od góry, składa się z posadzki drewnianej lub panelowej, kleju albo tłumiącego podkładu pod panele, płyt OSB3 dwa razy po 15 mm, przedzielonych folią paroizolacyjną, belek stropowych o grubości 20 cm, wełny mineralnej o tej samej grubości, kolejnej warstwy paroizolacji, drewnianego rusztu i warstwy z płyt gipsowo-kartonowych.
W przypadku nawiewnej pompy ciepła lub/i rekuperatora, ruszt ten jest jeszcze obniżony do odpowiedniej wysokości, by w stropie pomieściły się rury obu instalacji.
Taki przekrój stropowy zapewnia naprawdę skuteczną izolację akustyczną przecieków pionowych. Zmniejsza bowiem w sposób istotny rezonans z kondygnacji i nie powstaje efekt, tzw. pudełka akustycznego. Zresztą mniej więcej połowa budowanych przez nas domów posiada poddasze lub piętro, a ich właściciele nie narzekają na głośność.
W domach szkieletowych Top Bud® rury wodno-kanalizacyjne w ścianach i stropach, również pokrywamy wełną mineralną, która skutecznie wycisza odgłos płynącej wody.
Izolowanie dźwięków z zewnątrz domu
Ściana domu Top Bud® składa się z dwóch warstw izolacji cieplnej: wewnętrznej w szkielecie i zewnętrznej na elewacjach. Warstwy te bardzo skutecznie zapobiegają przedostawaniu się hałasów z zewnątrz do środka budynku. Grubość wewnętrznej warstwy z wełny mineralnej wynosi 15 cm, zaś zewnętrznej ze styropianu ryflowanego, 10 cm.
Aby zachować odpowiednie właściwości termiczne i przeciwwilgociowe, konstrukcja domu szkieletowego musi być też szczelna. Przed przekazaniem gotowego domu Inwestorowi, za każdym razem najpierw przeprowadzamy w nim komputerowy blower door test i badanie kamerą termowizyjną. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykryć każdą, nawet najmniejszą nieszczelność w konstrukcji. Jeśli taką stwierdzimy, natychmiast ją usuwamy. To oznacza, że domy naszych Klientów są hermetyczne i tym samym również, perfekcyjnie zaizolowane przed dźwiękami z otoczenia.
Ponadto w domach szkieletowych Top Bud® instalujemy standardowo okna firmy Drutex typ Iglo 5. Ich izolacyjność akustyczna to 34-44 dB, w zależności od tego, czy są to okna dwu, czy trzyszybowe. W każdym z przypadków zapewniają one ciszę we wnętrzach budynku.
Więcej na temat akustyczności przeczytasz w artykule: Czy pompa ciepła w domu szkieletowym jest głośna?
Specjalna izolacja akustyczna
Na Twoje życzenie, możemy zastosować dodatkowe wyciszenie w wybranym przez Ciebie pomieszczeniu przy pomocy specjalnej wełny mineralnej, likwidującej tzw. przesłuchy. W przypadku domów szkieletowych Top Bud® stosujemy ją zawsze w pomieszczeniach technicznych. Niekiedy też w ścianach pomiędzy pokojem a kuchnią. Takie wyciszenie świetnie sprawdzi się również w pokoju przeznaczonym, np. do gry na instrumencie lub pomieszczeniu hobby, z którego mogą dochodzić odgłosy majsterkowania.
Odwiedź gotowy dom szkieletowy Top Bud®
Zapraszamy Cię do odwiedzin jednego z domów szkieletowych naszych dotychczasowych Klientów. Wtedy przekonasz się osobiście, jak wygląda akustyczność takiego budynku. Jeśli zainteresowała Cię taka opcja, skontaktuj się z nami, a umówimy Cię na wizytę.