Głośność wewnątrz domu szkieletowego Top Bud®

Czy dom szkieletowy jest w środku głośniejszy? Niekoniecznie. To zależy, które przecieki akustyczne bierzemy pod uwagę. Porównując taki dom do jego odpowiednika w tradycyjnej technologii murowanej – pod pewnym względem jest od niego cichszy, aczkolwiek pod innym nieco głośniejszy. W tym artykule omówimy dla Ciebie to, jak drewniana konstrukcja szkieletowa oraz jej izolacje przekładają się na tłumienie dźwięków w takim domu.

Poziome przecieki akustyczne wewnątrz domu

Ściana wewnętrzna domu szkieletowego, będąca odpowiednikiem ceramicznej ściany działowej domu murowanego, ma grubość nie 8 cm (plus tynk wewnętrzny), lecz aż 17,5 cm. Różnica ta jest więc zasadnicza.

Ponadto taka ściana składa się z 15-cm szkieletu drewnianego, warstwy wełny mineralnej o tej samej grubości, jednostronnej paroizolacji i dwóch warstw płyt gipsowo-kartonowych. Zapewnia więc niewspółmiernie lepsze tłumienie poziomych przecieków akustycznych niż ściana wykonana z cegły porotherm.

Wełna mineralna ma świetne właściwości tłumiące. Ściana, która ją zawiera, nawet po uderzeniu dłonią wydaje stłumiony dźwięk. Z kolei uderzenie w ścianę wymurowaną z cegły porotherm, wzbudza znacznie większy rezonans akustyczny na całej jej powierzchni, przez co dźwięk rozchodzi się bardziej.

Wystarczy wykonać prosty eksperyment ze szklanką przyłożoną do jednego i drugiego rodzaju ściany. Usłyszenie dźwięków z sąsiadującego pomieszczenia w przypadku domu szkieletowego jest dużo trudniejsze niż w domu murowanym.

Pionowe przecieki akustyczne wewnątrz domu

Tutaj dom murowany ma pewną przewagę. Betonowy strop ze zbrojeniem tłumi nieco lepiej niż strop drewniany. Jednak różnica w praktyce nie jest duża. W naszej firmie dopracowaliśmy sposób izolowania akustycznego stropu drewnianego na tyle, by dźwięki z piętra lub poddasza użytkowego nie powodowały dyskomfortu na parterze.

Konstrukcja stropowa, patrząc od góry, składa się z posadzki drewnianej lub panelowej, kleju albo tłumiącego podkładu pod panele, płyt OSB3 dwa razy po 15 mm, przedzielonych folią paroizolacyjną, belek stropowych o grubości 20 cm, wełny mineralnej o tej samej grubości, kolejnej warstwy paroizolacji, drewnianego rusztu i warstwy z płyt gipsowo-kartonowych.

W przypadku nawiewnej pompy ciepła lub/i rekuperatora, ruszt ten jest jeszcze obniżony do odpowiedniej wysokości, by w stropie pomieściły się rury obu instalacji.

Taki przekrój stropowy zapewnia naprawdę skuteczną izolację akustyczną przecieków pionowych. Zmniejsza bowiem w sposób istotny rezonans z kondygnacji i nie powstaje efekt, tzw. pudełka akustycznego. Zresztą mniej więcej połowa budowanych przez nas domów posiada poddasze lub piętro, a ich właściciele nie narzekają na głośność.

W domach szkieletowych Top Bud® rury wodno-kanalizacyjne w ścianach i stropach, również pokrywamy wełną mineralną, która skutecznie wycisza odgłos płynącej wody.

Izolowanie dźwięków z zewnątrz domu

Ściana domu Top Bud® składa się z dwóch warstw izolacji cieplnej: wewnętrznej w szkielecie i zewnętrznej na elewacjach. Warstwy te bardzo skutecznie zapobiegają przedostawaniu się hałasów z zewnątrz do środka budynku. Grubość wewnętrznej warstwy z wełny mineralnej wynosi 15 cm, zaś zewnętrznej ze styropianu ryflowanego, 10 cm.

Aby zachować odpowiednie właściwości termiczne i przeciwwilgociowe, konstrukcja domu szkieletowego musi być też szczelna. Przed przekazaniem gotowego domu Inwestorowi, za każdym razem najpierw przeprowadzamy w nim komputerowy blower door test i badanie kamerą termowizyjną. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykryć każdą, nawet najmniejszą nieszczelność w konstrukcji. Jeśli taką stwierdzimy, natychmiast ją usuwamy. To oznacza, że domy naszych Klientów są hermetyczne i tym samym również, perfekcyjnie zaizolowane przed dźwiękami z otoczenia.

Ponadto w domach szkieletowych Top Bud® instalujemy standardowo okna firmy Drutex typ Iglo 5. Ich izolacyjność akustyczna to 34-44 dB, w zależności od tego, czy są to okna dwu, czy trzyszybowe. W każdym z przypadków zapewniają one ciszę we wnętrzach budynku.

Więcej na temat akustyczności przeczytasz w artykule: Czy pompa ciepła w domu szkieletowym jest głośna?

Specjalna izolacja akustyczna

Na Twoje życzenie, możemy zastosować dodatkowe wyciszenie w wybranym przez Ciebie pomieszczeniu przy pomocy specjalnej wełny mineralnej, likwidującej tzw. przesłuchy. W przypadku domów szkieletowych Top Bud® stosujemy ją zawsze w pomieszczeniach technicznych. Niekiedy też w ścianach pomiędzy pokojem a kuchnią. Takie wyciszenie świetnie sprawdzi się również w pokoju przeznaczonym, np. do gry na instrumencie lub pomieszczeniu hobby, z którego mogą dochodzić odgłosy majsterkowania.

Odwiedź gotowy dom szkieletowy Top Bud®

Zapraszamy Cię do odwiedzin jednego z domów szkieletowych naszych dotychczasowych Klientów. Wtedy przekonasz się osobiście, jak wygląda akustyczność takiego budynku. Jeśli zainteresowała Cię taka opcja, skontaktuj się z nami, a umówimy Cię na wizytę.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

 

powrót do góry