Izolacja termiczna z wełny mineralnej wewnątrz ściany szkieletowej Top Bud®

Ściany domu szkieletowego naszej firmy posiadają dwie warstwy izolacji cieplnej. Patrząc od środka, pierwsza znajduje się między belkami konstrukcyjnymi i jest to wełna mineralna. Natomiast druga ociepla dom od zewnątrz. Wykonana jest albo ze styropianu ryflowanego, albo z wełny elewacyjnej.

Wełna mineralna w szkielecie pełni rolę izolatora termicznego. Jej warstwę układamy między belkami konstrukcji ścian, jak również pomiędzy belkami stropowymi, przy czym ich grubość jest różna – w ścianie to 15 cm, a w stropie 30 cm.

We wszystkich domach szkieletowych Top Bud® stosujemy wysokiej jakości wełnę mineralną duńskiej firmy ROCKWOOL.

Aby wełna właściwie izolowała środek domu od warunków zewnętrznych, musi być układana szczelnie, i – co niezmiernie istotne – nie może być upychana na siłę. Dlatego jej arkusze docinamy dokładnie, co do milimetra, do szerokości sekcji belek w ścianie i układamy na zakładkę.

W ścianach stosujemy trzy warstwy wełny mineralnej. Każda ma grubość 5 cm. Dzięki temu eliminujemy występowanie nawet najmniejszych szczelin. Dotyczy to nie tylko pionowych powierzchni ścian, ale również stropów, skosów, czy wszystkich otworów drzwiowych i okiennych w konstrukcji szkieletowej domu.

Ponadto na skosach połaci dachowych, przed ułożeniem trójwarstwowej izolacji z wełny mineralnej, najpierw wykonujemy szczelinę dylatacyjną ze stelażem z płyty OSB3, na który naciągamy i mocujemy warstwę fizeliny. Dzięki temu między wełną mineralną, a połacią dachową, następuje konieczna wentylacja. Wykonanie takiej dylatacji możesz obejrzeć na zdjęciach poniżej.

W naszej firmie układaniem wełny mineralnej zawsze zajmuje się oddzielna, wąsko wyspecjalizowana ekipa. Ma to zasadnicze znaczenie dla jakości wykonania tego rodzaju izolacji termicznej domu szkieletowego Top Bud®.

Wełna mineralna, szczególnie w stropach, pełni również funkcję wytłumienia dźwiękowego. Blokuje bowiem zarówno poziome, jak i pionowe przecieki akustyczne albo z zewnątrz domu, albo z piętra lub poddasza użytkowego, w zależności od projektu architektonicznego budynku.

Zawsze przed oddaniem każdego domu Inwestorowi, najpierw sprawdzamy go kamerą termowizyjną, która wykrywa mostki termiczne. Wykonujemy także Blower Door Test, czyli komputerowe badanie szczelności budynku przy pomocy specjalnej turbiny powietrznej.

Układanie wełny w połaciach dachowych


Przygotowanie stelaża z pasków płyty OSB3 od wewnętrznej strony połaci dachowej.

Uszczelnienie silikonem dylatacji między płytami OSB3 do wysokości górnego stropu.


Gotowa powłoka z fizeliny. Oddzieli wełnę mineralną od płyt OSB3, przymocowanych do krokwi.


To samo miejsce w skosie, po uszczelnieniu potrójną warstwą wełny mineralnej.

Trójwarstwowe układanie wełny w ścianie szkieletowej

Arkusze wełny mineralnej układamy w ścianie na zakładkę. Robimy to warstwa po warstwie, aż do osiągnięcia grubości 15 cm. Wełny nigdy nie upychamy, lecz docinamy ją do szerokości rozstawu belek w szkielecie, która wynosi 40 cm. Tak przygotowany materiał sam ułoży się w drewnianej konstrukcji i ją uszczelni. Na zdjęciu widać wykonywanie izolacji termicznej w pomieszczeniu technicznym. Stosujemy w nim zawsze specjalną wełnę dźwiękoszczelną ROCKWOOL, która skutecznie tłumi odgłosy pracy rekuperatora, pompy ciepła lub kotła na gaz.


Układanie warstwy wełny mineralnej o grubości 30 cm w stropie poddasza użytkowego. Widok od dołu konstrukcji. Materiał podtrzymywany jest od spodu przez dodatkowy stelaż z desek impregnowanych przeciw grzybom, pleśniom i szkodnikom drewna. Po pokryciu hermetyczną warstwą folii paroizolacyjnej, przykręcamy do niego płyty gipsowo-kartonowe, które tworzą sufit.


Widok od góry na warstwę wełny mineralnej o grubości 30 cm w stropie poddasza. Możemy ją w całości lub częściowo przykryć płytą OSB3 o podwyższonej odporności na wilgoć. W ten sposób na strychu powstanie dodatkowa powierzchnia do magazynowania rzeczy.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

 

powrót do góry