Zadaniem poziomej izolacji przeciwwilgociowej fundamentu jest zabezpieczenie posadzki z agregatu miksokret, przed wnikaniem w nią wilgoci z podłoża składającego się z wylewki betonowej oraz piasku zasypowego o frakcji 0-2.
Tego typu izolacja chroni przed wilgocią również drewniany szkielet, a dokładniej, poziome deski startowe w ścianach zewnętrznych i wewnętrznych konstrukcji, które znajdują się na ich spodzie. Przymocowujemy je do ściany fundamentowej za pomocą śrub wmurowanych w bloczki.
Szkielet przed wilgocią z fundamentu chroni jeszcze oddzielna podwalina. Składa się folii fundamentowej, pianki dylatacyjnej, kolejnej warstwy folii fundamentowej, deski impregnowanej ciśnieniowo.
Izolację przeciwwilgociową-poziomą wykonujemy po raz pierwszy przed rozpoczęciem wznoszenia drewnianej konstrukcji szkieletowej, a po raz drugi, już w gotowej konstrukcji, ale jeszcze przed wykonaniem poziomej izolacji cieplnej fundamentu oraz posadzki z agregatu miksokret.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentu przed budową konstrukcji szkieletowej
Najpierw wierzch wszystkich ścian fundamentowych pokrywamy wodoodporną masą asfaltowo-kauczukową. Po jej wyschnięciu, można ułożyć na niej kolejne warstwy.
Następnie docinamy pasy papy termozgrzewalnej do szerokości ściany fundamentowej.
Gotowe pasy układamy na wierzchu ścian fundamentowych, przebijając je śrubami do mocowania drewnianego szkieletu. Pokrywamy je potem jeszcze jedną warstwą masy asfaltowo-kauczukowej i kolejnym pasem papy. Dopiero na tak przygotowanym podłożu można wykonać docelową podwalinę przeciwwilgociową ścian szkieletowych.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentu po wybudowaniu konstrukcji szkieletowej
Najpierw na całą powierzchnię betonowej płyty wierzchniej nanosimy warstwę masy asfaltowo-kauczukowej. Potem czekamy do jej wyschnięcia.
Następnie układamy na niej termozgrzewalną papę fundamentową. Robimy to tak, by każdy jej arkusz zachodził na kolejny z 10-centymetrową zakładką, którą jeszcze raz zabezpieczamy masą asfaltowo-kauczukową.
Kolejną warstwę wykonujemy identycznie, z tą różnicą, że arkusze papy układamy w poprzek poprzednich. Po wyschnięciu wszystkich warstw, ich górną powierzchnię w całości pokrywamy warstwą hydroizolującą (patrz zdjęcie w nagłówku strony).
Na tak przygotowanej izolacji przeciwwilgociowej fundamentu, można wykonać kolejną izolację, czyli termiczną-poziomą.