Płytę wierzchnią wylewamy z różnych rodzajów betonu, w zależności od warunków pogodowych i gruntowych działki. W ciepłe dni i na suchych podłożach stosujemy beton klasy B15. Przy niskich temperaturach, dobrze wiążący się w takich warunkach beton B20. W przypadku gruntów mokrych, używamy betonu B25, który wyróżnia się najlepszą wodoodpornością spośród wymienionych.
Zgodnie z naszymi wyliczeniami, idealna grubość betonowej płyty wierzchniej powinna wynosić od 10 do 12 cm. Prawidłowe jej wykonanie zależy przede wszystkim od podłoża. Piasek musi mieć frakcję 0-2 i być bardzo dokładnie zagęszczony mechanicznie. W przeciwnym razie, wylewka może osiadać i pękać, bez względu na to, jakiego betonu użyjemy do jej wykonania.
Warstwa zagęszczonego piasku zasypowego przed wylewką. Widać w niej cztery wykopy. Pierwszy pod ścianę działową. Drugi pod stopy fundamentowe dwóch słupów nośnych stropu. Trzeci pod stopę fundamentową komina. Przed zalaniem betonem, do każdego wykopu wkładamy stalowe zbrojenie.
Beton do wylewki dostarczamy i aplikujemy betonowozem z pompą, co ułatwia wykonanie równomiernej i jednolitej materiałowo warstwy.
Podczas wylewania płyty wierzchniej, zalewamy również uprzednio zazbrojone wykopy. W tym przypadku jest to stopa fundamentowa pod komin.
Gotowa płyta wierzchnia przed zastygnięciem. W tym przypadku wykonaliśmy ją z betonu klasy B25, ze względu na gliniasty i mokry grunt działki budowlanej.