Zawsze przed kosztorysowaniem domu szkieletowego i rozpoczęciem projektowania architektonicznego, najpierw przeprowadzamy audyt techniczny działki pod budowę. Tak też było w tym przypadku. Na miejscu, po wykonaniu odwiertów w kilku punktach okazało się, że teren jest bardzo mokry i niestabilny. W większości składa się z grząskiego iłu, z którego woda przesiąka niemal do wysokości gruntu.
Zamarznięte zastoiny z wody opadowej występują na całej działce i nawet w suchych okresach mokry grunt nie wchłania jej w całości.
W pierwszej wersji zastanawialiśmy się, czy nie zastosować osuszania terenu przy pomocy igłofiltrów, jednak pochylenie działki i zbyt niskie położenie względem drogi zadecydowało o porzuceniu tego planu. Uznaliśmy, że optymalnym rozwiązaniem będzie jednak utwardzenie gruntu pod dom i wykonanie na nim pełnej płyty fundamentowej ze zbrojeniem.
Koszt takiego fundamentu jest oczywiście wyższy od tradycyjnego, jednak osuszanie igłofiltrami również nie jest tanie. Co więcej, w tym przypadku nie dałoby pełnej gwarancji, że z czasem grunt nie nasiąknie ponownie. Porzuciliśmy więc dalsze rozważania i skierowaliśmy do Inwestora propozycję zbrojonej płyty fundamentowej, która od razu spotkała się z jego akceptacją.
Fundamenty zawsze wykonujemy we własnym zakresie
Udzielamy gwarancji na dom, więc to my dobieramy optymalną konstrukcję fundamentową do warunków działki i budujemy ją sami.
Co równie ważne, wykonawstwo fundamentu pod dom szkieletowy całkowicie wyklucza przekroczenie wąskich tolerancji dla wymiarów tego elementu. Powodem jest brak możliwości nadrobienia niedokładności na kolejnym etapie, czyli podczas wznoszenia konstrukcji składającej się w całości z prostych belek drewnianych. Jest to kolejny argument za budowaniem fundamentu wyłącznie przez naszą firmę.
Wznoszenie domu szkieletowego pod względem konstrukcyjnym i izolacyjnym, wymaga znacznie większej dokładności niż ma to miejsce w przypadku technologii murowanej. Natomiast w zamian otrzymujemy budynek spełniający te same wymogi wytrzymałościowe, a przy tym zachowujący wszystkie wymiary i znacznie bardziej energooszczędny w ogrzewaniu.
Aktualny stan budowy płyty fundamentowej domu szkieletowego w Pęclinie
Tak zwane podłoże sztuczne pod płytę fundamentową wykonujemy z naturalnego klińca o dużej frakcji, który skutecznie stabilizuje grunt.
Po usunięciu mokrego humusu koparką powstał wykop pod płytę. Dla osiągnięcia prawidłowej gęstości podłoża, zasypywaliśmy go kamieniami warstwowo.
Każdą warstwę zagęszczaliśmy wibracyjnie. W tym przypadku, zgodnie z projektem, kamienne podłoże sięga do wysokości 80 cm ponad poziomem gruntu.
Na zdjęciu widać przygotowanie szalunku z desek po obwodzie przyszłej płyty.
W następnym artykule zaprezentujemy izolację od sztucznego podłoża, elementy instalacji kanalizacyjnej, zbrojenie z drutu żebrowanego oraz zalewanie konstrukcji betonem.