Pierwszy etap budowy zbrojonej płyty fundamentowej pod dom szkieletowy.

Realizacja ma miejsce w Pęclinie w powiecie otwockim. Teren działki jest wymagający. Dlatego musieliśmy zrezygnować z budowy tradycyjnego fundamentu z bloczka na ławie zbrojonej i zastąpić go pełną płytą betonową, która zapewni domowi odpowiednią stabilność i wyeliminuje ryzyko osiadania konstrukcji. Przeczytaj więcej na temat tej inwestycji.

Zawsze przed kosztorysowaniem domu szkieletowego i rozpoczęciem projektowania architektonicznego, najpierw przeprowadzamy audyt techniczny działki pod budowę. Tak też było w tym przypadku. Na miejscu, po wykonaniu odwiertów w kilku punktach okazało się, że teren jest bardzo mokry i niestabilny. W większości składa się z grząskiego iłu, z którego woda przesiąka niemal do wysokości gruntu.


Zamarznięte zastoiny z wody opadowej występują na całej działce i nawet w suchych okresach mokry grunt nie wchłania jej w całości.

W pierwszej wersji zastanawialiśmy się, czy nie zastosować osuszania terenu przy pomocy igłofiltrów, jednak pochylenie działki i zbyt niskie położenie względem drogi zadecydowało o porzuceniu tego planu. Uznaliśmy, że optymalnym rozwiązaniem będzie jednak utwardzenie gruntu pod dom i wykonanie na nim pełnej płyty fundamentowej ze zbrojeniem.

Koszt takiego fundamentu jest oczywiście wyższy od tradycyjnego, jednak osuszanie igłofiltrami również nie jest tanie. Co więcej, w tym przypadku nie dałoby pełnej gwarancji, że z czasem grunt nie nasiąknie ponownie. Porzuciliśmy więc dalsze rozważania i skierowaliśmy do Inwestora propozycję zbrojonej płyty fundamentowej, która od razu spotkała się z jego akceptacją.

Fundamenty zawsze wykonujemy we własnym zakresie

Udzielamy gwarancji na dom, więc to my dobieramy optymalną konstrukcję fundamentową do warunków działki i budujemy ją sami.

Co równie ważne, wykonawstwo fundamentu pod dom szkieletowy całkowicie wyklucza przekroczenie wąskich tolerancji dla wymiarów tego elementu. Powodem jest brak możliwości nadrobienia niedokładności na kolejnym etapie, czyli podczas wznoszenia konstrukcji składającej się w całości z prostych belek drewnianych. Jest to kolejny argument za budowaniem fundamentu wyłącznie przez naszą firmę.

Wznoszenie domu szkieletowego pod względem konstrukcyjnym i izolacyjnym, wymaga znacznie większej dokładności niż ma to miejsce w przypadku technologii murowanej. Natomiast w zamian otrzymujemy budynek spełniający te same wymogi wytrzymałościowe, a przy tym zachowujący wszystkie wymiary i znacznie bardziej energooszczędny w ogrzewaniu.

Aktualny stan budowy płyty fundamentowej domu szkieletowego w Pęclinie

Tak zwane podłoże sztuczne pod płytę fundamentową wykonujemy z naturalnego klińca o dużej frakcji, który skutecznie stabilizuje grunt.

Po usunięciu mokrego humusu koparką powstał wykop pod płytę. Dla osiągnięcia prawidłowej gęstości podłoża, zasypywaliśmy go kamieniami warstwowo.


Każdą warstwę zagęszczaliśmy wibracyjnie. W tym przypadku, zgodnie z projektem, kamienne podłoże sięga do wysokości 80 cm ponad poziomem gruntu.


Na zdjęciu widać przygotowanie szalunku z desek po obwodzie przyszłej płyty.

W następnym artykule zaprezentujemy izolację od sztucznego podłoża, elementy instalacji kanalizacyjnej, zbrojenie z drutu żebrowanego oraz zalewanie konstrukcji betonem.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

powrót do góry