Zewnętrznej powierzchni ściany fundamentowej można nie poddawać żadnej obróbce. W standardzie pokrywamy ją masą asfaltowo-kauczukową, co zabezpiecza taką ścianę przed wnikaniem w nią wilgoci. W konsekwencji zmniejsza się również ryzyko zawilgocenia drewnianego szkieletu domu.
Przyjęła się opinia, że podmurówka z tynku mozaikowego ma wyłącznie znaczenie estetyczne. Uważamy jednak, że ma ona też zastosowanie praktyczne.
Masa tynkarska, z której wykonujemy podmurówkę, wytwarzana jest z trwałego kruszywa, które podnosi jej odporność na uszkodzenia mechaniczne. Stanowi więc skuteczną osłonę izolacji przeciwwilgociowej ściany fundamentowej. Dzięki takiej mozaice nie dochodzi do jej przypadkowych uszkodzeń, np. podczas koszenia trawnika.
Kolejną rzeczą jest to, że mozaikę wykonujemy na warstwie styropianowej, która stanowi dodatkowe docieplenie ściany fundamentowej.
Podmurówka w kolorze szarym w domu szkieletowym Top Bud® w Pęcicach Małych. Podczas nawożenia działki ziemią, mozaika pozostanie odkryta do wysokości 10 cm, a wokół niej powstanie opaska z kostki brukowej.