Mimo trudnej pogody, realizowaliśmy roboty budowlane przez dwa ostatnie tygodnie. W pierwszym etapie prac zebraliśmy humus i wzmocniliśmy podłoże 80-centymetrową warstwą naturalnego klińca, który zagęściliśmy mechanicznie.
Poprzednie etapy budowy płyty możesz prześledzić w tym artykule.
Początek wykonywania instalacji kanalizacyjnej w zagęszczonej mechanicznie warstwie klińca. Bruzdy pod rury i pod wieniec wokół szalunku wykopaliśmy mini koparką.
Układanie rur i odpływów w wykopach z zachowaniem dwuprocentowych spadków, zgodnie z projektem instalacji wodno-kanalizacyjnej, przygotowanym prze nasze Biuro architekta.
Zbrojenie składa się z dwóch siatek, dolnej i górnej. Wykonaliśmy je z prętów o średnicy 12 mm, powiązanych co 200 mm. Do wieńca użyliśmy zbrojenia z czterech prętów o średnicy 12 mm, w strzemionach o średnicy 6 mm.
W warstwie betonu zatopiliśmy śruby, do których będziemy mocować zaimpregnowane ciśnieniowo deski podwaliny szkieletu.
Izolacja przeciwwilgociowa i termiczna pod takimi deskami składa się z masy asfaltowo-kauczukowej, papy fundamentowej, dwóch kolejnych warstw masy oraz papy, następnie z folii fundamentowej, pianki dylatacyjnej, i jeszcze raz z folii fundamentowej. W sumie warstw izolacyjnych jest siedem.
Przed zalaniem końcówek rur kanalizacyjnych, wokół nich umieściliśmy kołnierze. Jeśli zajdzie taka konieczność, umożliwią one ich regulację bez potrzeby kucia betonu.
Widok na gotową płytę po zalaniu betonem B20. Jej grubość to 200 mm.
Na tak przygotowanym fundamencie bez obaw o wilgoć i osiadanie rozpoczniemy wkrótce wznoszenie konstrukcji szkieletowej domu naszego Klienta.
Kolejne etapy budowy zaprezentujemy w naszym dziale Aktualności.