Poziomą izolację termiczną wykonujemy ze styropianu fundamentowego EPS100 o łącznej grubości 10 cm. Styropian ten przeznaczony jest specjalnie do ocieplania podłóg.
5-centymetrowe arkusze styropianu układamy dwuwarstwowo w tzw. cegiełkę, co zapewnia gotowej warstwie izolacyjnej szczelność.
Przed zalaniem tak przygotowanej izolacji betonem z agregatu miksokret, na całej powierzchni styropianu układamy stalową siatkę wzmacniającą, która zapobiega pękaniu wyschniętej posadzki.
Na etapie izolacji cieplnej fundamentu, wykonujemy również pionową izolację przeciwwilgociową drewnianego szkieletu od wylewki betonowej z miksokretu. Ma ona za zadanie zabezpieczyć drewno konstrukcyjne przed wnikaniem do niego wilgoci z posadzki.
W pierwszym kroku, na ściany szkieletowe wywijamy arkusze dociętej wcześniej folii paroizolacyjnej i mocujemy je do drewnianych belek konstrukcji przy pomocy tackera.
W drugim kroku, na całej powierzchni betonowej wylewki i wcześniej wykonanej izolacji przeciwwilgociowej, układamy pierwszą, 5-cm warstwę styropianu do podłóg.
W trzecim kroku wykonujemy dylatację z pianki, która - podobnie jak folia - również odizoluje drewniane ściany od przyszłej posadzki betonowej z agregatu miksokret.
W czwartym kroku, po ułożeniu w cegiełkę drugiej warstwy styropianu, całość pokrywamy wzmacniającą siatką stalową, którą wiążemy ze sobą arkusz do arkusza.
Pozioma izolacja termiczna fundamentu, wraz z pionową izolacją drewnianego szkieletu, przygotowane do wykonania betonowej posadzki podłogowej.