Ile energii zużywa dom szkieletowy?

Ze względu na właściwości termoizolacyjne drewna, także konstrukcja domu szkieletowego jest izolatorem. Dzięki znajdującym się w niej przestrzeniom można wykonać dwie warstwy izolacji cieplnej, a nie jedną, jak ma to miejsce w domu murowanym. Pierwsza z tych warstw znajduje się wewnątrz szkieletu, a druga od zewnątrz na elewacji. Dlatego osiemdziesiąt procent ściany domu szkieletowego to skuteczna izolacja termiczna. Dowiedz się jakie ma to przełożenie na jego zapotrzebowanie energetyczne.

Domy szkieletowe Top Bud® są średnio dwa razy mniej energochłonne od domów murowanych, wybudowanych z cegły Porotherm 25 cm i ocieplonych warstwą styropianu o grubości 15 cm.

Nasze domy wykazują zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 50 kWh na każdy metr kwadratowy powierzchni, na rok. Oznacza to, że do ogrzania jednego metra kwadratowego powierzchni takiego domu, system grzewczy musi dostarczyć w ciągu 12 miesięcy 50 kWh energii w postaci ciepła. Analogiczna wartość dla domu murowanego to 120 kWh/m2/rok. Różnica jest więc zasadnicza.

Powyższe wartości liczbowe uwzględniają specyfikację techniczną ścian, fundamentów i okien domu w standardzie Top Bud®.

Porównanie kosztów ogrzania energią elektryczną domu szkieletowego i murowanego o powierzchni 150 m2, przy średniej cenie 70 groszy za jedną kWh:

  • dom murowany wygeneruje koszt 12600 złotych;
  • dom szkieletowy 5250 złotych.

Powyższe kwoty zmniejszą się proporcjonalnie w przypadku innego systemu ogrzewania, np. kotła gazowego, pompy ciepła czy kominka. Dla przykładu, gdy Twój dom szkieletowy będzie ogrzewany z kotła na gaz, wówczas zużyje go analogicznie mniej niż dom murowany. Celowo podaliśmy wyliczenie dla ogrzewania energią elektryczną, która jest najdroższa, by podkreślić, jak duża jest różnica.

Niska bezwładność termiczna

To cecha wszystkich domów szkieletowych, w tym również domów naszej firmy. Wynika ona z braku akumulacji energii cieplnej przez ich ściany, jak ma to miejsce w przypadku domów murowanych.

Choć może się to wydawać wadą, to tak nie jest. Osiemdziesiąt procent struktury ściany domów szkieletowych Top Bud® stanowi izolacja termiczna. Standardowo składa się z 15 cm wełny mineralnej w ścianach i 10-cm warstwy styropianu ryflowanego na elewacji. Mimo że taki dom wychładza się szybciej bez stałego dopływu energii cieplnej, to też nagrzewa się o wiele krócej od swojego tradycyjnego odpowiednika. Ponadto po nagrzaniu wnętrz, do podtrzymania optymalnej temperatury dom szkieletowy zużywa mniej energii niż dom murowany.

W domu szkieletowym ogrzewane jest bezpośrednio powietrze, które w największym stopniu odpowiada za Twoje uczucie komfortu cieplnego, a nie najpierw ściany, które dopiero potem oddają ciepło do wnętrz, jak w domu murowanym. Stąd wychładzanie budynku w technologii tradycyjnej generuje wysokie koszty jego ponownego nagrzania.

Jak można oszczędzać na niskiej bezwładności cieplnej?

Wystarczy obniżać temperaturę, np. z 21 do 15 stopni Celsjusza wewnątrz domu pod nieobecność mieszkańców. Można to robić, np. w godzinach pracy lub zajęć szkolnych, wyjazdów weekendowych lub zimowych urlopów. Ponowne przywrócenie 21 stopni Celsjusza we wnętrzach potrwa – w zależności od temperatury na zewnątrz – od kilkunastu minut do około godziny.


Dom szkieletowy Top Bud® o powierzchni 198 m2 we Władysławowie koło Piaseczna.

Wyposażyliśmy go w gruntową pompę ciepła w wariancie nawiewnym, która realizuje ogrzewanie zimą i chłodzenie latem. Taka pompa od razu ogrzewa lub schładza powietrze we wnętrzach – bez pośrednictwa ścian – zapewniając mieszkańcom o każdej porze roku komfortową temperaturę. Zamienia też każdy kW energii elektrycznej, potrzebny do jej zasilania, w 4 kW energii cieplnej do ogrzania wnętrz. Nie ma więc bardziej wydajnego systemu grzewczego.

W domu zainstalowaliśmy też rekuperator, który odzyskuje ciepło lub chłód z powietrza podczas jego wymiany (wentylacji).

Szacujemy, że koszt ogrzewania przy średniej temperaturze wnętrz 21 stopni Celsjusza, wynosić będzie niecałe 2250 tys. złotych za 6 miesięcy zimowych (tylko 375 złote/m-c zimowy).

Tak korzystny wynik to nie tylko zasługa pompy ciepła i rekuperatora, lecz również niskiego zapotrzebowania energetycznego domu szkieletowego Top Bud®.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

 

powrót do góry