Domy szkieletowe Top Bud® są średnio dwa razy mniej energochłonne od domów murowanych, wybudowanych z cegły Porotherm 25 cm i ocieplonych warstwą styropianu o grubości 15 cm.
Nasze domy wykazują zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 50 kWh na każdy metr kwadratowy powierzchni, na rok. Oznacza to, że do ogrzania jednego metra kwadratowego powierzchni takiego domu, system grzewczy musi dostarczyć w ciągu 12 miesięcy 50 kWh energii w postaci ciepła. Analogiczna wartość dla domu murowanego to 120 kWh/m2/rok. Różnica jest więc zasadnicza.
Powyższe wartości liczbowe uwzględniają specyfikację techniczną ścian, fundamentów i okien domu w standardzie Top Bud®.
Porównanie kosztów ogrzania energią elektryczną domu szkieletowego i murowanego o powierzchni 150 m2, przy średniej cenie 70 groszy za jedną kWh:
- dom murowany wygeneruje koszt 12600 złotych;
- dom szkieletowy 5250 złotych.
Powyższe kwoty zmniejszą się proporcjonalnie w przypadku innego systemu ogrzewania, np. kotła gazowego, pompy ciepła czy kominka. Dla przykładu, gdy Twój dom szkieletowy będzie ogrzewany z kotła na gaz, wówczas zużyje go analogicznie mniej niż dom murowany. Celowo podaliśmy wyliczenie dla ogrzewania energią elektryczną, która jest najdroższa, by podkreślić, jak duża jest różnica.
Niska bezwładność termiczna
To cecha wszystkich domów szkieletowych, w tym również domów naszej firmy. Wynika ona z braku akumulacji energii cieplnej przez ich ściany, jak ma to miejsce w przypadku domów murowanych.
Choć może się to wydawać wadą, to tak nie jest. Osiemdziesiąt procent struktury ściany domów szkieletowych Top Bud® stanowi izolacja termiczna. Standardowo składa się z 15 cm wełny mineralnej w ścianach i 10-cm warstwy styropianu ryflowanego na elewacji. Mimo że taki dom wychładza się szybciej bez stałego dopływu energii cieplnej, to też nagrzewa się o wiele krócej od swojego tradycyjnego odpowiednika. Ponadto po nagrzaniu wnętrz, do podtrzymania optymalnej temperatury dom szkieletowy zużywa mniej energii niż dom murowany.
W domu szkieletowym ogrzewane jest bezpośrednio powietrze, które w największym stopniu odpowiada za Twoje uczucie komfortu cieplnego, a nie najpierw ściany, które dopiero potem oddają ciepło do wnętrz, jak w domu murowanym. Stąd wychładzanie budynku w technologii tradycyjnej generuje wysokie koszty jego ponownego nagrzania.
Jak można oszczędzać na niskiej bezwładności cieplnej?
Wystarczy obniżać temperaturę, np. z 21 do 15 stopni Celsjusza wewnątrz domu pod nieobecność mieszkańców. Można to robić, np. w godzinach pracy lub zajęć szkolnych, wyjazdów weekendowych lub zimowych urlopów. Ponowne przywrócenie 21 stopni Celsjusza we wnętrzach potrwa – w zależności od temperatury na zewnątrz – od kilkunastu minut do około godziny.
Dom szkieletowy Top Bud® o powierzchni 198 m2 we Władysławowie koło Piaseczna.
Wyposażyliśmy go w gruntową pompę ciepła w wariancie nawiewnym, która realizuje ogrzewanie zimą i chłodzenie latem. Taka pompa od razu ogrzewa lub schładza powietrze we wnętrzach – bez pośrednictwa ścian – zapewniając mieszkańcom o każdej porze roku komfortową temperaturę. Zamienia też każdy kW energii elektrycznej, potrzebny do jej zasilania, w 4 kW energii cieplnej do ogrzania wnętrz. Nie ma więc bardziej wydajnego systemu grzewczego.
W domu zainstalowaliśmy też rekuperator, który odzyskuje ciepło lub chłód z powietrza podczas jego wymiany (wentylacji).
Szacujemy, że koszt ogrzewania przy średniej temperaturze wnętrz 21 stopni Celsjusza, wynosić będzie niecałe 2250 tys. złotych za 6 miesięcy zimowych (tylko 375 złote/m-c zimowy).
Tak korzystny wynik to nie tylko zasługa pompy ciepła i rekuperatora, lecz również niskiego zapotrzebowania energetycznego domu szkieletowego Top Bud®.