Przekrojowe zdjęcia z budowy domu szkieletowego na płycie fundamentowej w Pęclinie

Realizację inwestycji rozpoczęliśmy pod koniec stycznia 2022 roku, a zakończyliśmy na początku czerwca tego samego roku. Teraz możesz obejrzeć na zdjęciach, jak wyglądały jej najważniejsze etapy, począwszy od budowy fundamentu, skończywszy na stanie deweloperskim zamkniętym Top Bud®, który umożliwia szybkie wykończenie wnętrz domu szkieletowego i zamieszkanie.

Dom szkieletowy powstał w miejscowości Pęclin niedaleko trasy S17 Warszawa-Lublin. Okolica, w której znajduje się działka, jest spokojna, zielona i dobrze skomunikowana ze stolicą.

Jak się okazało podczas audytu technicznego działki, grunt, na którym przyszło nam budować, był mokry i grząski. Występowały na nim okresowe, lecz długo utrzymujące się zastoiny z wód opadowych. To zmusiło nas do modyfikacji projektu w części fundamentowej.

W przypadku domów w technologii szkieletowej mokre podłoże nie stanowi aż takiego kłopotu z punktu widzenia obciążeń działających na ścianki i zbrojone ławy fundamentowe. Takie domy mają bowiem mniejszą masę całkowitą niż ich odpowiedniki murowane.

Niemniej tradycyjny fundament z bloczka na tak mokrej działce, nawet w przypadku drewnianej konstrukcji szkieletowej, mógłby powodować ryzyko osiadania budynku. Dlatego postanowiliśmy zastąpić go betonową płytą fundamentową. Monolityczna konstrukcja ze zbrojeniem w stu procentach będzie przeciwdziałać osiadaniu i jego ewentualnym skutkom.

Nierzadko firmy budowlane dla zmniejszenia kosztów betonowej płyty fundamentowej, jako podłoże pod nią stosują zagęszczony mechanicznie piach zasypowy. Ewentualnie z domieszką suchego betonu na spodzie. Uważamy takie rozwiązanie za niewystarczające nawet dla domu szkieletowego, nie wspominając już o ciężkim budynku murowanym.

Nawet porządnie zagęszczony piach zasypowy 0-2 w mokrym gruncie może z czasem zacząć się wypłukiwać. Szczególnie gdy fundament od zewnątrz obsypany jest lekką warstwą przepuszczalną, np. z piachu lub ziemi ogrodowej. Należy więc pod płytę stosować podłoże twarde, o większej frakcji, a w konsekwencji odporne na proces wypłukiwania i znacznie bardziej stabilne.

W przypadku tego domu, do wykonania takiego podłoża użyliśmy klińca o frakcji 30-60 zagęszczonego mechanicznie. Jego warstwa pod płytą fundamentową ma 80 cm grubości.

W przypadku podłoża z utwardzonego piachu zasypowego korzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie wokół fundamentu warstwy gliny. Co prawda, zatrzymuje ona wilgoć, lecz jednocześnie utrudnia wsączanie się do podłoża płyty betonowej większej ilości wody.

O domu

Zdjęcia z etapu budowy


Mechaniczne zagęszczanie klińca 30-60 w wykopie pod zbrojoną płytę fundamentową z betonu.


Drewniane szalunki wokół zagęszczonego klińca przed wykonaniem zbrojenia i wylaniem płyty.


Układanie rur kanalizacyjnych w podkładzie z klińca, z zachowaniem odpowiednich spadków.


Dwupoziomowe zbrojenie z wieńcem.


Gotowa płyta z betonu B20, ze śrubami pod montaż belek startowych konstrukcji szkieletowej.


Wznoszenie konstrukcji ścian z drewna konstrukcyjnego C24 o wymiarach 15x4 cm i rozstawie co 40 cm. Belki ryglowane są u dołu i po środku każdej sekcji. Zastrzały w ścianach zewnętrznych wiążą je ze sobą i stabilizują cały szkielet.


Gotowa konstrukcja szkieletowa w dylatowanej warstwie płyt OSB-3 i powłoce wiatroizolacji Tyvek.


Widok na gotową konstrukcję szkieletową domu od wewnątrz (przyszły salon).


Fragment instalacji wody użytkowej w aneksie kuchennym. Wykonujemy ją w trwałym i bezawaryjnym systemie PEX.


Ocieplanie ścian wewnętrzną warstwą izolacji termicznej z wełny mineralnej o łącznej grubości 15 cm.


Montaż płyt karton-gips na ścianach ocieplonych wełną mineralną i zabezpieczonych przeciwwilgociowo opóźniaczem pary wodnej z folii 0,2 mm.


Drewniany ruszt na połaciach dachowych pod montaż blachodachówki w kolorze grafit. Pod spodem znajduje się dylatowana warstwa z płyt OSB-3 oraz wiatroizolacja Tyvek, zapobiegająca wnikaniu wilgoci do struktury dachu.


Fragment gotowego pokrycia dachowego z blachodachówki.


Gotowy dach z kominkami odpowietrzenia instalacji kanalizacyjnej i pomieszczeń mokrych. Blaszane rynny i spusty wykonane w kolorze blachodachówki. Standardowe dla naszej oferty okna firmy Drutex typ Iglo 5 w opcji jednokomorowej.


Wnętrze domu podczas szpachlowania suchej zabudowy. W pomieszczeniach mokrych montujemy płyty karton-gips typu H2. W warunkach 85% wilgotności zachowują one swoje właściwości aż do 10 godzin. W pomieszczeniach suchych stosujemy płyty z oznaczeniem A o grubości 12,5 mm.


Skrzynka podtynkowa, w której zbiegają się wszystkie obwody instalacji elektrycznej domu szkieletowego. Obok po prawej, puszka elektryczna, przygotowana do montażu włącznika światła.


Po lewej, struktura podtynkowa z kleju, siatki, ponownej warstwy kleju i podkładu. Po prawej, montaż zewnętrznej izolacji termicznej ze styropianu ryflowanego do płyty OSB-3 przy pomocy wkrętów z kołnierzami.


Dom gotowy do naniesienia warstwy tynku silikatowo-silikonowego, odpornego na zabrudzenia biologiczne i kurz, a także łatwego w czyszczeniu.

Efekt końcowy budowy z zewnątrz


Elewacja frontowa.

Elewacja boczna-prawa i elewacja frontowa.


Elewacja boczna-lewa i elewacja tylna.

Zobacz rzuty domu i przekroje jego pomieszczeń.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

powrót do góry