Dom szkieletowy powstał w miejscowości Pęclin niedaleko trasy S17 Warszawa-Lublin. Okolica, w której znajduje się działka, jest spokojna, zielona i dobrze skomunikowana ze stolicą.
Jak się okazało podczas audytu technicznego działki, grunt, na którym przyszło nam budować, był mokry i grząski. Występowały na nim okresowe, lecz długo utrzymujące się zastoiny z wód opadowych. To zmusiło nas do modyfikacji projektu w części fundamentowej.
W przypadku domów w technologii szkieletowej mokre podłoże nie stanowi aż takiego kłopotu z punktu widzenia obciążeń działających na ścianki i zbrojone ławy fundamentowe. Takie domy mają bowiem mniejszą masę całkowitą niż ich odpowiedniki murowane.
Niemniej tradycyjny fundament z bloczka na tak mokrej działce, nawet w przypadku drewnianej konstrukcji szkieletowej, mógłby powodować ryzyko osiadania budynku. Dlatego postanowiliśmy zastąpić go betonową płytą fundamentową. Monolityczna konstrukcja ze zbrojeniem w stu procentach będzie przeciwdziałać osiadaniu i jego ewentualnym skutkom.
Nierzadko firmy budowlane dla zmniejszenia kosztów betonowej płyty fundamentowej, jako podłoże pod nią stosują zagęszczony mechanicznie piach zasypowy. Ewentualnie z domieszką suchego betonu na spodzie. Uważamy takie rozwiązanie za niewystarczające nawet dla domu szkieletowego, nie wspominając już o ciężkim budynku murowanym.
Nawet porządnie zagęszczony piach zasypowy 0-2 w mokrym gruncie może z czasem zacząć się wypłukiwać. Szczególnie gdy fundament od zewnątrz obsypany jest lekką warstwą przepuszczalną, np. z piachu lub ziemi ogrodowej. Należy więc pod płytę stosować podłoże twarde, o większej frakcji, a w konsekwencji odporne na proces wypłukiwania i znacznie bardziej stabilne.
W przypadku tego domu, do wykonania takiego podłoża użyliśmy klińca o frakcji 30-60 zagęszczonego mechanicznie. Jego warstwa pod płytą fundamentową ma 80 cm grubości.
W przypadku podłoża z utwardzonego piachu zasypowego korzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie wokół fundamentu warstwy gliny. Co prawda, zatrzymuje ona wilgoć, lecz jednocześnie utrudnia wsączanie się do podłoża płyty betonowej większej ilości wody.
O domu
- Powstał na podstawie indywidualnego projektu opracowanego w naszym Biurze architekta.
- Ma powierzchnię użytkową 114,13 m2. Składa się z trzech sypialni, salonu, aneksu kuchennego, dwóch łazienek z WC, hallu, korytarza, wiatrołapu, pomieszczenia technicznego.
- CO zapewni pompa ciepła powietrze-woda (instalacja podłogowa).
- CWU przygotowuje pompa ciepła.
- Posiada wymuszoną wentylację z rekuperatorem (odzysk ponad 90% ciepła podczas wymiany powietrza z wnętrz).
- Poza pokryciem dachowym z blachodachówki wybudowaliśmy go w standardzie Top Bud®.
Zdjęcia z etapu budowy
Mechaniczne zagęszczanie klińca 30-60 w wykopie pod zbrojoną płytę fundamentową z betonu.
Drewniane szalunki wokół zagęszczonego klińca przed wykonaniem zbrojenia i wylaniem płyty.
Układanie rur kanalizacyjnych w podkładzie z klińca, z zachowaniem odpowiednich spadków.
Dwupoziomowe zbrojenie z wieńcem.
Gotowa płyta z betonu B20, ze śrubami pod montaż belek startowych konstrukcji szkieletowej.
Wznoszenie konstrukcji ścian z drewna konstrukcyjnego C24 o wymiarach 15x4 cm i rozstawie co 40 cm. Belki ryglowane są u dołu i po środku każdej sekcji. Zastrzały w ścianach zewnętrznych wiążą je ze sobą i stabilizują cały szkielet.
Gotowa konstrukcja szkieletowa w dylatowanej warstwie płyt OSB-3 i powłoce wiatroizolacji Tyvek.
Widok na gotową konstrukcję szkieletową domu od wewnątrz (przyszły salon).
Fragment instalacji wody użytkowej w aneksie kuchennym. Wykonujemy ją w trwałym i bezawaryjnym systemie PEX.
Ocieplanie ścian wewnętrzną warstwą izolacji termicznej z wełny mineralnej o łącznej grubości 15 cm.
Montaż płyt karton-gips na ścianach ocieplonych wełną mineralną i zabezpieczonych przeciwwilgociowo opóźniaczem pary wodnej z folii 0,2 mm.
Drewniany ruszt na połaciach dachowych pod montaż blachodachówki w kolorze grafit. Pod spodem znajduje się dylatowana warstwa z płyt OSB-3 oraz wiatroizolacja Tyvek, zapobiegająca wnikaniu wilgoci do struktury dachu.
Fragment gotowego pokrycia dachowego z blachodachówki.
Gotowy dach z kominkami odpowietrzenia instalacji kanalizacyjnej i pomieszczeń mokrych. Blaszane rynny i spusty wykonane w kolorze blachodachówki. Standardowe dla naszej oferty okna firmy Drutex typ Iglo 5 w opcji jednokomorowej.
Wnętrze domu podczas szpachlowania suchej zabudowy. W pomieszczeniach mokrych montujemy płyty karton-gips typu H2. W warunkach 85% wilgotności zachowują one swoje właściwości aż do 10 godzin. W pomieszczeniach suchych stosujemy płyty z oznaczeniem A o grubości 12,5 mm.
Skrzynka podtynkowa, w której zbiegają się wszystkie obwody instalacji elektrycznej domu szkieletowego. Obok po prawej, puszka elektryczna, przygotowana do montażu włącznika światła.
Po lewej, struktura podtynkowa z kleju, siatki, ponownej warstwy kleju i podkładu. Po prawej, montaż zewnętrznej izolacji termicznej ze styropianu ryflowanego do płyty OSB-3 przy pomocy wkrętów z kołnierzami.
Dom gotowy do naniesienia warstwy tynku silikatowo-silikonowego, odpornego na zabrudzenia biologiczne i kurz, a także łatwego w czyszczeniu.
Efekt końcowy budowy z zewnątrz
Elewacja frontowa.
Elewacja boczna-prawa i elewacja frontowa.
Elewacja boczna-lewa i elewacja tylna.