O nieudanej budowie domu szkieletowego z winy dwóch firm pisaliśmy na początku lutego bieżącego roku w naszym serwisie internetowym www.topbud.pl. Wtedy to byliśmy w przededniu rozpoczęcia pierwszych robót na fundamencie, który był jedynym trwałym skutkiem, jaki pozostał po ówczesnych, niezrealizowanych planach naszych Klientów. Zresztą fundament został wykonany w sposób niewłaściwy i z wieloma błędami, które uniemożliwiłyby prawidłową kontynuację robót budowlanych od poziomu zero.
Film o błędach popełnionych podczas budowy fundamentu
W pierwszym materiale wideo, jaki poświęciliśmy temu przypadkowi, zaprezentowaliśmy to, o jakie dokładnie błędy chodzi. A było ich sporo. Począwszy od nierównych ścian płyty betonowej, poprzez sposób montażu belek w podwalinie, skończywszy na nierównych poziomach. Na filmie poniżej możesz zobaczyć je wszystkie. Omówiliśmy każdą z usterek wizytując placu budowy.
Podczas pierwszego etapu robót uprzątnęliśmy fundament pozbywając się resztek starej konstrukcji i nieprawidłowych mocowań, a także wycięliśmy rurki nieudolnie wykonanej instalacji grzewczej-podłogowej, które nie mogły mieć zastosowania w docelowym domu naszych Klientów. Zostały zalane w betonie za głęboko.
Drugi film o niwelacji płyty fundamentowej
Przed rozpoczęciem wznoszenia konstrukcji szkieletowej musieliśmy jeszcze raz zniwelować całą płytę fundamentową dla prawidłowego wytyczenia posadowienia na niej budynku. Wykonaliśmy w sumie dwa pomiary. Jeden, nasz firmowy. Drugi, przez geodetów. Wyniki obu potwierdziły te same przekroczenia wymiarów. Następnie poprawiliśmy je szlifując krawędzie płyty betonowej i docinając je tak, by belki podwaliny w drewnianej konstrukcji szkieletowej dokładnie się z nimi licowały. To sprawi, że późniejsza termoizolacja zewnętrzna ścian nie będzie zachodzić na powierzchnię poziomą fundamentu i nie będzie narażona na skutki podciągania kapilarnego.
Trzeci film o części parterowej drewnianej konstrukcji
Kilka dni później, po pomiarze geodezyjnym, rozpoczęliśmy pierwsze roboty ciesielskie. Na miejscu pracuje obecnie jedna z naszych dwóch ekip konstrukcyjnych. Dotychczas, czyli w ciągu dwóch pierwszych tygodni, ukończyliśmy część parterową budynku z belkami stropowymi poddasza użytkowego. W ciągu następnych dwóch do trzech tygodni zamkniemy cały ten etap. Jego efektem będzie zadaszona konstrukcja domu, obita płytą OSB3 (dylatowaną) i pokryta wiatroizolacjami: dachową oraz ścienną. Dach wykończymy zgodnie z projektem gontem bitumicznym. Rezultat dotychczasowych prac naszych cieśli możesz również obejrzeć na filmie poniżej.
Wkrótce na naszym kanale YouTube pojawią się kolejne relacje wideo z tej budowy.