Dom jest przykładem nowoczesnej architektury jednorodzinnej. Cechuje się z pozoru prostą bryłą z dachem dwuspadowym, wysuniętym poza obrys ścian zewnętrznych w części przedniej i tylnej. Jego projekt został wykonany przez pracownię Punkt Widzenia Studio Architektury.
Wizualnie wyróżniać się będzie efektownym dla oka połączeniem tynku, blachy i drewna, ale też licznymi przeszkleniami o dużej powierzchni. Wyposażymy go w nowoczesną instalację grzewczą i wentylacyjną, co obniży koszty eksploatacyjne właścicieli do bardzo niskiego poziomu.
W celu wzmocnienia konstrukcji, zmodyfikowaliśmy ją w stosunku do projektu, który dostarczył nam na początku Inwestor. Zmiany dotyczyły przede wszystkim więźby dachowej:
- wykonaliśmy dwie warstwy krokiew, nie jedną;
- poza jętkami spinającymi połacie dachu, pod kalenicą zastosowaliśmy grube dźwigary;
- słupy w zadaszeniu tarasu połączyliśmy z krokwiami dodatkowymi płatwiami. Spowodują zwiększenie sztywności zadaszenia.
Co do wspomnianych słupów – do ich przygotowania wykorzystaliśmy belki 220 x 45 mm, klejone po pięć sztuk. Dodatkowo zamówiliśmy do ich połączenia wycięte na wymiar, stalowe płaskowniki (policzki), które wzmacniają słupy u góry pod połacią dachową. Skręciliśmy je ponadto dużymi śrubami ciesielskimi, które zapewnią tym podporom właściwą stabilność.
Projekty domów w urzędach oceniane są nie pod względem technicznym, lecz tylko formalnym. Dlatego zawsze poddajemy je dodatkowej weryfikacji, jeśli nie powstały w naszej firmie.
Obecnie zakończyliśmy prace konstrukcyjne. W kolejnym kroku wykonamy poziome oraz pionowe izolacje termiczne i przeciwwilgociowe, a na nich posadzkę betonową parteru i – co chcemy podkreślić – także poddasza znajdującego się na stropie drewnianym. W ten sposób ograniczymy pionowe przecieki akustyczne z góry budynku do parteru, ale też, co jeszcze ważniejsze, na poddaszu będziemy mogli zainstalować w wylewce betonowej ogrzewanie podłogowe.
Jeszcze jedną zmianą, jaką musieliśmy wprowadzić do projektu, było podwyższenie stropu poprzez zastosowania w ścianach zewnętrznych i działowych dłuższych belek drewnianych. W pierwotnym założeniu instalacja rekuperatora miała zostać rozprowadzona kanałami w rogach pomieszczeń i wzdłuż, na styku ścian ze stropem. Taki układ rur w zabudowie wyglądałby nieestetycznie i psułby efekt wnętrz parteru. Stąd, dzięki podwyższeniu pomieszczeń, zyskaliśmy miejsce na obniżenie sufitu i tym samym, przestrzeń do rozprowadzenia rur.
Rzuty płaskie pomieszczeń
Rzut parteru
Rzut poddasza użytkowego
Rzuty elewacji
Elewacja frontowa
Elewacja tylna
Elewacja boczna-prawa
Elewacja boczna-lewa
Wizualizacje
Elewacja frontowa i boczna-prawa
Elewacja tylna.
Elewacja frontowa i wiata*.
Elewacja frontowa.
Widok z góry na elewację tylną z tarasem.
* W ramach budowy wykonamy również oddzielny budynek stanowiący wiatę na samochód i pomieszczenie gospodarcze. Będzie się znajdować w pobliżu wjazdu na działkę.
Film z budowy konstrukcji
Obejrzysz na nim m.in. zmiany konstrukcyjne, jakie wprowadziliśmy do projektu dostarczonego nam przez Inwestora.
Wkrótce na naszym oficjalnym kanale YouTube Top Bud® Domy Szkieletowe, zaprezentujemy kolejne materiały wideo na temat tej ciekawej realizacji.