Decyzja o niewielkiej powierzchni użytkowej nie była podyktowana brakiem środków finansowych, lecz czysto praktyczną i ekonomiczną kalkulacją. Na potwierdzenie, mimo że dom będzie niewielki, nasza Klientka zdecydowała się na ponadstandardowe ogrzewanie. Zamiast elektrycznego będzie je realizować pompa ciepła w wariancie powietrze-powietrze (nawiewnym). Taki system zapewni nie tylko ciepło we wnętrzach, lecz także chłodzenie latem. Lecz to nie wszystko na temat nowoczesnych instalacji. Dom wyposażymy również w rekuperator, co w budynkach o takiej wielkości jest raczej rzadkością. Koszt utrzymania będzie tak niski, że wzbudzać będzie niedowierzanie.
Niewielki, lecz funkcjonalny, bo „szyty na miarę” przez naszego architekta
Projekt domu powstał w biurze architekta Top Bud®. Nasza Klientka będzie mieszkać sama ze swoimi ukochanymi czworonogami, więc doszła do wniosku, że nie potrzebuje więcej miejsca do komfortowego mieszkania. Można powiedzieć, że dużą powierzchnię mieszkalną zamieniła na doposażenie budynku w energooszczędne instalacje.
W razie czego dom będzie można łatwo rozbudować
W przypadku technologii szkieletowej-drewnianej takie modyfikacje są znacznie prostsze niż w domach murowanych. Dotyczy to nie tylko konstrukcji, ale też zmiany rozpiętości instalacji: elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, grzewczej i wentylacyjnej. Zatem inwestycja uwzględnia też taką perspektywę.
Katedralny salon
Co do architektury wnętrza, to najbardziej charakterystyczny będzie w nim salon z odsłoniętym stropem. Taki zabieg spowoduje, że pomieszczenie powiększy się też optycznie. Inwestorka zastanawia się jeszcze nad zastosowaniem pod skosami nad salonem belek ozdobnych z drewna, aby podkreślić to, że dom ma drewnianą konstrukcję.
Taką decyzję będzie mogła podjąć nawet na późniejszym etapie budowy, kiedy to będzie mogła na żywo obejrzeć gabaryty i kształt salonu.
Praktyczny taras pod zadaszeniem i wiata samochodowa
Projekt uwzględnia również dwa ważne dla komfortu mieszkaniowego elementy. Pierwszym jest zadaszony taras, który dobrze chroni przed opadami i palącym słońcem. Drugi to spora wiata samochodowa o powierzchni aż 28 m2. Jest ona świetną alternatywą dla garażu, bo też dobrze zabezpiecza auto przed opadami śniegu i deszczu. W samochodzie pod zadaszeniem nie trzeba też zeskrobywać szronu z szyb.
Rzut płaski pomieszczeń
Lista pomieszczeń:
- Wiatrołap - 5 m2;
- Aneks kuchenny - 6,9 m2;
- Salon - 19,4 m2;
- Hall - 7,3 m2;
- Pokój - 10,2 m2;
- Garderoba - 3,2 m2;
- Pomieszczenie techniczne - 5,2 m2;
- Pokój - 7,6 m2;
- Łazienka - 6,1 m2.
*Rzut płaski wnętrza domu możesz pobrać w formacie PDF u dołu artykułu
Wizualizacja bryły architektonicznej
Elewacja frontowa i elewacja boczna-prawa.
Elewacja tylna i elewacja boczna-lewa.
Elewacja boczna-lewa i elewacja frontowa.
Elewacja boczna-prawa i elewacja tylna.
Już wkrótce w naszych Aktualnościach i oficjalnym kanale YouTube Top Bud® Domy Szkieletowe zamieścimy film z placu budowy prezentowanego domu.