Dom wznosimy na podstawie indywidualnego projektu, który został wykonany w naszym Biurze architekta na zlecenie Inwestorów. Jest to wariant tzw. nowoczesnej stodoły, czyli budynku jednorodzinnego z poddaszem użytkowym i dachem o kącie nachylenia 40 stopni, bez okapów.
Ogrzewanie wnętrz zapewniać będzie amerykańska pompa ciepła firmy WaterFurnace® z pionowym wymiennikiem w gruncie o łącznej długości 200 m. Odwiert wykonamy już niebawem.
Instalacja służyć będzie nie tylko do ogrzewania pomieszczeń poprzez nawiewy w sufitach i podłogach, ale również do ich chłodzenia podczas lata. Dzięki niej mieszkańcy nie będą musieli dokupować oddzielnej klimatyzacji.
Co warto podkreślić, takie chłodzenie będzie też znacznie tańsze niż z tradycyjnego klimatyzatora. Jego koszt będzie stanowił tylko jedną ósmą kosztu ogrzewania. Za ciepło w każdym miesiącu zimowym mieszkańcy zapłacą około 300 złotych. Czyli latem za chłodzenie wnętrz tylko niecałe 40 złotych na miesiąc. Jest to naprawdę niewiele.
Budynek wyposażymy również w system wymuszonej wentylacji z rekuperatorem fińskiej firmy Vallox. Urządzenie będzie mieć sprawność odzysku ciepła lub chłodu z domowego powietrza na poziomie ponad 90 procent. Między innymi dlatego koszty ogrzewania i chłodzenia wnętrz będą tak niskie.
Jednostkę centralną rekuperatora Inwestorzy otrzymają od nas gratis, ponieważ zdecydowali się na dom o powierzchni większej niż 120 m2.
Ponadto, jeśli nasi Klienci zainwestują w instalację paneli fotowoltaicznych, wówczas ich wydatki na energię elektryczną, czyli ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie i zasilanie pozostałych urządzeń na terenie gospodarstwa domowego, będą mogły spaść nawet do zera. Taki dom, poza wywozem śmieci, poborem wody z sieci i odprowadzaniem nieczystości kanalizacyjnych, będzie w praktyce spełniać standardy budownictwa pasywnego.
Więcej o tym przeczytasz w artykule: Dom szkieletowy z zerowym zużyciem prądu
Najnowsze zdjęcia z placu budowy
Widok na konstrukcję od strony elewacji frontowej z jednostanowiskowym garażem i elewacji bocznej-lewej. Zewnętrzną izolację termiczną wykonamy z wełny mineralnej o grubości 10 cm.
Elewacja tylna od południa, przy której powstanie taras. W domu zainstalowaliśmy już wszystkie okna i drzwi tarasowe firmy Drutex typ Iglo 5 w wariancie jednokomorowym. Zapotrzebowanie energetyczne domu będzie wynosić i tak poniżej 60 kWh/m2/rok. Droższe okna dwukomorowe zwiększyłyby niepotrzebnie koszt budowy.
Elewacja tylna i elewacja boczna-lewa. Termoizolację zewnętrzną domu pokryjemy tynkiem silikonowo-silikatowym, który świetnie sprawdzi się na gęsto zadrzewionej działce leśnej, gdzie wznosimy prezentowany dom.
Elewacja frontowa i elewacja boczna-prawa z garażem. Jego dach jest płaski tylko optycznie, bo posiada niewielki spadek dla skutecznego odprowadzania wód opadowych. Połacie dachowe pokryliśmy modną blachą na rąbek stojący w kolorze grafit RAL 7016.
W ścianach salonu wykonaliśmy już część wewnętrznej termoizolacji z wełny mineralnej o grubości 15 cm. Składa się ona z trzech warstw arkuszy, każdy po 5 cm grubości, które układamy na zakładkę dla pełnej szczelności i eliminacji ryzyka opadania wełny.
Wnętrze jednej z trzech sypialni poddasza użytkowego. W ścianach jest już gotowa termoizolacja, na której wykonaliśmy hermetyczną powłokę opóźniacza pary wodnej z folii o grubości 0,2 mm.
Fragment instalacji elektrycznej w peszlach. Przewody zbiegają się w pomieszczeniu technicznym, gdzie na dalszym etapie budowy wykonamy podtynkową skrzynkę sterującą. Ponadto dom wyposażymy w przewody alarmowe, a także kable antenowe, sterujące i internetowe.
Przykład instalacji wodnej w systemie PEX i instalacji kanalizacyjnej doprowadzonych do łazienki z WC na poddaszu użytkowym. Elementy znajdują się w stropie, który obniżymy i wykończymy suchą zabudową. Znajdować się w nim będą również rury nawiewnej pompy ciepła i rekuperacji.
Już niedługo w następnym artykule na temat tej inwestycji pokażemy Ci dalsze efekty prac naszych ekip.