Aktualnie jesteśmy w około siedemdziesięciu procentach realizacji inwestycji
Prace budowlane rozpoczęliśmy na początku września bieżącego roku od wykonania tradycyjnego fundamentu z bloczka na ławie zbrojonej. Drewniany szkielet domu wznieśliśmy w około dwa tygodnie, począwszy od końca września, do drugiego tygodnia października tego samego roku.
Co zrobiliśmy dotychczas:
- dom wyposażyliśmy w instalację wodną i kanalizacyjną, włącznie z ogrzewaniem podłogowym, a także instalację wentylacyjną oraz elektryczną;
- wykonaliśmy wewnętrzną warstwę izolacji termicznej z wełny mineralnej RockWool o grubości 15 cm w ścianach i 30 cm w stropie;
- wełnę pokryliśmy powłoką paroizolacji o współczynniku oporu dyfuzyjnego μ = 150000, dzięki czemu konstrukcja ścian i stropu będzie perfekcyjnie zabezpieczona przed działaniem wilgoci;
- na całości powierzchni wewnętrznych wykonaliśmy suchą zabudowę z płyt karton-gips, używając w pomieszczeniach mokrych arkuszy typu H2, które w warunkach wilgotności wewnątrz domu na poziomie 85%, zachowują swoje właściwości aż do 10 godzin;
- ociepliliśmy fundament od środka (poziomo) dedykowanym styropianem EPS 100 i zaizolowaliśmy go przeciwwilgociowo papą oraz dysperbitem;
- wykonaliśmy też wylewkę betonową agregatem miksokret.
Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, dom będzie wyposażony w ekologiczną instalację grzewczą, czyli pompę ciepła powietrze-woda, która zapewnia pełną wydajność do temperatury -10°C. Poniżej tej wartości w urządzeniu załączać się będzie grzałka elektryczna, która zabezpieczy je przed zamarzaniem i podtrzyma zadaną na sterowniku temperaturę we wnętrzach.
Z uwagi na niskie zapotrzebowanie energetyczne domów szkieletowych Top Bud®, nawet w takiej sytuacji, zużycie prądu będzie o około połowę niższe niż dla domu w tradycyjnej technologii murowanej. Zresztą temperatury ujemne poniżej -10°C są obecnie rzadkością i trwają krótko.
Inwestycję realizujemy do standardu surowego zamkniętego Top Bud®. Wyjątkiem jest wykończenie połaci dachowych blachodachówką, zamiast gontu bitumicznego, a także przygotowanie instalacji hydraulicznej w podłodze do ogrzewania budynku pompą ciepła.
Do końca realizacji pozostało nam:
- przygotowanie powierzchni wewnętrznych do malowania, czyli szpachlowanie i szlifowanie ścian oraz sufitów;
- montaż zewnętrznej izolacji termicznej (wentylowanej) ze styropianu ryflowanego o grubości 10 cm;
- wykonanie struktury z tynku silikatowo-silikonowego i mozaiki na podmurówce;
- instalacja rynien;
- wykonanie obróbek blacharskich dachu oraz podbitek PCV w okapach.
Więcej na temat tej inwestycji przeczytasz w artykule: Energooszczędny dom szkieletowy-parterowy z napowietrzną pompą ciepła.
Folia pod montaż rurek instalacji wodnej ogrzewania podłogowego, które będzie zasilane z pompy ciepła powietrze-woda. Powłoka rozłożona jest na poziomej izolacji termicznej i przeciwwilgociowej fundamentu. Po ułożeniu sieci rurek, na całej powierzchni wykonujemy wylewkę betonową z agregatu miksokret lub anhydrytu, w zależności od wyboru Inwestora.
Układanie wewnętrznej izolacji termicznej ścian z wełny mineralnej o łącznej grubości 15 cm. Składa się z trzech warstw, po 5 cm każda, dociętych do szerokości belek szkieletu i ułożonych na zakładkę.
Sucha zabudowa z płyt karton-gips przed rozpoczęciem szpachlowania.
Zdjęcie wykonane podczas montażu okien Drutex typ Iglo 5 w pakiecie szybowym-jednokomorowym, o współczynniku przenikania ciepła Ug = 1,0 W/(m2K) według PN-EN674. Takie okna są w standardzie surowym zamkniętym domów szkieletowych Top Bud®.
Szpachlowanie suchej zabudowy z płyt karton-gips przed szlifowaniem, gruntowaniem i malowaniem.
Wnętrze salonu z suchą zabudową po szpachlowaniu, przed szlifowaniem. Na około 90 procentach powierzchni robimy to mechanicznie, a w miejscach trudno dostępnych, ręcznie. Finalny efekt obróbki jest bardzo dokładny i estetyczny.
Montaż blachodachówki na ruszcie drewnianym, pod którym znajduje się wiatroizolacja Tyvek oraz dylatowana warstwa płyt OSB3 o podwyższonej odporności na wilgoć.
Już wkrótce w naszym dziale Aktualności zaprezentujemy kolejne efekty prac budowlanych przy tej inwestycji. Zapraszamy Cię do odwiedzin serwisu internetowego www.topbud.pl.