Energooszczędny dom szkieletowy-parterowy z napowietrzną pompą ciepła

Nasi kolejni Klienci są małżeństwem w średnim wieku. Ich pasją jest częste podróżowanie własnym camperem. Zamiłowanie do takiej turystyki nie przeszkodziło im w spełnieniu marzenia o własnym domu, w którym będą mogli wygodnie spędzać czas między kolejnymi wyjazdami. Planując swoją inwestycję postanowili, że najlepszy będzie dla nich szybki w budowie, energooszczędny i bezobsługowy dom szkieletowy. Zobacz jego wizualizacje oraz pierwsze zdjęcia z placu budowy.

Inwestorzy mieli świadomość, że przy ich stylu życia budowa domu metodą gospodarczą uwiązałaby ich czasowo na zbyt długo i kosztowałaby za dużo stresu. Ponadto mieli też pewne pojęcie o domu szkieletowym, ponieważ w rodzinie ktoś już w takim mieszka. Stąd chętnie zdecydowali się na tę technologię, co wiązało się z wyborem wykonawcy inwestycji. Cieszymy się, że staliśmy się nim my.

Mamy własne Biuro architekta. Na życzenie inwestorów wykonujemy w nim indywidualne projekty domów szkieletowych. Opcja ta była dla naszych Klientów jednym z argumentów za tym, by przyjechać do siedziby naszej firmy.

Od pierwszych spotkań w rozmowach z Inwestorami uczestniczył nasz architekt, który pomógł im dostosować wstępną koncepcję domu do budżetu przeznaczonego na budowę. Po uściśleniu założeń co do wnętrz i wyglądu domu, rozpoczął on wykonywanie indywidualnego projektu, który składa się z części konstrukcyjnej i części instalacyjnych. Jest więc kompletny również w zakresie wodno-kanalizacyjnym, elektrycznym, wentylacyjnym i CO.

W ustalaniu założeń projektowych względem układu funkcjonalnego wnętrz i bryły domu aktywny udział brała córka Inwestorów, która również stała się naszą Klientką. Realizację jej projektu wkrótce opiszemy w oddzielnym artykule.

Bryła domu

Dom będzie mieć zabudowę parterową z dachem kopertowym. Jego wygląd zewnętrzny będzie się charakteryzować dużymi i licznymi powierzchniami przeszkleń, a także zadaszeniem tarasu oraz wejścia głównego, które nie będą wychodzić poza obrys czterospadowego dachu budynku.

Wnętrze domu

W tym przypadku Klienci zrezygnowali z pomieszczenia o funkcji jednostanowiskowego garażu. Zamiast niego, wykorzystają je na domową siłownię, w której będą mogli dbać o swoją kondycję. Ponadto w domu znajdować się będzie spory salon z aneksem kuchennym, łazienka z WC, oddzielne WC, dwie sypialnie, pomieszczenie gospodarcze, hall, korytarz i wiatrołap.

Centralne Ogrzewanie

Zapewni je napowietrza pompa ciepła, która będzie ogrzewać wnętrza za pośrednictwem instalacji podłogowej. Jest rozwiązaniem alternatywnym dla gruntowych pomp ciepła, które również instalujemy w domach szkieletowych naszej firmy. Oba rodzaje urządzeń cechują się wysoką sprawnością energetyczną i niskimi kosztami ogrzewania.

Gruntowe pompy ciepła w wariancie nawiewnym mogą latem realizować również funkcję wydajnego i taniego chłodzenia wnętrz domu szkieletowego.

Zapotrzebowanie energetyczne

Ściany domu będą ocieplone wewnętrzną izolacją z wełny mineralnej o grubości 15 cm i zewnętrzną, ze styropianu ryflowanego o grubości 10 cm. Ocieplenie stropu, również z wełny mineralnej, wynosić będzie 20 cm. W takim wariancie izolacji termicznych jego zapotrzebowanie energetyczne oszacowaliśmy na 60 kWh/m2/rok. Będzie zatem niższe od wymaganego przez najnowsze przepisy budowlane, które wynosi obecnie 70 kWh/m2/rok.

Wizualizacje bryły domu


Elewacja frontowa i elewacja boczna-prawa.


Elewacja frontowa i elewacja boczna-lewa.


Elewacja tylna i elewacja boczna-lewa.


Elewacja tylna i elewacja boczna-prawa.

Aktualny stan budowy

Dotychczas wykonaliśmy tradycyjny fundament z bloczka na ławie betonowej-zbrojonej. Obecnie wznosimy na nim drewnianą konstrukcję domu.


Początek budowy więźby dla dachu kopertowego. W kadrze widać osadzanie jednej z krokwi na oczepie ściany nośnej i ścianki kolankowej. Na gotowej więźbie wykonamy potem warstwę z płyt OSB3 i wiatroizolacji Tyvek, którą pokryjemy drewnianym stelażem i docelową blachodachówką. Taka struktura wzmacnia nie tylko dach, ale także resztę konstrukcji domu szkieletowego. Poprawia również akustykę, gdyż wycisza odgłosy powstające w czasie wiejącego wiatru i opadów deszczu.


Widok na konstrukcję szkieletową od strony elewacji tylnej (stan na dzień 28 września 2021 r.). Na zdjęciu trwają prace na stropie. Po zakończeniu więźby dachowej nasza ekipa zarygluje belki we wszystkich ścianach. Następnie zamontuje na nich od zewnątrz dylatowaną warstwę z płyt OSB3, którą pokryje wiatroizolacją Tyvek. Tak przygotowana konstrukcja będzie gotowa do kolejnych prac, tj. wykonania instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej.

Wkrótce zaprezentujemy dalsze etapy budowy.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

powrót do góry