Inwestorzy mieli świadomość, że przy ich stylu życia budowa domu metodą gospodarczą uwiązałaby ich czasowo na zbyt długo i kosztowałaby za dużo stresu. Ponadto mieli też pewne pojęcie o domu szkieletowym, ponieważ w rodzinie ktoś już w takim mieszka. Stąd chętnie zdecydowali się na tę technologię, co wiązało się z wyborem wykonawcy inwestycji. Cieszymy się, że staliśmy się nim my.
Mamy własne Biuro architekta. Na życzenie inwestorów wykonujemy w nim indywidualne projekty domów szkieletowych. Opcja ta była dla naszych Klientów jednym z argumentów za tym, by przyjechać do siedziby naszej firmy.
Od pierwszych spotkań w rozmowach z Inwestorami uczestniczył nasz architekt, który pomógł im dostosować wstępną koncepcję domu do budżetu przeznaczonego na budowę. Po uściśleniu założeń co do wnętrz i wyglądu domu, rozpoczął on wykonywanie indywidualnego projektu, który składa się z części konstrukcyjnej i części instalacyjnych. Jest więc kompletny również w zakresie wodno-kanalizacyjnym, elektrycznym, wentylacyjnym i CO.
W ustalaniu założeń projektowych względem układu funkcjonalnego wnętrz i bryły domu aktywny udział brała córka Inwestorów, która również stała się naszą Klientką. Realizację jej projektu wkrótce opiszemy w oddzielnym artykule.
Bryła domu
Dom będzie mieć zabudowę parterową z dachem kopertowym. Jego wygląd zewnętrzny będzie się charakteryzować dużymi i licznymi powierzchniami przeszkleń, a także zadaszeniem tarasu oraz wejścia głównego, które nie będą wychodzić poza obrys czterospadowego dachu budynku.
Wnętrze domu
W tym przypadku Klienci zrezygnowali z pomieszczenia o funkcji jednostanowiskowego garażu. Zamiast niego, wykorzystają je na domową siłownię, w której będą mogli dbać o swoją kondycję. Ponadto w domu znajdować się będzie spory salon z aneksem kuchennym, łazienka z WC, oddzielne WC, dwie sypialnie, pomieszczenie gospodarcze, hall, korytarz i wiatrołap.
Centralne Ogrzewanie
Zapewni je napowietrza pompa ciepła, która będzie ogrzewać wnętrza za pośrednictwem instalacji podłogowej. Jest rozwiązaniem alternatywnym dla gruntowych pomp ciepła, które również instalujemy w domach szkieletowych naszej firmy. Oba rodzaje urządzeń cechują się wysoką sprawnością energetyczną i niskimi kosztami ogrzewania.
Gruntowe pompy ciepła w wariancie nawiewnym mogą latem realizować również funkcję wydajnego i taniego chłodzenia wnętrz domu szkieletowego.
Zapotrzebowanie energetyczne
Ściany domu będą ocieplone wewnętrzną izolacją z wełny mineralnej o grubości 15 cm i zewnętrzną, ze styropianu ryflowanego o grubości 10 cm. Ocieplenie stropu, również z wełny mineralnej, wynosić będzie 20 cm. W takim wariancie izolacji termicznych jego zapotrzebowanie energetyczne oszacowaliśmy na 60 kWh/m2/rok. Będzie zatem niższe od wymaganego przez najnowsze przepisy budowlane, które wynosi obecnie 70 kWh/m2/rok.
Wizualizacje bryły domu
Elewacja frontowa i elewacja boczna-prawa.
Elewacja frontowa i elewacja boczna-lewa.
Elewacja tylna i elewacja boczna-lewa.
Elewacja tylna i elewacja boczna-prawa.
Aktualny stan budowy
Dotychczas wykonaliśmy tradycyjny fundament z bloczka na ławie betonowej-zbrojonej. Obecnie wznosimy na nim drewnianą konstrukcję domu.
Początek budowy więźby dla dachu kopertowego. W kadrze widać osadzanie jednej z krokwi na oczepie ściany nośnej i ścianki kolankowej. Na gotowej więźbie wykonamy potem warstwę z płyt OSB3 i wiatroizolacji Tyvek, którą pokryjemy drewnianym stelażem i docelową blachodachówką. Taka struktura wzmacnia nie tylko dach, ale także resztę konstrukcji domu szkieletowego. Poprawia również akustykę, gdyż wycisza odgłosy powstające w czasie wiejącego wiatru i opadów deszczu.
Widok na konstrukcję szkieletową od strony elewacji tylnej (stan na dzień 28 września 2021 r.). Na zdjęciu trwają prace na stropie. Po zakończeniu więźby dachowej nasza ekipa zarygluje belki we wszystkich ścianach. Następnie zamontuje na nich od zewnątrz dylatowaną warstwę z płyt OSB3, którą pokryje wiatroizolacją Tyvek. Tak przygotowana konstrukcja będzie gotowa do kolejnych prac, tj. wykonania instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej.
Wkrótce zaprezentujemy dalsze etapy budowy.